Zapraszamy uczniów szkół średnich, w szczególności tegorocznych maturzystów, na Dzień Otwarty Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Podczas wydarzenia będzie można poznać wszystkie uniwersyteckie wydziały. Odbędą się prezentacje, pokazy, warsztaty, quizy i konkursy. Studenci opowiedzą o pracy w kołach naukowych, a pracownicy dydaktyczni wygłoszą ciekawe wykłady popularnonaukowe.
Aby wziąć udział w Dniu Otwartym należy się zarejestrować w niniejszym formularzu. Osobna rejestracja dotyczy udziału w wykładach, gdyż obowiązują limity miejsc.

W przypadku braku miejsc prosimy o kontakt pod adresem: bp@uz.zgora.pl

UWAGA!

Aby wziąć udział w Dniu Otwartym należy zapisać się przez niniejszy formularz, wchodząc w zakładkę Dzień Otwarty Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w aulach obowiązują również osobne zapisy na wykłady popularnonaukowe (poprzez niniejszy formularz). Tutaj należy kliknąć w poszczególne tematy wykładów.
Zapraszamy!

Prowadzący Adres Budynek/sala
Biuro Promocji ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/HOL
Opis

W programie Dnia Otwartego Uniwersytetu Zielonogórskiego:
- prezentacje, pokazy, konkursy na stoiskach wszystkich 12 wydziałów uniwersyteckich
- pokazy kół naukowych
- wykłady popularnonaukowe

Godzina Wolne miejsca
09:00 - 14:00 Brak limitu

Prowadzący Adres Budynek/sala
dr Jacek Bojarski, prof. UZ
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/3
Opis

Nie ma dziedziny życia, techniki, nauki czy sztuki, w której nie pojawiłby się przynajmniej najmniejszych skrawek matematyki. Na wykładzie opowiem o ciekawym, moim zdaniem, sposobie na naukę matematyki. Dzisiejsze filmy czy gry komputerowe, a szczególnie wykorzystywane efekty specjalne, nie powstałyby bez matematyki. A wszystko od punktu się zaczyna...

Godzina Wolne miejsca
10:00 - 10:30 6

Prowadzący Adres Budynek/sala
dr Justyna Korycka - Korwek
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/3
Opis

DNA jest niejako instrukcją obsługi całego naszego organizmu. To w nim zakodowane są informacje jak rozmnażać, specjalizować, a nawet umierać mają poszczególne komórki. Tutaj także znajduje się „przepis” na każdy enzym czy hormon, jak również dyspozycje, co do koloru naszych oczu, włosów czy skóry. Genom człowieka to zespół kilkudziesięciu tysięcy genów zgrupowanych w 23 parach chromosomów. Poznanie ich struktury jest kluczem do zrozumienia przyczyn wielu chorób genetycznych, a także skutecznych metod ich leczenia. Jak dokładnie zbudowane jest ludzkie DNA i jakie tworzy struktury? Jak powielana i przekazywana jest informacja genetyczna oraz jakie konsekwencje niosą za sobą błędy w tych procesach? Czym są mutacje genetyczne i jak często się zdarzają? Na te i wiele innych pytań odpowiem podczas wykładu.

Godzina Wolne miejsca
13:00 - 13:30 0

Prowadzący Adres Budynek/sala
prof. dr hab. Andrzej Drzewiński
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/3
Opis

Malarstwo towarzyszy gatunkowi ludzkiemu od niepamiętnych czasów, ukazując świat współczesny twórcom dzieł, odsłaniając przy tym ich zainteresowania czy problemy. Nic więc dziwnego, że na freskach, malowidłach czy obrazach możemy odnaleźć wiele elementów odnoszących się do innej pasji towarzyszącej ludziom: chęci zrozumienia i poznania tego, co jest wokół nas. W ten sposób pęd do wiedzy, nauka i jej metody uwiecznione na wielu dziełach malarskich pozwalają nam prześledzić zmiany, jakim na przestrzeni wieków podlegała nauka, a przede wszystkim fizyka. Co ciekawe, czasami dzieła pędzla okazują się nieoczekiwanym źródłem wiedzy naukowej, jak na przykład zachody słońca namalowane przez znanych artystów pozwalają oszacować zawartość pyłów w atmosferze po dużych erupcjach wulkanów. Zapraszam wszystkich chętnych na spacer po malarskich galeriach.

