Zapraszamy na Dzień Otwarty Uniwersytetu Zielonogórskiego, we wtorek 17 października w godz. od 9.00 do 14.00. W tym czasie będzie można poznać ofertę wszystkich uniwersyteckich wydziałów, porozmawiać z przedstawicielami studenckich kół naukowych, z pracownikami Biura Promocji UZ, Biura Rekrutacji oraz Działu Współpracy z Zagranicą.

Podczas Dnia Otwartego odbędą się też wykłady popularno-naukowe, na które obowiązują osobne zapisy (liczba miejsc ograniczona).

Zapisy na Dzień Otwarty oraz wykłady tylko do 13 października br.

Wydarzenie odbędzie się na Kampusie A Uniwersytetu Zielonogórskiego, w budynku A-29 przy ul. Szafrana 4a w Zielonej Górze.
Obok budynku, dostępna będzie część parkingu przeznaczona dla odwiedzjących.

W marcu zapraszamy na Wydziałowe Dni Otwarte:

  • 6 marca 2024 r. - Dzień Otwarty Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki.
  • 7 i 8 marca 2024 roku - Dni Wydziału Mechanicznego
  • 12 marca 2024 r. Dzień Otwarty Wydziału Fizyki i Astronomii
  • 13 marca 2024 roku. - Dzień Otwarty Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii i Dzień Otwarty Wydziału Nauk Biologicznych
  • 20 marca 2023 r. – Dzień Wydziału Humanistycznego i Wydziału Nauk Społecznych
Szczegóły dotyczące Dni Wydziałowych wkrótce.

KONTAKT:
Biuro Promocji
Uniwersytetu Zielonogórskiego
tel. 68 328 2354, 506 459 836
mail: bp@uz.zgora.pl

Prowadzący Adres Budynek/sala

ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/HOL
Opis

Na trzech piętrach budynku swoje stoiska będzie prezentować 12 uniwersyteckich wydziałów oraz kilkanaście kół naukowych, w których działają studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Będzie można porozmawiać zarówno z nimi, jak i wykładowcami akademickimi.

Godzina Wolne miejsca
09:00 - 14:00 duża ilość

Prowadzący Adres Budynek/sala
dr Krystian Saja
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/3
Opis

W czasie wykładu zaprezentowana zostanie historia wampiryzmu począwszy od antyku, po współczesne emanacje motywu wampira w kinematografii. Z pomocą prezentacji multimedialnej omówione zostaną między innymi mity grackie, rzymskie, sumeryjskie i chińskie. Zaprezentowane będą średniowieczne wierzenia w żywego trupa i ich rozwój poprzez wieki w Europie Zachodniej i Wschodniej do wieku XIX, w którym wykształcił się archetyp wampira, a także przeobrażenia, jakim podlegał w wieku XX oraz w czasach współczesnych. Przeanalizowane zostaną również fizyczne i mentalne cechy wampira pod kątem jego przynależności do gatunku homo sapiens.

Godzina Wolne miejsca
11:30 - 12:15 0

Prowadzący Adres Budynek/sala
dr Piotr Małczyński
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/3
Opis

Piłka nożna jest dyscypliną sportową o globalnym zasięgu, a zarazem narzędziem kreowania lokalnych tożsamości. Rozgrywki piłkarskie stają się swego rodzaju narodowym świętem, okazją do manifestowania patriotyzmu, pretekstem dla przypomnienia o narodowości i kontekstem wyobrażania wspólnoty narodowej. Celem wykładu jest przyjrzenie się piłce nożnej jako przestrzeni, w której dochodzi do manifestowania i kreowania tożsamości narodowej. Szczególny nacisk zostanie położony na ukazywanie wizji świata narodów – pewnych założeń, które umożliwiają myślenie w kategoriach narodowych. Wśród wątków tematycznych poruszonych w trakcie wystąpienia znajdą się m.in. zagadnienia związane z reprezentacyjną rolą drużyn narodowych i zawodników, zjawiskiem kibicowania (przede wszystkim na przykładzie kibiców reprezentacji) czy symbolicznymi i rytualnymi aspektami meczu.

Godzina Wolne miejsca
10:15 - 11:00 2

Prowadzący Adres Budynek/sala
dr Jarosław Wagner
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/3
Opis

Czym jest sztuczna inteligencja?
Historia SI
Zalety i wady sztucznej inteligencji
Gdzie jest sztuczna inteligencja?
Przykłady wykorzystania SI - najdłuższa część wystąpienia
Co analizuje SI w internecie?

Godzina Wolne miejsca
09:00 - 09:45 0

Prowadzący Adres Budynek/sala
dr Marcin Florkowski
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/1
Opis

Psychologia zajmuje się opisem i zrozumieniem życia psychicznego. Jednak okazuje się, że rozumienie psychiki przekłada się na nasze zdrowie psychiczne. I to na kilka sposobów. Po pierwsze, wiedząc jak skonstruowana jest i jak funkcjonuje nasza psychika, możemy robić rzeczy, które jej służą. Jeśli chodzi o ciało, to wiemy, że lepiej jest chodzić po schodach niż jeździć windą, że musimy codziennie pić wodę, jeść warzywa, czy codziennie myć ręce. A co służy naszej psychice? Gdybyśmy wiedzieli, jak jest skonstruowana, rozumielibyśmy, że i naszą psychikę musimy odpowiednio "karmić" - że od czasu do czasu musimy dokonać autoafirmacji (pomyśleć na swój temat coś dobrego), spotkać się z bliskimi ludźmi w beztroskich warunkach czy stworzyć sobie dalekosiężne cele życiowe i poświęcić czas na marzenia.
Psychologia pomaga jednak jeszcze inaczej. Jak? Przyjdź na wykład i posłuchaj!

Godzina Wolne miejsca
11:30 - 12:15 0

Prowadzący Adres Budynek/sala
dr hab. inż. Marek Sawerwain, prof. UZ
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/1
Opis

Współczesne gry komputerowe oferują coraz lepszą jakość grafiki, a ostatnie proponowane rozwiązania technologiczne takie jak śledzenie promieni (ang. ray-tracing), czy modelowanie oświetlenia metodami Monte-Carlo (ang. path-tracing) pozwalają na kreację niezwykle realistycznej grafiki. Wykład, będzie poświęcony m.in. prezentacji tych technik obliczeniowych, ale i także historii grafiki w grach komputerowych. Przedstawione zostaną także algorytmy jakie są stosowane we współczesnej grafice komputerowej, bowiem jest to dziedzina, która narodziła już w latach 60-tych i 70-tych XX-ego wieku, i na przestrzeni ostatnich sześćdziesięciu lat dokonało się kilka rewolucji graficznych.

Godzina Wolne miejsca
10:15 - 11:00 0

Prowadzący Adres Budynek/sala
dr Stanisław Leśniewski
ul. prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra A - 29/1
Opis

Muzycy nas oszukują. Co jest gorsze - Auto-Tune, playback, granie do „klika” czy ghostwriting? A może wszystkie powyższe zagadnienia są ok? Na kilku przykładach zademonstruję Państwu jak muzycy oszukują swoją publiczność. Wspólnie zastanowimy się, czy omawiane krętactwa są akceptowalne. Zerkniemy też na inne niż pop gatunki muzyczne.

Godzina Wolne miejsca
09:00 - 09:45 22