SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Projektowanie zespołów urbanistycznych I - mieszkaniowych (projekt uzupełniający) - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Projektowanie zespołów urbanistycznych I - mieszkaniowych (projekt uzupełniający)
Kod przedmiotu PZUI-M(PU)
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Architektura
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera architekta
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2020/2021
Informacje o przedmiocie
Semestr 5
Liczba punktów ECTS do zdobycia 6
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. inż. Anna Bazan-Krzywoszańska, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 - - Zaliczenie na ocenę
Projekt 30 2 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

1. Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studenta z zasadami projektowania urbanistycznego w ramach polskiego systemu legislacyjnego, uwzględniając przy tym uwarunkowania prawno - planistyczne, jak również biorąc pod uwagę sposób zagospodarowania i funkcjonowania struktury urbanistycznej, której analiza dotyczy.

2. Celem w zakresie umiejętności jest nauczenie studenta realizacji rozwiązań w zakresie programu funkcjonalno - przestrzennego, kompozycji, wytycznych w odniesieniu do parametrów jakimi są wskaźniki urbanistyczne i parametry kształtowania zabudowy, o których mowa w przepisach szczególnych.

3. Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do samodzielnego poszerzania wiedzy i umiejętności w ramach prac samodzielnych, jak również w zespole wyłonionym w ramach zajęć do zadań koncepcyjno - projektowych w zakresie rozwoju struktur miejskich, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań oraz potrzeb w zakresie zagospodarowania przestrzeni.

Wymagania wstępne

Od studenta wymagana jest podstawowa wiedza z zakresu projektowania urbanistycznego. Student powinien posiadać wiedzą podstawową z zakresu teorii architektury i urbanistyki orz wykazywać się umiejętnością obserwacji, inwentaryzacji, analizy i oceny przestrzeni zurbanizowanej.

 

Zakres tematyczny

Program wykładów:

Podstawy prawno - planistyczne wynikające z systemu legislacyjnego w zakresie dotyczącym zagadnień będących przedmiotem zajęć z uwzględnieniem zagadnień planistycznych, urbanistycznych, architektonicznych, ochrony wartości historycznych i kulturowych, terenów zielonych, przestrzeni komunikacyjnej. Współczesne zjawiska dotyczące zagospodarowania i kształtowania przestrzeni urbanistycznych. Elementy kompozycji urbanistycznej. Struktura i kształtowanie wielofunkcyjnych zespołów urbanistycznych.

Program ćwiczeń:

część wprowadzająca: analiza stanu wiedzy o terenie przy uwzględnieniu materiałów będących wynikiem prac w ramach przedmiotu, w tym wyników prac nad założeniami i wytycznymi do projektowania przestrzeni objętej opracowaniem; Projektowanie zespołów urbanistycznych I; uzupełnienie zakresu wiedzy o terenie objętym opracowaniem

część projektowa: realizacji koncepcji rozwiązań w zakresie programu funkcjonalno - przestrzennego, kompozycji, wytycznych w odniesieniu do parametrów jakimi są wskaźniki urbanistyczne i parametrów kształtowania zabudowy dla wybranych zespołów urbanistycznych; Prace w zakresie opracowania koncepcji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego .

PROJEKT U1: Mały zespół zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w zabudowie wiejskiej

PROJEKT U2: Mały zespół zabudowy mieszkaniowej w krajobrazie miejskim

Część przygotowawcza do opracowania projektowego:

1. Student przeprowadza zespołowo w terenie szczegółową inwentaryzację urbanistyczną na wybranych do opracowania projektowego, obszarach zabudowy historycznej i współczesnej.(miejskie/wiejskie)

2. Zebrany i opracowany inwentaryzacyjny materiał źródłowy, student poddaje planistycznej analizie w zakresie funkcjonalnym, kulturowym, środowiskowym, technicznym, estetycznym i społecznym. (miejskie/wiejskiej)

Część zasadnicza opracowania projektowego:

1. Na podstawie wyników przeprowadzonych urbanistycznych analiz poinwentaryzacyjnych student zespołowo wykonuje całościową ocenę istniejącego stanu zagospodarowania, wybranych do opracowania projektowego obszarów zabudowy (miejskie/wiejskiej)

2. Wyniki całościowej oceny urbanistycznej istniejącego stanu zabudowy miejskiej, student wykorzystuje do opracowania w formie graficznej na mapie, projektowych wniosków do założeń szczegółowego planu zagospodarowania terenu dla wybranych do opracowania projektowego, obszarów zabudowy (miejskie/wiejskiej)

Metody kształcenia

Metody podające: wykład informacyjny, wykład problemowy, wykład konwersatoryjny

Metody poszukujące: klasyczna metoda problemowa, metoda projektu i obserwacji

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład:

Student poddaje się weryfikacji wiedzy w zakresie zasad projektowania urbanistycznego biorąc pod uwagę polski system prawno - planistyczny.

Projekt:

Student przedkłada celem zaliczenia opracowanie projektowe, którego celem jest wykazanie iż posiadł umiejętności realizacji koncepcji rozwiązań w zakresie programu funkcjonalno - przestrzennego, kompozycji, wytycznych w odniesieniu do parametrów jakimi są wskaźniki urbanistyczne i parametrów kształtowania zabudowy dla wybranego zespołu urbanistycznego;

Literatura podstawowa

1. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz. U. z 2021 r. poz. 741 t.j. z póżn.zm.).

2.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. 2003 nr 164 poz. 1587).

3. Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie  (Dz.U. 2019 poz. 1065).

4. Czarnecki W.: Projektowanie miast i osiedli, PWN, Warszawa, 1970.

5. Wejchert K.: Elementy kompozycji urbanistycznej, Arkady, Warszawa, 2008.

6. Szponder A.: Fizjografia urbanistyczna, PWN, Warszawa, 2003.

7. Malisz S.: Zarys kształtowania  układów osadniczych, Arkady, Warszawa, 1981

Literatura uzupełniająca

  1. Strabel W.: Studia i plany zagospodarowania przestrzennego, PWSZ Nysa, 2009.
  2. Pokorski J., Siwiec A.: Kształtowanie terenów zieleni, WSiP,1977.
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - aktualny stan prawny (Dz.U.2019.0.1065 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie);
  4. Neufert - Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego.

Uwagi

Sala wykładowa wyposażona w sprzęt audio - wizualny.

Sala projektowa wyposażona w stoły projektowe umożliwiające prezentację plansz projektowych oraz modeli przestrzennych.


Zmodyfikowane przez dr inż. arch. Alicja Maciejko (ostatnia modyfikacja: 24-09-2021 09:17)