SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Wybrany przedmiot kliniczny - Medycyna sądowa - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Wybrany przedmiot kliniczny - Medycyna sądowa
Kod przedmiotu 12.0-WL-Lek-WPKMS
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Lekarski
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów jednolite magisterskie sześcioletnie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2017/2018
Informacje o przedmiocie
Semestr 12
Liczba punktów ECTS do zdobycia 6
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr n. med. Julia Sobol
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Zajęcia kliniczne 90 6 90 6 Egzamin

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest zaznajomienie studenta z pełnym zakresem czynności związanych z pracą w Zakładzie Medycyny Sądowej oraz utrwalenie zdobytej wcześniej wiedzy i umiejętności praktycznych z wybranego przedmiotu  - Medycyna Sądowa z Elementami Prawa

Wymagania wstępne

Wykorzystanie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych zdobytych w poprzednich latach kształcenia z danego przedmiotu oraz innych przedmiotów przedklinicznych i klinicznych

Zakres tematyczny

Praktyczne aspekty pracy w Zakładzie Medycyny Sądowej  oraz powtórzenie i utrwalenie wiedzy teoretycznej z wybranego przedmiotu.

Metody kształcenia

Udział w badaniu osób pokrzywdzonych, badaniu zwłok ludzkich i badaniu dowodów rzeczowych, interpretacja wyników badań dodatkowych, wykonywanie podstawowych badań antropologicznych. Omawianie opinii sądowo-lekarskich.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wiedza i umiejętności analityczne Studenta wykazywane w trakcie zajęć, w tym przygotowanie merytoryczne do zajęć, sprawdzane są w formie bieżącej kontroli podczas zajęć.

Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest wykazanie przez studenta znajomości pełnego zakresu czynności związanych z pracą w Oddziale i zaliczenie wszystkich ćwiczeń oraz osiągnięcie przez studenta założonych efektów uczenia się.

Nieobecności - dopuszcza się nie więcej niż dwie usprawiedliwione nieobecności, jednak Student powinien uzupełnić braki w terminie i formie uzgodnionej z prowadzącym zajęcia.

Część praktyczna egzaminu obejmuje rozwiązanie 10 zadań sytuacyjnych - 60% stanowi próg zaliczenia.

Ilość prawidłowych odpowiedzi = ocena:

10=5

9=4,5

8=4

7=3,5

6=3

5=brak zaliczenia

Część teoretyczna egzaminu w formie testu 50 pytań, 30 prawidłowych odpowiedzi (60%) stanowi próg zaliczenia.

 

Oceną z egzaminu jest średnia arytmetyczna obu ocen (z części praktycznej i teoretycznej), jednakże z każdej części student musi uzyskać co najmniej ocenę dostateczną. Oceną końcową z przedmiotu jest ocena z egzaminu.

 

Ocena z testu jest przeliczana z punktów wg skali Ilość prawidłowych odpowiedzi = ocena:

47-50 = 5,0

43-46 = 4,5

39-42 = 4,0

35-38 = 3,5

30-34 = 3,0

0-29 = 2,0

 

Sposób wyliczania oceny końcowej:

Średnia 3,00-3,24 = ocena 3,0

Średnia 3,25-3,74 = ocena 3,5

Średnia 3,75-4,24 = ocena 4,0

Średnia 4,25-4,74 = ocena 4,5

Średnia 4,75-5,00 = ocena 5

 

Dopuszcza się przeprowadzenie zaliczenia online za pomocą platformy elearningowej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego lub innych platform dopuszczonych przez władze Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W przypadku nie uzyskania zaliczenia egzaminu w pierwszym podejściu student ma prawo  do ponownego podejścia do egzaminu na zasadach opisanych powyżej.

Brak uzyskania zaliczenia ćwiczeń przed I terminem egzaminu jest równoznaczny z uzyskaniem oceny niedostatecznej z egzaminu.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Pozostałe warunki określa Regulamin Studiów Uniwersytetu Zielonogórskiego https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Literatura podstawowa

  1. Medycyna sądowa, red. Grzegorz Teresiński,  PZWL Warszawa 2019
  2. Wybrane zagadnienia z medycyny sądowej, red. Czesław Żaba, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2014
  3. Opiniowanie sądowo-lekarskie w przestępstwach przeciwko zdrowiu, red. Tomasz Jurek, Oficyna a Wolters Kluwer business, Warszawa 2010
  4. Aktualnie obowiązujące ustawy, rozporządzenia i inne przepisy prawne. 

Literatura uzupełniająca

  1. Medycyna sądowa, V.J. DiMaio, D. DiMaio, Urban & Partner Wrocław 2003
  2. Sekcja zwłok, E. Chruścielewski, S Raszeja, PZWL Warszawa 1990 
  3. Medycyna Sądowa. Podręcznik dla studentów.  Raszeja S,  Nasiłowski W, Markiewicz J. Wyd. Lekarskie PZWL Warszawa 1990.
  4. Czasopisma dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/

Uwagi


Zmodyfikowane przez mgr Beata Wojciechowska (ostatnia modyfikacja: 08-07-2022 12:07)