SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Postępowanie administracyjne w praktyce - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Postępowanie administracyjne w praktyce
Kod przedmiotu 10.6-WZS-AdmP-PAP
Wydział Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie
Kierunek Administracja
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2018/2019
Informacje o przedmiocie
Semestr 4
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. Ewa Szewczyk, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Ćwiczenia 30 2 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem nauczania w ramach przedmiotu jest przekazanie studentom pogłębionej - praktycznej - wiedzy na temat postępowania administracyjnego i jego specyfiki. Przede wszystkim zaś zajęcia odnoszą się do warunków wydania i weryfikacji decyzji administracyjnej. Celem kształcenia jest wyrobienie u studentów umiejętności wyszukiwania stosownych orzeczeń sądowych i ich wykorzystywania na potrzeby danej sprawy administracyjnej, a następnie rozstrzygania takiej sprawy w oparciu o obowiązujące przepisy prawne i z uwzględnieniem dominującego w danej dziedzinie orzecznictwa sądów administracyjnych. 

Wymagania wstępne

Wymagana jest wcześniejsza znajomość zagadnień z zakresu prawa administracyjnego (semestr 2) oraz postępowania administracyjnego (semestr 3).

Zakres tematyczny

Zajęcia praktyczne obejmują rozwiązywanie problemów prawnych wyłaniających się na tle poszczególnych zagadnień prezentowanych wcześniej  podczas wykładów obejmujących między innymi następujące zagadnienia: podmioty postępowania administracyjnego,  przepisy porządkowe i środki oddziałujące na przebieg postępowania, postępowanie przed organem I instancji, akty kończące postępowanie, postępowanie przed organem II  instancji, weryfikacja ostatecznych decyzji i postanowień. Zajęcia te polegają przede wszystkim na pisaniu poszczególnych pism procesowych wydawanych w postępowaniu administracyjnym. Są one sporządzane nie tylko w oparciu o obowiązujące przepisy prawa materialnego i procesowego, ale i w oparciu o aktualne orzecznictwo sądów administracyjnych.

Metody kształcenia

Poszczególne zajęcia praktyczne dotyczą wybranych problemów z zakresu postępowania administracyjnego. W zależności od omawianego zagadnienia na wykładach wykorzystuje się wcześniej wybrane orzeczenia sadów administracyjnych dostępne w centralnej bazie orzeczeń WSA i NSA.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Kolokwium obejmujące napisanie konkretnego pisma procesowego z zakresu postępowania administracyjnego, w oparciu o przygotowany wcześniej stan faktyczny i prawny danej sprawy administracyjnej.

Literatura podstawowa

ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego

Postępowanie administracyjne, red. T. Woś, Warszawa 2017

Literatura uzupełniająca

B. Adamiak, J. Borkowski, Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa 2017 

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. Ewa Szewczyk, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 29-01-2019 19:26)