SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Przedmiot do wyboru - Interpretacja wyników badań laboratoryjnych - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Przedmiot do wyboru - Interpretacja wyników badań laboratoryjnych
Kod przedmiotu 12.9-WL-Lek-PWIWBL
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Lekarski
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów jednolite magisterskie sześcioletnie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 5
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr n. med. Anna Tylutka
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Ćwiczenia 30 2 30 2 Zaliczenie 

Cel przedmiotu

Zapoznanie studenta z możliwościami diagnostyki laboratoryjnej i jej wykorzystania w poszczególnych jednostkach chorobowych, jak i badaniach naukowych. Nabycie umiejętności interpretacji wyników badań laboratoryjnych oraz procedur pobierania materiału do badań laboratoryjnych zgodnych z normami europejskimi. Poznanie mechanizmów współpracy z zespołami medycznym i analitycznym, ze szczególnym uwzględnieniem właściwych zasad przygotowania pacjenta do badań, jego transportu i pobrania materiału biologicznego

Wymagania wstępne

Wiedza z zakresu anatomii, biochemii i fizjologii człowieka.

Zakres tematyczny

1.Rola badań laboratoryjnych we współczesnym procesie rozpoznawania i leczenia chorób narządowych i układowych. Zmienność wyniku laboratoryjnego - współpraca lekarza z laboratorium.

2.Diagnostyka laboratoryjna moczu, płynu mózgowo - rdzeniowego i płynów z jam ciała. Interpretacja i analiza przypadków klinicznych.

3.Diagnostyka laboratoryjna klinicznych zaburzeń gospodarki wodno - elektrolitowej i równowagi kwasowo zasadowej. Przewodnienie i odwodnienia izotoniczne, hipo i hipertoniczne. Kwasica i zasadowica, skompensowana i nieskompensowana. Zaburzenia mieszane. Analiza przypadków klinicznych.

4.Diagnostyka laboratoryjna zaburzeń gospodarki węglowodanowej i zaburzeń gospodarki lipidowej.

5.Podstawy diagnostyki układu białokrwinkowego, czerwonokrwinkowego. Panel badań laboratoryjnych wykorzystywanych w diagnostyce niedokrwistości (niedokrwistość syderopeniczna, hemolityczna, z chorób przewlekłych, mikro i makrocytarna).

6.Analiza i interpretacja wyników badań związanych z zaburzeniami układu krzepnięcia i fibrynolizy.

7.Diagnostyka laboratoryjna chorób nerek. Analiza przypadków klinicznych.

8.Niedokrwienie i zawał mięśnia sercowego. Diagnostyka laboratoryjna przyczyn i powikłań nadciśnienia tętniczego.

9. Diagnostyka laboratoryjna chorób przewodu pokarmowego wątroby i trzustki.

10.Diagnostyka laboratoryjna zaburzeń hormonalnych. Diagnostyka chorób układu wydzielania wewnętrznego (choroby podwzgórza, przysadki, tarczycy, przytarczyc, kory i rdzenia nadnerczy, jajników i jąder).

Metody kształcenia

Seminaria są realizowane z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych oraz animacji według koncepcji problem base learning; materiały są̨ udostępniane na platformie e-learning Collegium Medicum http://elearning.cm.uz.zgora.pl/

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunkiem zaliczenia jest uzyskanie minimum 60% punktów możliwych do zdobycia w trakcie realizacji programu zajęć. Ocenie podlegają kolokwia obejmujące przypadki klinicznych z panelem badań laboratoryjnych do samodzielnej interpretacji. Dopuszczalne są dwie usprawiedliwione nieobecności (20% tematów/spotkań). W przypadku większej liczby nieobecności - brak możliwości zaliczenia seminarium. Pozostałe warunki określa Regulamin studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Literatura podstawowa

1. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej. Edra Urban &Partner, Wrocław 2019.

2. Diagnostyka laboratoryjna. Bogdan Solnica. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019.

3. Nancy A. Brunzel. Diagnostyka laboratoryjna TOM 1-2; lub Nancy A. Brunzel. Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych. Edra Urban & Partner, 2016.

Literatura uzupełniająca

1. Czasopisma i e-booki dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/

2. Guder WG, Narayanan S, Wisser H, Zawfa B. Próbki: od pacjenta do laboratorium. Wpływ zmienności przedanalitycznej na jakość wyników badań laboratoryjnych. MedPharm Polska, Wrocław 2012.

3. Aktualne wytyczne europejskich i polskich towarzystw naukowych w tym wytyczne polskiego towarzystwa lipidologicznego, diabetologicznego i in.

Uwagi

Student ma prawo złożyć pisemne (drogą e-mail konto UZ) zastrzeżenie dotyczące oceny zaliczenia (cząstkowego, końcowego) lub oceny egzaminu w ciągu 4 godzin od wystawienia oceny tj. przesłania informacji drogą e-mail przez prowadzącego zajęcia. W przypadku wpisania oceny do e-indeksu czas reklamacji wynosi 3 dni.


Zmodyfikowane przez dr hab. n. med. Agnieszka Ziółkowska, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 13-05-2022 12:11)