SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Działalność pożytku publicznego - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Działalność pożytku publicznego
Kod przedmiotu 10.6-WZS-AdmP-DPP
Wydział Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie
Kierunek Administracja
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2018/2019
Informacje o przedmiocie
Semestr 5
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Grażyna Świątkowska
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 - - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 15 1 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Poznanie istoty i zasad prowadzenia działalności pożytku publicznego. Zrozumienie korzyści wynikających ze współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi.

Wymagania wstępne

Brak wymagań.

Zakres tematyczny

Wykłady - Trzeci sektor a społeczeństwo obywatelskie.  Pojęcie i cechy organizacji pozarządowych. Organizacje pożytku publicznego. Podstawy prawne funkcjonowania organizacji pozarządowych. Stowarzyszenia i fundacje jako organizacje pozarządowe. Źródła finansowania organizacji pozarządowych. Funkcje organizacji pozarządowych. Bariery i stymulatory rozwoju organizacji pożytku publicznego.

Ćwiczenia - Pojęcie i istota działalności pożytku publicznego. Odpłatna i nieodpłatna działalność pożytku publicznego. Sfera zadań publicznych. Formy i zasady współpracy organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi. Korzyści i obowiązki związane z posiadaniem statusu organizacji pożytku publicznego. Prawa i obowiązki wolontariuszy. Znaczenie wolontariatu w społeczeństwie obywatelskim.

Metody kształcenia

Wykład konwencjonalny, dyskusja, praca w grupie, projekt.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Na ocenę z ćwiczeń składa się ocena z kolokwium (50%) oraz aktywność na zajęciach i projekt (50%). Na ocenę z wykładów składa się ocena z kolokwium. Na ocenę z przedmiotu składa się ocena z ćwiczeń (50%) i z wykładów (50%). Warunkiem zaliczenia przedmiotu są pozytywne oceny z ćwiczeń i wykładów.

Literatura podstawowa

1.Barański R., Fundacje i stowarzyszenia. Współpraca organizacji pozarządowych z administracja publiczną, Wyd. C. H. Beck, Warszawa 2016.

2. Kurleto M. H., Organizacje pożytku publicznego. Rozwiązania prawne - funkcjonowanie- - rozwój, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Kraków 2008

3. Schmidt J., Rozwój organizacji pozarządowych. Teoria i praktyka, Wyd. Akademickie Sedno, Warszawa 2012.

4. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450 z późn. zm.)

Literatura uzupełniająca

1. Kietlińska K., Rola trzeciego sektora w społeczeństwie obywatelskim, Difin, Warszawa 2010.

2. Żołędowska M., Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Praktyczny komentarz, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2011.

 

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Monika Kaczurak - Kozak (ostatnia modyfikacja: 17-12-2018 12:20)