SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Projektowanie architektoniczno-budowlane VI - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Projektowanie architektoniczno-budowlane VI
Kod przedmiotu 02.1-WI-ArchM-PAB-VI- 22
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Architektura
Profil praktyczny
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 6
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. inż. arch. Marta Skiba, prof. UZ
  • mgr inż. arch. Rafał Dudzik
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 - - Zaliczenie na ocenę
Projekt 30 2 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

1. Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studenta z zasadami lokalizacji i projektowania wybranych  obiektów użyteczności publicznej związanych z kulturą takich jak: galerie, teatry, muzea, biblioteki, z edukacją i nauką, handlem i administracją sądowniczą, gospodarczą oraz obiektami komunikacji zbiorowej, jak: dworce autobusowe i kolejowe - uwzględniającymi współczesne normatywy, wytyczne technologiczne i ergonomiczne kształtowanie form i estetyki budynków, rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne, wyposażenie stref ogólnodostępnych, otoczenie budynku z rozwiązaniem dojść, dojazdów, parkingów, miejsc rekreacyjnych, zieleni izolacyjnej, rekreacyjnej i ozdobnej,  komunikację pieszo-rowerową, dostęp do szybkiej komunikacji publicznej i innych obiektów towarzyszących.

2. Celem w zakresie umiejętności jest nauczenie studenta opracowywania projektów  wybranych elementów architektoniczno-budowlanych. Szczególną uwagę zwraca się na zasady kształtowania form budynków oraz rozwiązania ekologiczne, ekonomiczne i społeczne.

3. Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do zaprezentowania i obrony w zespole własnego rozwiązania projektowego wybranego elementu obiektu.

Wymagania wstępne

formalne: brak

nieformalne: brak

 

Zakres tematyczny

Przedmiot zintegrowany z problematyką i zakresem przedmiotów: Projektowanie architektoniczne VI, Projektowanie architektoniczne konstrukcji budynku  IV

Zajęcia składają się z krótkiego repetytorium teoretycznego uwzględniającego pytania studentów i z samodzielnej pracy rysunkowej na zajęciach. Prowadzący omawia ogólne problemy budowlane i inżynieryjne związane z projektowaniem elementów terenu i budynków z zakresu  trudności PROJEKT A6. Przedstawione zostają warunki formalne związane z budową obiektów użyteczności publicznej, specyfika projektu architektoniczno-budowlanego oraz wymagania ogólne dotyczące materiałów stosowanych w obiektach użyteczności publicznej. Komunikacje pionowa i pozioma ze względu na przepisy przeciwpożarowe, napełnianie widowni, konstrukcja widowni i wykres widoczności, dźwigi osobowe i towarowe.

Praktyczne zapoznanie studenta z etapami tworzenia wykonawczej dokumentacji projektowej, zasadami rysunku architektoniczno-budowlanego, oznaczeniami, opisem technologicznym dla rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych oraz szczegółowego  sporządzania planu zagospodarowania terenu.

Ściany kurtynowe.- klasyfikacja. Ściany słupowo-ryglowe (szprosowe i strukturalne), fasady z mocowaniem punktowym – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe poszczególnych systemów. Metodologia projektowania z użyciem systemów fasadowych – koordynacja wymiarowa.

Ściany kurtynowe.- rozwiązania szczegółowe .Rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe poszczególnych systemów. Przykłady realizacji.

Ściany kurtynowe.- rozwiązania szczegółowe. Rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe poszczególnych systemów. Charakterystyczne detale. Koordynacja z innymi okładzinami ściennymi.

Elementy dotykowe na nawierzchniach peronów

Technologia wykonania wiaty przystankowej w lekkiej konstrukcji

Zasady projektowe i technologia wykonania rampy dla osób niepełnosprawnych i podestu wejściowego do budynku administracyjnego.

Zasady projektowe i technologia wykonania dwukondygnacyjnego, naziemnego otwartego parkingu dla samochodów osobowych.

 

Materiały i rozwiązania technologiczne okładzin ścian zewnętrznych.

Sufity podwieszone. Rodzaje wg ukształtowania przestrzennego i rozwiązań materiałowych. Zasady konstruowania. Aspekty użytkowe, ochrony akustycznej i pożarowej oraz zakres zadań architekta przy projektowaniu wnętrz z zastosowaniem systemów sufitów podwieszonych.

Podłogi podniesione. Aspekty użytkowe i rozwiązania materiałowo-technologiczne.

Dobór materiałów budowlanych oraz wykonywanie zestawień materiałowych, konsultowanie rozwiązań dla przedmiotu  Projektowanie architektoniczne VI.W części projektowej studenci rozwiązują projekt budowlany, detale budowlane i wykonawcze elementów terenu i budynków z zakresu  trudności PROJEKT A6.  Rysunki  w szczególności dotyczą elementów świetlików, tarasów, zielonych dachów,  elementów przegród budowlanych, itp.

