SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Gospodarka odpadami - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Gospodarka odpadami
Kod przedmiotu gospod._pNadGenHY1KF
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Inżynieria środowiska
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2018/2019
Informacje o przedmiocie
Semestr 6
Liczba punktów ECTS do zdobycia 5
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. dr hab. inż. Andrzej Jędrczak
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Projekt 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę
Wykład 30 2 18 1,2 Egzamin

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami, celami i zasadami gospodarki odpadami komunalnymi, jednostkowymi wskaźnikami wytwarzania odpadów, składem sitowym i materiałowym odpadów, metodami analizy oraz rozwiązaniami logistycznymi, technologicznymi i technicznymi stosowanymi w gospodarce odpadami.

Wymagania wstępne

Formalne: zaliczenie przedmiotów – Rysunek techniczny z geometrią wykreślną.

Nieformalne: znajomość pakietu MS Office – Word, Excel oraz programu CAD.

Zakres tematyczny

Program wykładów: Pojęcia, zadania i organizacja systemu z zakresu gospodarki odpadami. Stan prawny. Rodzaje, ilości oraz skład morfologiczny i chemiczny odpadów. Odpady przemysłowe. Odpady niebezpieczne. Selektywne zbieranie odpadów. Recykling odpadów. Gromadzenie odpadów. Wywóz odpadów -optymalizacja transportu. Stacje przeładunkowe. Wstępna obróbka odpadów. Kompostowanie odpadów. Fermentacja odpadów. Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie. Termiczne przekształcanieodpadów. Składowanie odpadów. Stare składowiska. Perspektywy rozwoju gospodarki odpadami wPolsce. Plany gospodarki odpadami. Optymalizacja systemu gospodarki odpadami

Program ćwiczeń projektowych: Bilans i prognoza ilościowo-jakościowa odpadów komunalnych dla określonego obszaru. Koncepcja programowo-przestrzenna systemu gospodarki odpadami lub wybranej Instalacji Regionalnej: np., kompostowni bioodpadów i odpadów zielonych, instalacji MBP albo składowiska odpadów.

Metody kształcenia

Metody podające: wykład informacyjno-problemowy.

Metody poszukujące, ćwiczeniowo – praktyczne: metoda projektu.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Projekt: podstawą zaliczenia jest oddanie w terminie prawidłowo wykonanej dokumentacji projektowej Instalacji regionalnej oraz wykazanie się wiedzą z zakresu zasad projektowania oraz zaprojektowanych technologii i instalacji.

Wykład: warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń projektowych; egzamin ma formę pisemną lub ustną. Egzamin pisemny – 4 pytania problemowe, oceniane od 0 do 10 punktów. Skala ocen: uzyskane punkty/ocena: 0-19 /niedostateczny; 20-24/dostateczny; 25-27/plus dostateczny; 28-32/dobry; 33-36/plus dobry; 37-40/bardzo dobry. Egzamin ustny - tylko w terminie egzaminu przedterminowego. Do egzaminu ustnego mogą przystąpić jedynie studenci, którzy uzyskali zaliczenie z ćwiczeń projektowych na ocenę - bardzo dobry.

Podstawą ustalenia oceny końcowej jest średnia ważona uzyskana przez dodanie: 0,6 oceny z wykładu oraz 0,4 oceny z ćwiczeń projektowych. Średnią ważoną zaokrągla się do dwóch miejsc po przecinku. Ocena końcowa ustalona jest na podstawie średniej ważonej zgodnie z zasadą: poniżej 3,24 – dostateczny, od 3,25 do 3,74 – dostateczny plus, od 3,75 do 4,24 – dobry, od 4,25 do 4,74 – dobry plus, od 4,75 – bardzo dobry.

Literatura podstawowa

  1. Zygadło M., Strategia gospodarki odpadami komunalnymi, PZIiTS, Poznań 2001
  2. Bilitewski B., Härtle G., Marek K., Podręcznik gospodarki odpadami, Wydawnictwo Seidel Przywecki, Warszawa 2003
  3. Jędrczak A., Biologiczne przetwarzanie odpadów, PWN, Warszawa 2007

Literatura uzupełniająca

  1. Oleszkiewicz J., Eksploatacja składowisk odpadów, Wyd. LEM PROJEKT, Kraków 1999.

Uwagi

brak


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. Sylwia Myszograj, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 10-01-2019 09:57)