SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Prawo w procesie inwestycyjnym - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Prawo w procesie inwestycyjnym
Kod przedmiotu 02.1-WI-ArchM-PPI- 22
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Architektura
Profil praktyczny
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2022/2023
Informacje o przedmiocie
Semestr 8
Liczba punktów ECTS do zdobycia 1
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. arch. Alicja Maciejko
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studenta z podstawami wymogami prawnymi procesu inwestycyjnego zgodnymi prawem budowlanym, ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawa o zamówieniach publicznych i przepisami pokrewnymi dotyczącymi np. ochrony środowiska, dróg, infrastruktury technicznej, które maja bezpośredni wpływ z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz prawidłowego wykonania, odbioru i użytkowania budynku.

Celem w zakresie umiejętności jest nauczenie studenta operowaniem wiedzą prawną przy projektowaniu i nadzorze inwestycji  na różnych etapach inwestycyjnych.

Celem w zakresie w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do samodzielnego kompletowania dokumentów prawnych przedstawienia ich i obrony w zespole realizującym określone inwestycje.

 

Wymagania wstępne

Podstawowa wiedza z zakresu procesu projektowania architektonicznego i urbanistycznego.

Zakres tematyczny

Prawo budowlane i prawo autorskie, prawo zamówień publicznych,. Poznanie przepisów budowlanych, przepisów prawnych normujących proces budowlany, stosunki między uczestnikami procesu budowlanego, działania organów administracji publicznej w tej dziedzinie.

Przepisy ogólne w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego państwa: prawny system hierarchiczny planowania przestrzennego ze względu na ustawowe zasady, zakres i sposób jego realizacji, podstawa i wymogi dotyczące działań w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, definicje pojęć w rozumieniu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i innych ustaw oraz rozporządzeń, dotyczących planowania.

Omówienie niezbędnych wymogów związanych prowadzeniem różnego rodzaju inwestycji budowlanych w celu uzyskania niezbędnych pozwoleń i decyzji wykonawczych takich jak: decyzja o warunkach zabudowy,  decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego,  decyzje środowiskowe,   pozwolenia na budowę,   decyzje towarzyszące- branżowe,  pozwolenia na użytkowanie,  uzgodnienia z organami i jednostkami urzędowym.

Metody kształcenia

Przekaz konwencjonalny, problemowy, konwersatoryjny, informacyjny, prezentacja multimedialna

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium zaliczeniowego.   Zasada ustalania oceny: Końcową oceną osiągniętych efektów kształcenia z przedmiotu jest wynik z pisemnego egzaminu, uzyskany na podstawie progów punktowych. Sprawdzenie wymaganej aktywności i frekwencji na zajęciach. Zasada ustalania oceny:

        60 -67%     dostateczny.

        68-74%      dostateczny plus

        75-81%      dobry

        82-89%      dobry plus

        > 90 %       bardzo dobry

Literatura podstawowa

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U.2018.1202, j.t.- z późn. zm.).

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000r. - O samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (Dz.U.2016.1725 j.t.- ze zm.).

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. (Dz.U.2014.1278).

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U.2012.462, - ze zm.).

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2015.1422 j.t. z  późn.zm.).

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 grudnia 2015 r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (Dz.U.2015.2117)

Hoła B., Bezpieczeństwo pracy w procesach budowlanych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2016

Praca zbiorowa red. Dregen M., Bezpieczeństwo pożarowe. Znowelizowane warunki techniczne budynków – dział VI, Wyd. Polcen, 2018

Literatura uzupełniająca

Ast R. Aktualne problemy budownictwa. Architektura, projektowanie, technologia, Wydawnictwo PWSZ, 2014

Biliński T., Kucharczyk E.: Prawo budowlane z omówieniem i komentarzem- stan prawny na 1 stycznia 2016r. 

Podręcznik dla studentów kierunków: budownictwo i architektura oraz uczestników procesu budowlanego. Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu  Zielonogórskiego. Zielona   Góra 2016.

Uwagi


Zmodyfikowane przez mgr inż. arch. Wiktor Bosowski (ostatnia modyfikacja: 29-06-2022 00:38)