SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Biochemia analityczna - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Biochemia analityczna
Kod przedmiotu 13.6-WB-BTD-BioAn-S18
Wydział Wydział Nauk Biologicznych
Kierunek Biotechnologia / Mikrobioanalityka w biotechnologii
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2018/2019
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. Beata Machnicka, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 - - Egzamin
Laboratorium 30 2 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem kształcenia jest przekazanie studentowi wiedzy dotyczącej nowoczesnych technik analityki biochemicznej oraz opanowanie przez studenta podstawowych technik stosowanych w analizie biomolekuł. Student ma możliwość współpracować z grupą, wspólnie wykonywać zadania analityczne oraz brać odpowiedzialność za powierzony sprzęt.

Wymagania wstępne

Znajomość podstaw chemii i biochemii.

Zakres tematyczny

Wykład: Podstawowe pojęcia i zasady analityki chemicznej. Właściwości fizykochemiczne głównych klas biomolekuł, wykorzystywane  ich w analizie jakościowej i ilościowej. Spektrometria molekularna. Wprowadzenie do spektroskopii elektronowej. Spektrofotometria absorpcyjna w świetle widzialnym i ultrafiolecie. Spektroskopia fluorescencji: Fosforescencja. Metody luminescencyjne. Wprowadzenie do spektroskopii oscylacyjnej. Spektroskopia Ramana. Wprowadzenie do spektrometrii rozproszenia Rayleigha. Nefelometria i turbidymetria. Zaawansowana spektrometria statycznego i dynamicznego rozproszenia światła. Podstawy spektrometrii masowej: jonizacja, analizatory mas, detektory. Techniki MALDI-TOF i ESI. Analiza elektrochemiczna. Konduktometria. Kulometria. Potencjometria. Woltametria. Chromatografia. Elektroforeza. Wprowadzenie do elektroforezy: teoria, przegląd metod i zastosowań. Konwencjonalna elektroforeza związków białkowych i niebiałkowych. Elektroforeza kapilarn. Metody radiochemiczne. Automatyzacji metod bioanalitycznych.

Laboratorium: Spektrofotometria UV-Vis: wyznaczanie widm absorpcyjnych UV/Vis, sprawdzanie prawa Lamberta-Bera na wybranym układzie kolorymetrycznym, analiza wieloskładnikowa w oparciu o prawo addytywności absorbancji. Fluorymetria. Chromatografia. Elektroforeza aminokwasów, lipidów, glikoprotein. Widmo kwasów nukleinowych. Analiza i interpretacja uzyskiwanych wyników. Analiza biomolekuł płynów ustrojowych –krwi, moczu, śliny

Metody kształcenia

Wykład: z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, pogadanka problemowa, praktyczna praca laboratoryjna

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunki zaliczenia: Wykład - egzamin końcowy, do którego student jest dopuszczany na podstawie uprzedniego zaliczenia ćwiczeń, przeprowadzony w formie pisemnej. Egzamin trwający 60 minut zawiera 5 pytań otwartych. Do zaliczenia na ocenę dostateczną konieczne jest uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia. Laboratorium - warunkiem zaliczenia jest obecność i uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium (3 pytania otwarte, do zaliczenia na ocenę dostateczną konieczne jest uzyskanie 60% punktów z 9 możliwych do zdobycia) i sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych. Ocena końcowa to średnia arytmetyczna ocen cząstkowych.

Literatura podstawowa

1. Analiza instrumentalna w biochemii. Wybrane problemy instrumentalnej biochemii analitycznej. A.Kozik, M. Rąpała-Kozik, I. Guevara-Lora.

2. Analytical biochemistry (3rd Ed.) D. Holme. H.Peck

3. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej. A. Dembińska-Kieć, J. Naskalski. Wyd III

3. Ćwiczenia z biochemii. L. Kłyszejko Stefanowicz

Literatura uzupełniająca

1.       Artykuły naukowe w języku polskim i angielskim

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. Beata Machnicka, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 07-05-2018 13:28)