SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Projektowanie architektury mieszkaniowej I - jednorodzinnej (projekt główny) - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Projektowanie architektury mieszkaniowej I - jednorodzinnej (projekt główny)
Kod przedmiotu 02.1-WI-ArchP-PAMI-J(PG)-S20
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Architektura
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera architekta
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2020/2021
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 6
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. dr inż. arch. Zbigniew Bać
  • dr inż. arch. Justyna Kleszcz
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Projekt 60 4 - - Zaliczenie na ocenę
Wykład 15 1 - - Egzamin

Cel przedmiotu

1. Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studenta z zasadami projektowania zabudowy jednorodzinnej w różnych warunkach przestrzennych.

2. Celem w zakresie umiejętności jest nauczenie studenta opracowywania zintegrowanych projektów łączących: funkcje, konstrukcje, estetykę w połączeniu z ogólnospołecznymi celami całego zespołu mieszkaniowego. Szczególną uwagę zwraca się na zasady kształtowania budynków jednorodzinnych w aspekcie zrównoważonego rozwoju.

3. Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do zaprezentowania przed zespołem rozwiązania projektowego.

Wymagania wstępne

FORMALNE: zaliczenie przedmiotów: Teoria architektury, Podstawy projektowania architektonicznego I i II.

NIEFORMALNE: podstawowa wiedza dotycząca kompozycji architektonicznej w odniesieniu do skali człowieka

Zakres tematyczny

PROGRAM WYKŁADÓW:

Postawy twórcze projektowania jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej oraz ich wyraz przestrzenny zgodny z oczekiwaniami mieszkańców. Problematyka kształtowania jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w istniejącej tkance miejskiej. Wielokierunkowe powiązania współczesnej jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej z istniejącą tkanką historyczną. Analiza współczesnych realizacji zabudowy jednorodzinnej w Polsce. Aktualne tendencje w architekturze i projektowaniu budynków jednorodzinnych. Optymalizacja procesu inwestycyjnego, jako czynnika kształtującego rozwiązania przestrzenne. Zrównoważony rozwój w środowisku architektonicznym.

PROGRAM PROJEKTU:

Zasady kształtowania zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w celu integracji funkcji, formy, konstrukcji, technologii i środowiska w domu mieszkalnym jednorodzinnym. Typy budynków mieszkalnych jednorodzinnych i ich układ funkcjonalno – przestrzenny. Rodzaje jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej: wolnostojąca, bliźniacza, szeregowa, atrialna. Metodyka projektowania dla przyjętych założeń programowych budynków jednorodzinnych. Wymagania funkcjonalno-przestrzenne i techniczne  w architekturze budynków. Kształtowanie formy, stref mieszkalnych z uwzględnieniem stron świata, dostępności komunikacyjnej i środowiska zewnętrznego.

Metody kształcenia

METODY PODAJĄCE: Wykłady – przekaz konwencjonalny, problemowy, konwersatoryjny, informacyjny, prelekcja.

METODY POSZUKUJĄCE: Ćwiczenia projektowe - kształcenie interaktywne i kreatywne, praca w grupach realizowana wg szczegółowego harmonogramu zajęć.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

WYKŁAD:

Student poddaje się weryfikacji wiedzy z projektowania jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej potwierdza, że jest ukierunkowany na współczesną architekturę środowiskowa zespołów mieszkaniowych z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwój oraz idei habitatów.

Ocena osiągnięcia efektu kształcenia w kategorii: wiedza, umiejętności i kompetencje jest wynikiem zaliczenia przedmiotu na podstawie egzaminu pisemnego lub ustnego:

50% - 60% pozytywnych odpowiedzi – dst

61% - 70%  – dst+

71% - 80% – db

81% - 90% – db+

91% - 100% – bdb

PROJEKT:

Student wykonuje architektoniczny projekt jednorodzinnego budynku mieszkalnego i potwierdza, że jest przygotowany do współpracy i działań w grupie, przyjmując w niej różne role. Zasady ustalania oceny:

Weryfikacja prac projektowych koncepcyjnych jednorodzinnego budynku mieszkalnego według przyjętych założeń co do zakresu i stopnia trudności poprzedzone uzyskaniem w semestrze zaliczeń opracowań cząstkowych warunkujących poprawne wykonanie projektu końcowego w pełnym zakresie, omówionym na początku semestru. Złożenie do oceny kompletnego opracowania projektowego.

Oceną końcową przedmiotu jest średnia z ocen otrzymanych z egzaminu i projektu.

Literatura podstawowa

  • Adamczewska-Wejchert H., Kształtowanie zespołów mieszkaniowych, Arkady, Warszawa 1985.
  • Bać Z., red. Humanizacja środowiska miejskiego a kultura, PAN Oddz. Wrocław, 50 lat Architektury i Urbanistyki w PAN, Wrocław 2002.
  • Bać Z., Wprowadzenie do projektowania osiedlowych struktur funkcjonalno-przestrzennych, Wyd. PW., Wrocław 1978.
  • Baranowski A., Projektowanie zrównoważone w architekturze, Wyd. Pol. Gdań., Gdańsk 1998.
  • Chmielewski J.M., Niska Intensywna zabudowa mieszkaniowa, Wyd. UW, Warszawa 1996.
  • Chmielewski J.M, Teoria urbanistyki, WAPW, 1996.
  • Korzeniewski W., Budownictwo mieszkaniowe, poradnik projektanta. Arkady, Warszawa 1989.
  • Król-Bać E., Wpływ uwarunkowań fizjofizycznych na kształtowanie najbliższego otoczenia człowieka, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1992.
  • Neufert E., Podręcznik projektowania architektonicznego, Arkady 1996-2009.
  • Szparkowski Z., Zasady kształtowania przestrzeni i formy architektonicznej. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1993.

Literatura uzupełniająca

  • Basista A., Architektura - dlaczego taka jest. Znak, Kraków 2000.
  • Praca zbiorowa, Atlas of Contemporary Word Architecture. Phaidon, 2004.
  • Meyhofer D., Set in Stone Rethinking a Timeless Material. Braun, 2009.
  • Rasmussen S.E., Odczuwanie architektury. Wyd. MURATOR, Warszawa 1999.
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - aktualny stan prawny (Dz.U.2019.0.1065 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Uwagi

Sala wykładowa z możliwością zaciemnienia powinna być wyposażona w sprzęt audiowizualny (rzutnik multimedialny wraz z ekranem do prezentacji), tablice do pisania i prezentowania plansz projektowych itp.

Sala projektowa z możliwością zaciemnienia powinna być wyposażona w stoły projektowe, w sprzęt audiowizualny (rzutnik multimedialny wraz z ekranem do prezentacji), tablice do pisania i prezentowania plansz projektowych itp


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. arch. Marta Skiba, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 23-09-2021 10:32)