SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Język obcy nowożytny: hiszpański IV - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Język obcy nowożytny: hiszpański IV
Kod przedmiotu 09.5-WH-FRMP-H4-Ć-S15_genHJTEF
Wydział Wydział Humanistyczny
Kierunek Filologia / Język francuski w komunikacji zawodowej, z drugim językiem romańskim
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2018/2019
Informacje o przedmiocie
Semestr 4
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania hiszpański
Sylabus opracował
  • dr Elżbieta Jastrzębska
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Ćwiczenia 30 2 - - Egzamin

Cel przedmiotu

Nabycie znajomości języka hiszpańskiego na poziomie biegłości językowej B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Wymagania wstępne

Uzyskanie zaliczenia z języka hiszpańskiego z oceną pozytywną w semestrze III, osiągnięcie poziomu biegłości językowej B1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Zakres tematyczny

  1. Cykl praktycznych ćwiczeń z języka hiszpańskiego doskonalących umiejętność porozumiewania się w sytuacjach życia codziennego i zawodowego, prowadzących do uzyskania kompetencji komunikacyjnej i językowej.
  2. Tematyka:

Problemy natury ekonomicznej i demograficznej. Miejsce i języka hiszpańskiego we współczesnym świecie. Strategie komunikacyjne. Wielojęzyczność i wielokulturowość. Poszerzenie wiadomości na temat kultury krajów hiszpańskiego obszaru językowego. Współczesne życie kulturalne: film, literatura, sztuka, piosenka. Wybrane fragmenty literatury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej. Wypadki. Własne motywacje i strategie uczenia się języków obcych. Komunikacja interkulturowa. Oferta kulturalna i spędzanie wolnego czasu.

3.  Leksyka niezbędna dla zrozumienia ogólnego i szczegółowego sensu tekstu i realizacji sprawności produktywnych: mówienia i pisania. Zakres słownictwa związany z naukami humanistycznymi i społecznymi oraz wyżej wymienioną tematyką.

4. Rozwijanie produktywnych i receptywnych sprawności językowych:

        W zakresie mówienia – kształcenie płynności i skuteczności wypowiedzi ustnych w szerokim zakresie tematów, z wykorzystaniem różnych źródeł. Nabycie umiejętności spontanicznego reagowania w nowych i nietypowych sytuacjach komunikacyjnych

        W zakresie czytania – praca z tekstem informacyjno-użytkowym, publicystycznym i popularno-naukowym, autentycznym tekstem prasowym: analiza, tłumaczenie średnio trudnych tekstów humanistycznych, określanie cech języka potocznego, literackiego i naukowego.

        W zakresie pisania – redagowanie tekstów użytkowych z wykorzystaniem różnych źródeł (np. list o charakterze formalnym i nieformalnym, życiorys, podanie, notatka, konspekt, e-mail itp.)

        W zakresie rozumienia ze  słuchu – nauczanie elementów języka (wyrazów, zwrotów, struktur) niezbędnych dla zrozumienia ogólnego i szczegółowego sensu tekstu; łączenie sprawności rozumienia ze słuchu z innymi sprawnościami: mówieniem, czytaniem i pisaniem.

5. Prezentacja, utrwalenie i stosowanie najważniejszych struktur gramatycznych (miejsce zaimków osobowych w funkcji dopełnienia bliższego i dalszego w zdaniu oznajmującym i rozkazującym; czas teraźniejszy i czasy przeszłe trybu łączącego (subjuntivo); zdania względne ;zdania warunkowe).

6. Świat hiszpańskojęzyczny i jego dziedzictwo kulturowe.

Metody kształcenia

Praca z podręcznikiem i dokumentem autentycznym (wybrane teksty mediatyczne i literackie oraz teksty użytkowe życia codziennego); ćwiczenia rozumienia tekstu pisanego i rozumienia ze słuchu, dyskusja, dialog, symulacja, odgrywanie ról, rundka, praca w parach i grupach.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Egzamin końcowy: pisemny (w formie testu sprawdzającego stopień zaawansowania językowego
w zakresie czytania ze zrozumieniem, pisania, rozumienia ze słuchu) oraz ustny (w zakresie mówienia i słuchania).

Próg zaliczenia egzaminu: 60% - co odpowiada ocenie dostatecznej, 70%-80%: dobry, powyżej 80% -90% : +dobry, powyżej 90% : bardzo dobry.

Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie semestru IV na podstawie aktywnej obecności na zajęciach, pozytywnych ocen z 2-3 sprawdzianów wiedzy i umiejętności językowych i zrealizowania zadań lub projektów określonych przez prowadzącego,

Literatura podstawowa

  1. Encinar, A., Uso interactivo del vocabulario, Edelsa, Madrid, 2010.
  2. Martin Peris, E. i Sans Baulenas, N., Gente 2, Difusión, Barcelona,  2004.
  3. Mateo, F. i Rojo Sastre A.J., El arte de conjugar en español, Hatier, Paryż, 1984.
  4. Munday,J., Lanzer, H. i Gordon, A.L., Aktywny słownik języka hiszpańskiego, Oxford University Press// Wyd. polskie Lektor, 1995.
  5. Wybrane dokumenty autentyczne: fragmenty literatury, artykuły prasowe, dokumenty życia codziennego.

Literatura uzupełniająca

  1. Lorenzo Criado, E., Lengua y vida españolas, 1977.
  2. Palencia, R. Uso de la gramática española., Edelsa, Madrid, 2001.
  3. Perlin,O. Zarys gramatyki języka hiszpańskiego, PWN, Warszawa, 1975.
  4. Wawrykowicz, A., Hiszpański. Gramatyka funkcjonalna z ćwiczeniami, Wydawnictwo Europa, Wrocław, 2007.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Witold Kowalski (ostatnia modyfikacja: 20-04-2018 16:12)