SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Gospodarka energetyczna - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Gospodarka energetyczna
Kod przedmiotu 06.9-WZS-EnP-GE
Wydział Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie
Kierunek Energetyka.
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2019/2020
Informacje o przedmiocie
Semestr 4
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. dr hab. inż. Marian Miłek
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zdobycie przez studentów wiedzy, umiejętności oraz kompetencji personalnych i społecznych związanych z gospodarką energetyczną.

Wymagania wstępne

Podstawowa wiedza, umiejętności oraz kompetencje w zakresie energii pierwotnej, jej przetwarzaniu i sposobach gospodarowania energią.

Zakres tematyczny

WYKŁADY

Obszar merytoryczny „Gospodarki energetycznej”: zasoby energetyczne, pozyskanie i przetwarzanie energii, systemy energetyczne. Światowe zasoby energii pierwotnej. Tendencje w energetyce globalnej. Klasyfikacja zasobów gazu. Zasoby gazu w świecie. Złoża konwencjonalne i niekonwencjonalne. Pozyskanie i zużycie gazu w wybranych państwach. Transport gazu – gazociągi. Gaz w Polsce. Sieć przesyłowa gazu ziemnego. Magazyny gazu. Struktura systemu przesyłowego i dystrybucyjnego, PGNiG. Gazoport w Świnoujściu. Gaz z łupków. Zasoby globalne ropy naftowej. Ropa z łupek w USA. Złoża i wydobycie ropy w Polsce. ORLEN, PERN „Przyjaźń”. Magazyny paliw ciekłych. LOTOS, Terminal naftowy w Gdańsku. Korytarz Północ-Południe. Zasoby węgla kamiennego i brunatnego w świecie i w UE. Węgiel kamienny w Polsce. Zasoby i wydobycie. Historia górnictwa węglowego w Polsce. Restrukturyzacja górnictwa. Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa, Lubelski Węgiel Bogdanka. Import węgla. Metan w kopalniach węgla. Odmetanowanie. Węgiel brunatny w Polsce. Zasoby i wydobycie. Perspektywa rozwoju górnictwa węgla brunatnego w Polsce – kompleks energetyczny Gubin-Brody. Unijna polityka dekarbonizacji. Rekultywacja wyrobisk górniczych. Energia elektryczna w świecie. Struktura wytwarzania i udział węgla. Energetyka w dokumentach UE. Zależność energetyczna państw UE. Ceny gazu i energii elektrycznej w UE i w USA. Unia Energetyczna – komunikat KE z dnia 18.11.2015 r. Energiewende w Niemczech. Historia elektroenergetyki w Polsce. Zmiany strukturalne, BOT, PKE, grupy dystrybucyjne. Konsolidacja pionowa: PGE, TAURON, ENERGA, ENEA. Struktura mocy zainstalowanej. Krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Inwestycje w elektroenergetyce. KTD. Zaangażowanie grup energetycznych w restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego. Wytwarzanie energii elektrycznej. Przegląd wybranych elektrowni i elektrociepłowni. Repolonizacja elektroenergetyki (EdF, SNET, CEZ). Nowe inwestycje, bloki o parametrach nadkrytycznych w elektrowniach Bełchatów, Łagisza, Opole, Turów, Ostrołęka. Rola energetyki gazowej. Połączenie transgraniczne Polski z sąsiednimi państwami. Kogeneracja. Wskaźnik skojarzenia. Bilans układu kogeneracyjnego. Oszczędność paliw pierwotnych. Kogeneracja wysokosprawna. System wspomagania rozwoju kogeneracji. Problemy prawne: brak wspomagania w latach 2012-2014. Ustawa z dnia 15 kwietnia 2014 r. – przedłużenie systemu wspomagania rozwoju kogeneracji do 2018 r. Nowa ustawa kogeneracyjna 2018 r. – notyfikacja w UE. Potencjał kogeneracji. Zielona księga o efektywności energetycznej. Energochłonność. Dyrektywa 2006/32WE. Ustawa o efektywności energetycznej z dnia 15 kwietnia 2011 r. Świadectwa efektywności energetycznej. Dyrektywa 2012/27/WE w sprawie efektywności energetycznej. Połączenie działań proefektywnościowych z kogeneracją. Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej.

Metody kształcenia

wykład informacyjny, wykład problemowy

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Zaliczenie na podstawie oceny z kolokwium.

Literatura podstawowa

  1. Prawo energetyczne; Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997,
  2. Paska Józef; Wytwarzanie energii elektrycznej, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej 2005,
  3. Mielczarski Władysław; Rynki energii elektrycznej, Wyd. Agencja Rynku Energii S.A., Warszawa 2000,
  4. Skorek Janusz i inni; Gazowe układy kogeneracyjne, WNT Warszawa 2005.

Literatura uzupełniająca

Uwagi


Zmodyfikowane przez prof. dr hab. inż. Marian Miłek (ostatnia modyfikacja: 08-05-2019 10:49)