SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Praktyka zawodowa - PK - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Praktyka zawodowa - PK
Kod przedmiotu 14.4-WP-PSChM-PZaw-PK
Wydział Wydział Nauk Społecznych
Kierunek Psychologia
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2018/2019
Informacje o przedmiocie
Semestr 9
Liczba punktów ECTS do zdobycia 5
Występuje w specjalnościach Psychologia kliniczna
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. Bogusława Lachowska, prof. UZ
  • dr Magdalena Kolańska-Stronka
  • mgr Maria Żochowska
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Praktyka 100 6,67 100 6,67 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Cel: student pozna zasady pracy psychologicznej – indywidualnej i grupowej, specyficzne metody pracy diagnostycznej i terapeutycznej (teoretycznie i na podstawie obserwacji), w miarę nabywania kompetencji uczy się je adekwatnie stosować. Student nabierze umiejętności wykorzystania wybranych narzędzi w diagnozie sytuacji  życiowej klienta/pacjenta, analizy i interpretacji uzyskanych wyników badań, trafnego doboru metod pracy  diagnostycznej i terapeutycznej oraz zaplanowania ich przebiegu.

Wymagania wstępne

Ukończone 4 lata studiów na kierunku „psychologia”. Opiekunem praktyki powinien być psycholog z tytułem magistra psychologii i co najmniej 2 letnim stażem pracy. Miejsce odbywania praktyk powinno być zgodne z profilem kształcenia

Zakres tematyczny

ustalany na podstawie specjalności, placówki oraz indywidualnego ustalenia studenta z opiekunem praktyk.
W czasie trwania praktyki student zobowiązany jest do zapoznania się ze strukturą instytucji, funkcjami przez nią realizowanymi, formami i metodami pracy oraz jej statusem formalno-prawnym; specyfiką osób korzystających z pomocy psychologicznej oraz ich potrzebami; uczestnictwa w pracy instytucji polegającego na rzetelnej realizacji określonych zadań zawodowych - w ustaleniu z kierownictwem i opiekunem praktykanta; prowadzenia własnej dokumentacji swego pobytu w placówce.

Metody kształcenia

ustalane każdorazowo w zależności od miejsca praktyk i zakresu wykonywanych zadań

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Student zobowiązany jest do prowadzenia dziennika praktyk, w którym opisuje przebieg każdego dnia praktyk, z zaznaczeniem podejmowanych przez niego działań. Student, stosownie do zajęć przygotowuje odpowiednie pomoce i środki dydaktyczne. W ostatnim dniu praktyki opiekun praktyki w placówce jest zobowiązany dokonać oceny przebiegu praktyki oraz wydać studentowi imienne opinie o jego pracy (na odpowiednich przedstawionych przez studenta drukach). Opinia musi zawierać ilość godzin zrealizowanych w ramach praktyk. Opiekunowie praktyki zobowiązani są również do złożenia na ręce studenta wypełnionych poprawnie dokumentów wymaganych przez uczelnię. Powyższe dokumenty student przekazuje organizatorowi praktyk w ustalonym terminie celem uzyskania zaliczenia.

Zaliczenie z praktyk: uzyskuje się na podstawie: pozytywnej opinii z odbytej praktyki – potwierdzającej ilość odbytych godzin praktyk i jej prawidłowy przebieg; hospitacja praktyk; student uzyskuje zaliczenie praktyk, gdy uczestniczył w spotkaniach dotyczących praktyk organizowanych przez osobę wyznaczoną jako Organizator Praktyk z ramienia Uczelni, odbył praktykę i zaliczył ją pozytywnie, dostarczył wymagane przez Organizatora dokumenty w wyznaczonym przez niego terminie.

Ocena końcowa: ocena wystawiona przez Opiekuna praktyk w placówce (pod warunkiem, iż wszystkie wyżej wymienione elementy zostały spełnione, jeśli nie ocena zostaje obniżona o stopień od oceny wystawionej przez Opiekuna praktyk)

Literatura podstawowa

ustalana przez opiekuna praktyk

Literatura uzupełniająca

ustalana przez opiekuna praktyk

Uwagi

Proponowane miejsca praktyk: poradnie zdrowia psychicznego, poradnie odwykowe, oddziały psychiatryczne, oddziały i poradnie leczenia uzależnień


Zmodyfikowane przez dr Jarosław Wagner (ostatnia modyfikacja: 12-04-2018 15:21)