SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Budownictwo i materiałoznawstwo II - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Budownictwo i materiałoznawstwo II
Kod przedmiotu 02.1-WI-ArchP-BiMII-S21
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Architektura
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera architekta
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2021/2022
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. arch. Piotr Sobierajewicz
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Laboratorium 30 2 - - Zaliczenie na ocenę
Wykład 15 1 - - Egzamin

Cel przedmiotu

Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studentów z problematyką rozwiązań technicznych stosowanych w budownictwie ogólnym w szczególności z elementami budynków i detalami połączeń technologicznych  zarówno w budownictwie tradycyjnym jak i nowoczesnym, których  specyfika zależy od właściwości materiałowych jak: fizycznych, wytrzymałościowych czy ekologicznych.

Celem w zakresie umiejętności jest nauczenie studenta odpowiedniego doboru materiałów i związanych z nimi technologii stosowanych w budownictwie.

Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do odpowiedniego doboru materiałów i technologii stosowanych w budownictwie dla konkretnej inwestycji z uwzględnieniem bezpieczeństwa, estetyki, trwałości i ekologii.  

Wymagania wstępne

brak wymagań

Zakres tematyczny

Chronologiczne usystematyzowanie wiedzy w zakresie wznoszenia budynków, począwszy  od technologii tradycyjnych a kończąc na nowoczesnych rozwiązaniach budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Etapy powstawania budynków: wykopy, stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan wykończeniowy.

Grunty i posadowienie.

Ogólne przedstawienie rodzajów gruntów oraz ich cech mechanicznych i organoleptycznych. Roboty ziemne, zabezpieczenia wykopów przed osuwaniem i naporem wody gruntowej np. ścianki  szczelne wbijane, rozporowe. Zewnętrzne warunki gruntowo-wodne wpływające na głębokość posadowienia budynków np. ukształtowanie terenu. Przede wszystkim warunki fundowania ze względu na głębokość przemarzania gruntu.

Fundamenty i ściany fundamentowe.

Kształty ław i stóp fundamentowych z różnych materiałów: ceglane, betonowe, żelbetowe.  Ściany fundamentowe zewnętrzne i wewnętrzne. Izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne w podziemnej części budynku przy różnych warunkach gruntowo-wodnych. Rozwiązania technologiczno-materiałowe fundamentów przy różnych poziomach wody gruntowej. Wstępne zapoznanie z fundamentami specjalnymi takimi ja: studnie, pale, ścianki szczelne. Izolacje termiczne ścian fundamentowych i podłogi na gruncie w budynkach niepodpiwniczonych i podpiwniczonych  (wymagania  wg Warunków Technicznych).

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne.

Ściany zewnętrzne części podziemnych i nadziemnych budynku: osłonowe i konstrukcyjne jako  jednorodne, 2-warstwowe z systemem ETICS, 3-warstwowe). Ściany wewnętrzne konstrukcyjne i działowe. Zasady rozwiązywania kanałów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych w ścianach. Rozwiązania technologiczno-materiałowe ścian i ich wpływ na  środowisko człowieka oraz efekty architektoniczne np. elewacje budynków czy estetyka wnętrz oraz na tzw. bilans energetyczny całego budynku.

Stropy.

Podstawowe informacje, rodzaje i nazwy stropów zalezne od ich głównych cechy np. konstrukcyjne (stropy belkowe, gęstożebrowe, płytowe), materiałowe ( ceramiczne, ceramiczno-stalowe, żelbetowe, stalowe, drewniane), technologiczne ( prefabrykowane,  monolityczne, mieszane). Podstawowe elementy stropowe – belki, pustaki, płyty. Charakterystyczne detale technologiczne, w tym oparcia stropów na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych ( wieńce), rozwiązania izolacji termicznych i akustycznych stropów. Uwaga!, szczegółowe informacje na temat wytrzymałości elementów stropowych oraz przykłady obliczania  statycznych i wymiarowania będą przedmiotem zajęć z Konstrukcji Budowlanych na późniejszych semestrach).

Dachy i stropodachy.

Podziały dachów ze względu na kształt, rodzaj materiału konstrukcyjnego oraz pokrycia.

Kształty dachów (jednospadowe, dwuspadowe, mansardowe itp.). Nazewnictwo elementów zewnętrznych dachu w połączeniu z bryłą budynku (połać, kalenica, okap itp.). Ewolucja tradycyjnych konstrukcji dachowych w zależności od regionu i środowiska. Rodzaje wiązarów i więźb dachowych ze szczególnym uwzględnieniem elementów konstrukcyjnych np. jętki, płatwie, kleszcze, stolce, itd.  

