SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Farmakologia i toksykologia kliniczna - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Farmakologia i toksykologia kliniczna
Kod przedmiotu 12.5-WL-RAT-FiTK
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Ratownictwo medyczne
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2021/2022
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr n. med. Sylwia Michalak
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 - - Zaliczenie na ocenę
Seminarium 15 1 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem kształcenia jest powiązanie podstawowych informacji z zakresu farmakologii z aspektami klinicznymi oraz indywidualnymi sytuacjami klinicznymi w pracy ratownika medycznego. Celem nauczania  jest nabycie wiedzy o możliwościach terapeutycznych w odniesieniu do określonych jednostek chorobowych i sytuacji klinicznych, z uwzględnieniem medycyny opartej na faktach, ale też potrzebą indywidualizacji terapii,  czynnikami ekonomicznymi.  Celem jest także nauczenie pozyskiwania i krytycznej interpretacji  informacji o lekach, zapoznanie studenta z najnowszymi osiągnięciami naukowymi w farmakologii klinicznej ze szczególnym naciskiem na leki stosowane w ratownictwie medycznym. Celem jest także nabycie przez studenta podstawowych informacji na temat prowadzenia badań klinicznych oraz integracji wiedzy i umiejętności klinicznych z dowodami naukowymi. Ćwiczenia maja na celu nauczenie studenta wdrażania terapii zgodnie z obowiązującymi standardami, z uwzględnieniem efektów działania leków, działań niepożądanych, interakcji lekowych, obecności procesów patologicznych w organizmie.

Wymagania wstępne

Znajomość fizjologii, patofizjologii, biochemii, genetyki, farmakologii oraz toksykologii.

Zakres tematyczny

Wykłady- zakres tematyczny

1.   Wstęp do farmakologii klinicznej: farmakokinetyka, farmakodynamika, farmakogenetyka, farmakoekonomika.

2.   Interakcje leków o szczególnym znaczeniu klinicznym, z uwzględnieniem leków stosowanych w ratownictwie medycznym.  Niezgodności farmaceutyczne.

3.  Indywidualizacja farmakoterapii u dzieci i u osób w starszym wieku. Optymalizacja farmakoterapii w okresie ciąży i karmienia piersią.

4.  Podstawy toksykologii. Toksydromy. Odrutki w ratownictwie. Zatrucia lekami, substancjami psychostymulującymi.

5.  Zasady medycyny opartej na faktach (EBM). Badania przedkliniczne i kliniczne. Metody interpretacji wyników badań naukowych. Źródła informacji o lekach.

6.  Działania niepożądane leków ze szczególnym uwzględnieniem leków stosowanych w ratownictwie medycznym. Zasady zgłaszania działań niepożądanych.

7.  Zmiany działania leków uwarunkowane zaburzeniami ich kinetyki w stanach patologicznych.

 

Ćwiczenia

1.  Farmakoterapia ostrych zespołów wieńcowych, ostrej niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca

2.  Leki stosowane w resuscytacji, w terapii nadciśnienia tętniczego w pracy ratownika medycznego.

3.  Farmakoterapia bólu w różnych sytuacjach klinicznych, w różnych grupach wiekowych, w ciąży i u kobiet karmiących piersią.

4.  Leki stosowane przez ratowników medycznych w nagłych schorzeniach internistycznych.

5.  Leki  stosowane przez ratowników w nagłych zaburzeniach psychicznych.

6.  Podstawy toksykologii klinicznej; objawy najczęstszych zatruć. Zatrucia środkami ochrony roślin, zatrucia rozpuszczalnikam, zatrucia substancjami lotnymi, alkoholem, grzybami.

7.  Podstawowe  zasady  postępowania w zatruciach w ratownictwie medycznym.

 

Metody kształcenia

Wykłady prowadzone są w formie prezentacji multimedialnych; seminaria  w formie  analizy przypadków klinicznych i doboru terapii przez studentów, dyskusji.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład zakończony jest zaliczeniem na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej lub eseju na temat zaproponowany przez osobę prowadzą wykłady. 

Seminaria prowadzone są w formie bloków tematycznych. Przygotowanie do zajęć weryfikowane jest w formie ustnej lub pisemnej. Ocena z seminariów jest średnia arytmetyczną wszystkich ocen uzyskanych w czasie seminariów.

Obecność na wszystkich wykładach oraz seminariach jest obowiązkowa. Nieobecności student odrabia z inną grupą lub w godzinach konsultacyjnych u prowadzącego zajęcia. Nieobecności nie powinny przekraczać 10 procent godzin przewidzianych na daną formę zajęć. Jeśli powstałe braki nie zostaną uzupełnione przez studenta do dnia terminu zaliczenia końcowego w pierwszym terminie zaliczenia lub  nie  zostanie przygotowana prezentacja multimedialna / esej student otrzymuje ocenę ndst.  Jeśli braki nie zostaną uzupełnione do terminów poprawkowych również i w tych terminach student uzyskuje ocenę ndst.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna oceny z wykładu i seminariów. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Literatura podstawowa

Literatura podstawowa:

1. Orzechowska-Juzwenko K. (red.) Farmakologia kliniczna. Znaczenie w praktyce medycznej. Górnicki Wyd. Medyczne Wrocław 2018

2. Mitręga KA, Krzemiński TF. Farmakologia i farmakoterapia dla ratowników medycznych. Elsevier Urban & Partner 2017.

3. Europejska Rada Resuscytacji https://cprguidelines.eu/

 

 

 


 

Literatura uzupełniająca


1.  Flake F., Hoffmann B. A. Leki w medycynie ratunkowej i intensywnej terapii Edra Urban & Partner, Wrocław 2019

2.  Łukasik-Głębocka M. Ostre zatrucia w praktyce ratownika medycznego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, wydanie 1, 2018

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr n. med. Sylwia Michalak (ostatnia modyfikacja: 29-07-2021 09:48)