SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Mikroekonomia zaawansowana - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Mikroekonomia zaawansowana
Kod przedmiotu 14.3-WZ-EkoPD- MZ
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Ekonomia
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. dr hab. Małgorzata Kokocińska
  • dr Dorota Roszkowska-Hołysz
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studenta z dalszymi aspektami funkcjonowania gospodarki rynkowej (mającymi charakter rozszerzający do kursu Mikroekonomii). Przedstawienie narzędzi analizy mikroekonomicznej niezbędnych do interpretacji zjawisk i procesów ekonomicznych. Nabycie przez studenta umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu mikroekonomii.

Wymagania wstępne

Znajomość podstaw mikroekonomii.

Zakres tematyczny

Związki między mikro i makroekonomią. Kierunki i zakres poszerzeń podstawowego kursu mikroekonomii, w tym problem nierówności dochodowych i wpływu zmian klimatu na gospodarkę. Globalne i lokalne efekty zewnętrzne.  Ryzyko, niepewność i ekonomia globalnego ocieplenia. Nowe wskaźniki, źródła i metody analizy na poziomie mikroekonomicznym.  Analiza kosztów i korzyści w odniesieniu do zmian klimatu. Rozwiązania regulacyjne i alternatywne. Znaczenie altruizmu i innych nieegoistycznych zachowań.  Znaczenie wiedzy i nauki w hamowaniu zmian klimatycznych.

Metody kształcenia

Wykład konwencjonalny, metoda przypadków, praca w grupach.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład – zaliczenie, ćwiczenia – zaliczenie z oceną. Warunkiem zaliczenia wykładu jest pozytywne (przynajmniej 60% prawidłowych odpowiedzi) zaliczenie testu oraz projektu z zakresu zagadnień teoretycznych przedstawionych na wykładzie. W przypadku małej liczby studentów przeprowadzony zostanie egzamin ustny. Warunkiem zaliczenia na ocenę ćwiczeń jest pozytywne zaliczenie kolokwium. Wynik kolokwium stanowić będzie ocenę wiedzy i umiejętności. Na ocenę końcową składa się ocena z kolokwium (60%), obecność na zajęciach (20%) oraz aktywność na zajęciach, pogłębiona samodzielną lekturą zalecanych pozycji w domu (20%).

Literatura podstawowa

​​​​​​

  1. Mankiw N.G., Taylor M.P., Mikroekonomia, PWE, Warszawa 2009. 
  2. Nordhaus,W., 2021, Kasyno klimatyczne. Ryzyko, niepewność i ekonomia globalnego ocieplenia; przekład Zbigniew Matkowski, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
  3. Samuelson W. F., Ekonomia menedżerska, PWE, Warszawa 2009.
  4. Samuelson P. A., Nordhaus W. D, Ekonomia, przekład Adam Bukowski i Jacek Środa, red. merytoryczny Wacław Jarmołowicz, Dom Wydawniczy REBIS, Sp. z o.o., Poznań 2012.

Literatura uzupełniająca

www.forum-energii.eu

www.obserwatorfinansowy.pl

www.naukaoklimacie.pl

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Paweł Szudra (ostatnia modyfikacja: 16-08-2022 22:09)