Szczegółowa analiza przestrzenna wybranego terenu i wykonanie projektu zagospodarowania terenu w skala 1:500 z uszczegółowieniem detali urbanistycznych (z opisem wszystkich elementów działki i wykonaniem rysunków detali). Opracowanie części opisowej tj. opis technologiczny budynku z rozwiązaniami konstrukcyjno-materiałowymi podstawowych elementów  konstrukcji obiektu, wyposażenia stałego oraz rozwiązań architektonicznych dotyczących elementów wykończeniowych odpowiadających poszczególnym pomieszczeniom. Wykreślenie rzutów, przekrojów, elewacji, rzutów posadzek i sufitów w skali 1:50 na formatach A-3 i A-2 z oznaczeniem rodzaju elementów, szczegółów, detali i uwag wyjaśniających dla wykonawców projektu.

Dobór materiałów budowlanych oraz wykonywanie zestawień materiałowych, konsultowanie rozwiązań dla przedmiotu  Projektowanie architektoniczne VI.

Metody kształcenia

Metody podające:przekaz konwencjonalny, problemowy, konwersatoryjny, informacyjny, przygotowanie rozwiązań projektowych na podstawie przeprowadzonych studiów i analiz funkcjonalno-przestrzennych, zasad technicznych i wiedzy ogólnobudowlanej.

Metody poszukujące: projekt - kształcenie interaktywne i kreatywne, praca w grupach realizowana wg szczegółowego harmonogramu zajęć.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Opracowanie detalu budowlanego do projektu architektonicznego (projektowanie architektoniczne) wskazanego w toku zajęć przez prowadzącego projekt architektoniczny PROJEKT A6, w celu wspomagania  i uzupełnienia przedmiotu Projektowanie architektoniczne.

Literatura podstawowa

1. Gehl J., Życie między budynkami, RAM, Kraków 2013.
2. Gehl J.,  Miasto dla ludzi., RAM, Kraków 2014.
3. Hoffmann H.W., Museum buildings., München: Detail; Berlin: DOM publishers, 2016.
4. Kowicki M., Współczesna agora, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 2003.
5.Mazur R., Proporcje. Jedność przeciwieństw w architekturze., Czuły Barbarzyńca Press 2019.

6. Neufert E., Podręcznik projektowania architektonicznego, Arkady, 1996-2009.
Niezabitowski A.M., O strukturze przestrzennej obiektów architektonicznych., Śląsk 2017.
7. Larsson G., Systemy planowania przestrzennego w Europie Zachodniej. Przegląd, Warszawa 2012.
8. Pallado J., Skupin A., 10 przypadków architektury usługowej, Śląsk Wydaw. Naukowe, Katowice 2016.
9. Sitton Flowers B., Sport and architecture, Routledge, Taylor & Francis Group, London, New York 2017.
10. Schneider-Skalska G.: „Kształtowanie zdrowego środowiska miejskiego” Politechnika Krakowska, Kraków 2004.
11. Uffelen Ch., Offices, Verlagshaus Braun pierwsze wydanie, 2007.
12. Żórawski J., O budowie formy architektonicznej., Arkady, WPK 2017.
Widera B., Proces kształtowania relacji z naturą w architekturze współczesnej., OWPWr, Wrocław 2018.
13.Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz.717) z póź. zmianami..
14.Prawo budowlane z dnia 07.1994 r. (Dz.U. Nr 89) z póź. zmianami.

15. Wytyczne programu "Bezpieczna szkoła" 2022r.

Literatura uzupełniająca

1. Aleksander C.: „ Język wzorów. Miasto, budynki, konstrukcje”, GWP, Gdańsk 2008.
2. Botton A., Architektura szczęścia, Warszawa 2006.
3. Böhm A.: „ Planowanie przestrzenne dla architektów krajobrazu o czynniku kompozycji”, Politechnika Krakowska, Kraków 2006.
4.Heffnera K. Małe miasta a rozwój lokalny i regionalny, Katowice 2005.
5. Małachowicz E.: „Ochrona środowiska kulturowego”, Politechnika Wrocławska, Wrocław 1988.
6. Ostrowski W.: „Zespoły zabytkowe w urbanistyce”, Warszawa 1980.
7. Praca zbiorowa: „Kształtowanie przestrzeni zurbanizowanej w myśl zasad ekorozwoju”, PKE, Wrocław 2001
8. Praca zbiorowa: „Czynnik kreacji w projektowaniu urbanistycznym”, Politechnika Krakowska, Kraków 1999.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr inż. arch. Alicja Maciejko (ostatnia modyfikacja: 31-03-2023 09:19)