SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Prawo administracyjne ogólne - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Prawo administracyjne ogólne
Kod przedmiotu 10.6-WZS-AdmP-PAO
Wydział Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie
Kierunek Administracja
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2018/2019
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 5
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. Ewa Szewczyk, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 - - Egzamin
Ćwiczenia 15 1 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest przybliżenie studentom wiadomości dotyczących regulacji prawnych odnoszących się do struktur, zadań oraz form działania administracji publicznej. Ponadto celem przedmiotu jest ukazanie studentom roli administracji publicznej w państwie prawa.

Przedmiot zapoznaje studenta z pojęciem i podziałem prawa administracyjnego oraz zasadami prawa administracyjnego. Wyjaśnia relację między stosunkiem administracyjno-prawnym a sytuacją administracyjną.

Objaśnia źródła prawa administracyjnego i zasady jego promulgacji. Zapoznaje z podmiotami realizującymi zadania administracji publicznej oraz powiązania organizacyjne i funkcjonalne między podmiotami administracyjnymi. Przybliża zagadnienia europeizacji ustrojowej prawa administracyjnego.

Wymagania wstępne

Wymagana jest wcześniejsza znajomość zagadnień z przedmiotów: podstawy prawoznawstwa, konstytucyjny system organów państwa, nauka administracji.

Zakres tematyczny

Przedmiot obejmuje zagadnienia zaliczane do wstępu do prawa administracyjnego, zagadnienia ustrojowego prawa administracyjnego oraz części prawa formalnego obejmującej prawne formy działania administracji publicznej. Zakres wykładu obejmuje problematykę siatki pojęciowej, rysu historycznego oraz analizę współczesnych regulacji zawartych w Konstytucji RP oraz ustawach zwykłych.

Metody kształcenia

Wykłady i ćwiczenia dotyczą wybranych problemów z zakresu prawa administracyjnego. W zależności od omawianego zagadnienia na wykładach stosowane są różne metody, przede wszystkim konwencjonalna i problemowa. Na ćwiczeniach stosuje się metody polegające na zastosowaniu w praktyce wiedzy zdobytej na wykładzie i jej bieżącej weryfikacji: Kazusy z zakresu stosowania przez organy administracji publicznej, zasad prawa administracyjnego, przykładów europeizacji prawa administracyjnego, analiza przykładów praw podmiotowych publicznych, przygotowywanie projektów aktów stosowania prawa wydawanych przez administrację, zapoznanie się z rejestrami, ewidencjami prowadzonymi przez administrację jako przykład czynności materialno-technicznej.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład kończy się egzaminem o charakterze mieszanym testowo - opisowym, zaś ćwiczenia - zaliczeniem na ocenę uwzględniającą zaangażowanie studenta podczas zajęć.

Literatura podstawowa

  • Z. Leoński, Zarys prawa administracyjnego, Warszawa 2006
  • Prawo administracyjne, M. Wierzbowski (red.), Warszawa 2017

Literatura uzupełniająca

W. Góralczyk, Podstawy prawa i administracji, Warszawa 2014

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. Ewa Szewczyk, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 30-01-2019 07:27)