Spadki dachowe i materiały pokryciowe w nawiązaniu do normy spadków dachowych. Przykłady materiałów i wyrobów pokryciowych (bezspoinowe, rolowe – papy, folie, elementowe – dachówki, blachy).Podstawy doboru geometrii i konstrukcji dachów w zależności od funkcji poddaszy i warunków środowiskowych w celu uzyskania zamierzonego efektu architektonicznego.

Wymagania dotyczące pokryć zewnętrznych oraz ochrona cieplna dachów. Typy stropodachów - pełny, wentylowane (odpowietrzany i przewietrzany), odwrócony, zielony. Sposoby odprowadzenia wody na zewnątrz i do wewnątrz budynku (stropodachy pogrążone). Rozwiązania technologiczne i materiałowe stropodachów. Detale wykończeniowe przekryć zewnętrznych w tym opierzenia dachów – obróbki blacharskie:, pasy pod- nadrynnowe, kosze, rynny wiszące i stojące, obróbki kominów-wydry, rury spustowe, wpusty dachowe, itd.. Rozwiązania technologiczno-materiałowe i ich efekty wizualne.

Przykłady detali z rozwiązaniami technologicznymi poddasza użytkowego ogrzewanego z kompletnym uwzględnieniem warstw m. innymi pokryciowych, izolacyjnych - paroizolacja, izolacja termiczna, folii wstępnego krycia (wiatroizolacja) oraz okien połaciowych, lukarn z obróbkami blacharskimi.

Konstrukcje drewniane budynków tradycyjnych np. wieńcowa, sumikowo-łątkowa, szachulcowa oraz współczesne z lekkiego szkieletu jak platformowa czy balonowa. Przykłady rozwiązań elementów budynku w technologii lekkiego szkieletu drewnianego z warstwami ścian zewnętrznych ze zróżnicowanym wykończeniem dającym różne efekty architektoniczne. 

 

Metody kształcenia

metody podające – przekaz konwencjonalny, problemowy, konwersatoryjny, informacyjny.

metody poszukujące - zajęcia projektowe i zajęcia laboratoryjne - kształcenie interdyscyplinarne, kształcenie postawy twórczej, poszukiwanie idei projektowych i nowych form, dyskusja, praca indywidualna i w grupach realizowane wg szczegółowego harmonogramu zajęć.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład – warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium zaliczeniowego.   

Sprawdzenie wymaganej aktywności i frekwencji na zajęciach.

Literatura podstawowa

Budownictwo Ogólne – praca zbiorowa, Tom 1. Materiały i wyroby budowlane, Arkady 2005

 Miśniakiewicz E., Skowroński W. – Rysunek techniczny budowlany, Arkady 2009 • Rozporządzenie ... w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75/2002 – tekst jednolity, z późniejszymi zmianami.

PN-B-01025:2004 – Oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno-budowlanych

PN-B-01029:2000 – Wymiarowanie na rysunkach architektoniczno-budowlanych

PN-B-01030:2000 – Oznaczenia materiałów budowlanych Literatura uzupełniająca:

Ustawa PRAWO BUDOWLANE

Żenczykowski W. Budownictwo ogólne. Elementy i konstrukcje budowlane,T2/1. Arkady, 1990.

Dyżewski A., Technologia i organizacja budowy. Arkady, Warszawa 1981

Korzeniewski W., Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowanie. Oficyna Wydawnicza POLCEN, Warszawa 2004.

Lewicki B., Jarmontowicz R., Kubica J., Podstawy projektowania niezbrojonych konstrukcji muro-wych. Wydawnictwa ITB, Warszawa 2001.

Matysek P., Seruga A., Konstrukcje murowe. Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 2006.

Neufert E., Podręcznik projektowania architektoniczno - budowlanego. Arkady, Warszawa 2005.

Panas J., Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2005.

Pierzchlewicz J., Jarmontowicz R., Budynki murowane materiały i konstrukcje. Arkady, Warszawa 1993.

Pliszka E., Vademecum budowlane. Arkady, Warszawa 2001.

Stefańczyk B., Budownictwo ogólne. Arkady, Warszawa 2005.

Literatura uzupełniająca

Biegańska E., Dachy: elementy pokrycia, odwadniania i wyposażenia. Budownictwo i Architektura, Warszawa 1955.

Kotwica J., Konstrukcje drewniane w budownictwie tradycyjnym. Arkady, Warszawa 2005.

Romanowski J., Nadproża: projektowanie i obliczenia. WACETOB, Warszawa 2001.

Sokołowska B., Krawczyński M., Stropodachy: projektowanie i wykonawstwo. Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2004

Uwagi

-


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. arch. Marta Skiba, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 26-04-2022 11:29)