SylabUZ

Generate PDF for this page

Physics - course description

General information
Course name Physics
Course ID 06.9-WM-ZiIP-P-09_19
Faculty Faculty of Engineering and Technical Sciences
Field of study management and production engineering
Education profile academic
Level of studies First-cycle studies leading to Engineer's degree
Beginning semester winter term 2020/2021
Course information
Semester 2
ECTS credits to win 3
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr hab. Ryszard Matysiak, prof. UZ
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Credit with grade
Laboratory 15 1 9 0,6 Credit with grade

Aim of the course

Uzyskanie podstawowej wiedzy i umiejętności prowadzących do właściwego postrzegania, rozpoznawania oraz analizy i interpretacji zjawisk fizycznych w oparciu o prawa fizyki. Uzyskanie wiedzy i umiejętności dotyczących rozwiązywania zagadnień problemowych i ćwiczeń rachunkowych dotyczących elementarnych zjawisk fizycznych. Uzyskanie elementarnej wiedzy i umiejętności z zakresu pomiaru podstawowych wielkości fizycznych, określania niepewności pomiarowych oraz dokonywania analizy otrzymanych wyników eksperymentalnych w oparciu o podstawowe prawa fizyki.

Prerequisites

Podstawowa wiedza i umiejętności w zakresie elementarnych zagadnień matematycznych dotyczących zapisu i stosowania wyrażeń algebraicznych, podstawowych funkcji matematycznych oraz rozwiązywania podstawowych równań.

Scope

Wykład: Kinematyka i dynamika układu punktów materialnych. Prędkość, przyspieszenie. Opis ruchu prostoliniowego i krzywoliniowego. Pojęcie masy, pędu, siły. Zasada zachowania pędu. Praca, moc, energia. Zasada zachowania energii. Kinematyka i dynamika ruchu obrotowego. Opis ruchu harmonicznego swobodnego, tłumionego i wymuszonego. Podstawy ruchu falowego. Podstawy statyki i dynamiki płynów. Podstawy elektromagnetyzmu. Podstawy optyki geometrycznej i falowej. Elementy fizyki atomowej.

Laboratorium: Regulamin pracowni fizycznej. Przepisy bhp i przeciwpożarowe. Wyznaczanie przyśpieszenia ziemskiego za pomocą wahadła rewersyjnego. Wyznaczanie modułu sztywności drutu na skręcanie. Sprawdzenie równania ruchu obrotowego bryły sztywnej. Wyznaczanie współczynnika załamania światła metodą pomiaru grubości pozornej płytki szklanej. Wyznaczanie długości fali świetlnej za pomocą siatki dyfrakcyjnej. Wyznaczanie współczynnika załamania metodą kąta najmniejszego odchylenia w pryzmacie. Wyznaczanie zależności współczynnika załamania światła od temperatury za pomocą refraktometru Abbego. Dyfrakcja i interferencja światła laserowego. Pomiar oporu elektrycznego. Sprawdzenie prawa Ohma. Wyznaczanie ładunku i pojemności kondensatora. Badanie pętli histerezy magnetycznej za pomocą oscyloskopu. Badanie rezonansu elektromagnetycznego.

Teaching methods

wykład informacyjny, wykład problemowy, symulacje komputerowe, pokaz, pomiar, metoda laboratoryjna

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Zaliczenie na ocenę zajęć laboratoryjnych odbywa się na podstawie ocenionych sprawozdań i kolokwiów wstępnych. Wykład zaliczany jest w formie pisemnej. Ocena wypadkowa ustalana jest na podstawie średniej z ocen zajęć laboratoryjnych i wykładu z jednakową wagą.

Recommended reading

  1. Halliday D., Resnick R., Walker J., Podstawy Fizyki, t. 1-5, PWN, 2003.

  2. Orear J., Fizyka, t. 1-2, WN-T, 1993.

  3. Szydłowski H., Pracownia fizyczna wspomagana komputerem, PWN 2003.

Further reading

  1. Feynman R, Leighton R., Sands M., Feynmana wykłady z fizyki. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.

Notes


Modified by dr hab. Ryszard Matysiak, prof. UZ (last modification: 18-04-2020 17:45)