Godzina Wolne miejsca
11:00 - 11:30 39

Prowadzący Adres Budynek/sala
dr Marek Kuczyński
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/1
Opis

W wykładzie omówione zostaną prawidła rządzące procesem nabywania języka obcego od początku aż do biegłości w mowie i swobodnej lektury tekstów autentycznych. Uwagę poświęcę również pozostałym sprawnościom: słuchania, pisania i tłumaczenia.
Problematyka akwizycji języka obcego jest ściśle związana z typologią wiedzy. Wiedza deklaratywna, czyli np. "a dog” znaczy "pies" albo "Czasu Present Perfect używa się tak a tak", jest "wiedzą że" i obejmuje ona (tutaj) przede wszystkim znane słownictwo oraz reguły gramatyczne. Taki zasób wiedzy jest konieczny, ale nie wystarczający, gdyż wiedza wyuczona świadomie poprzez "wkuwanie" nie gwarantuje swobodnego posługiwania się językiem obcym. Stąd konieczność nawiązania do innego rodzaju wiedzy - tzw. wiedzy proceduralnej, automatyzacji przywołań tego, co chcemy użyć.
Innymi słowy, znajomość języka obcego, to nie tylko opanowanie pokaźnego słownictwa i zasad układania go w zdania. To również nabyte sprawności automatycznego przywoływania materiału z pamięci, a także umiejętne wykorzystanie wskazówek kontekstowych do właściwej interpretacji przekazów werbalnych, czy nawet znaczeń nie znanych bądź (częściowo) zapomnianych jednostek leksykalnych, czyli słów, wyrażeń i idiomów.
Zapraszam więc do zapoznania się ze wskazówkami, jak materiał wyuczony przenieść z pamięci deklaratywnej do pamięci proceduralnej, czyli jak znajomość m.in. słownictwa czy gramatyki przełożyć na biegłość w mowie.

Godzina Wolne miejsca
11:00 - 11:30 3

Prowadzący Adres Budynek/sala
mgr Waldemar Gruszczyński
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/1
Opis

Temat - cytat z Macieja Parowskiego, redaktora Fantastyki, jednej z najważniejszych dla popkultury w Polsce postaci przełomu XX i XXI wieku, będzie punktem wyjścia do opowieści, jak popkultura przenika nasze życie i jak mocno weszła do mainstreamu kultury. Takie ujęcie tematu pozwala na dość szerokie i dlatego barwne ujęcie bogactwa światów kultury popularnej.

Godzina Wolne miejsca
10:00 - 10:30 148

Prowadzący Adres Budynek/sala
mgr Stanisław Leśniewski
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/1
Opis

Co ma wspólnego UwU rap i electro pop z muzyką starożytnych Greków? Czy rozrywka i klasyka są sobie dalekie, czy bliższe niż nam się wydaje? Zbadamy związki teledysku ze sztuką dawnych epok. Sprawdzimy jak dalekie od prawdy jest nasze rozumienie słowa „klasyka” i czym może być muzyka współczesna. Wszystko to w telegraficznym skrócie.

Godzina Wolne miejsca
12:00 - 12:30 158

Prowadzący Adres Budynek/sala
dr Wolfgang Brylla
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/3
Opis

O co chodzi w tekstach Rammsteina? I czy dobrze się one nadają do szlifowania swojego niemieckiego? Odpowiemy, zaśpiewamy, pójdziemy w pogo, za które jednak nie bierzemy odpowiedzialności. Rammstein to eksportowy szlagier muzyczny made in Germany. Miliony fanów na całym świecie, miliony sprzedanych płyt – mimo piosenek w języku niemieckim, który nie jest przecież językiem numerem jeden w wielkim popkulturowym czy popmuzycznym biznesie. Lecz Rammstein swój komercyjny sukces zawdzięcza właśnie również niemieckim tekstom. W amerykańskich czy francuskich szkołach kilka tytułów berlińskiej kapeli metalowej (?) trafiło nawet do podręczników, by urozmaicić niejednokrotnie nudny repertuar „czytanek” i ułatwić w ten sposób żmudną naukę języka obcego. Włączając „Engel” czy „Liebe ist für alle” nie tylko osłuchamy się z niemieckim, ale zanurzymy się w otchłań gitarowych riffów oraz zagłębimy się, kto by przypuszczał, w tematykę związaną z niemieckojęzyczną kulturą (przede wszystkim literaturą) oraz tzw. rzeczywistością (czym ona by nie była).

Godzina Wolne miejsca
12:00 - 12:30 0

Prowadzący Adres Budynek/sala
dr Katarzyna Grabias - Banaszewska
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/1
Opis

Tworzenie tekstów literackich i użytkowych to ważna umiejętność. Jedni rodzą się z nią i mówimy wówczas, że mają lekkie pióro. Innym idzie, z pisaniem, nieco gorzej. Nie mam jednak wątpliwość, że pióro można wytresować. Zapraszam Państwa na wykład, w którym omówię ciekawe techniki i pomysły na twórcze zadania pisarskie. Przygotujcie swoje pióra do treningu!

Godzina Wolne miejsca
13:00 - 13:30 152