SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Materiałoznawstwo - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Materiałoznawstwo
Kod przedmiotu 06.9--ISMP-Matzn- 22
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Inteligentne systemy miejskie
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 8
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski
  • dr inż. Mariusz Michalski
  • dr inż. Marzena Jasiewicz
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 18 1,2 Egzamin
Laboratorium 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 45 3 27 1,8 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z właściwościami materiałów stosowanych w budownictwie oraz w sieciach i instalacjach wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz specjalnych. Ponadto studenci zostaną wprowadzeni w problematykę zagadnień materiałowych i technologicznych stosowanych w budownictwie oraz specyfiki nowoczesnych materiałów dla budownictwa infrastrukturalnego. 
 

 

Wymagania wstępne

Formalne: brak

Nieformalne: brak

Zakres tematyczny

Program wykładów:

Ogólne wiadomości o materiałoznawstwie budowlanym i instalacyjnym, podział materiałów według różnych kryteriów. Nazwy, definicje i korelacje podstawowych właściwości materiałów budowlanych i instalacyjnych. Nowoczesne i tradycyjne materiały w budownictwie. Żelazo i jego stopy z węglem – obróbka cieplna, cieplno-chemiczna i plastyczna. Wyroby stalowe i żeliwne dla sieci i instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Tworzywa sztuczne – właściwości fizyko-chemiczne i mechaniczne, asortyment, sposoby łączenia oraz warunki stosowania rur, kształtek i innych elementów m.in. z PVC, PE i PP. Beton zwykły – pojęcia podstawowe, klasy, dobór składu w zależności od warunków zewnętrznych stosowania. Wyroby betonowe i żelbetowe dla sieci i instalacji sanitarnych. Wyroby ceramiczne w instalacjach sanitarnych. Materiały uszczelniające w połączeniach przewodów i armatury. Korozja metali i zabezpieczenia antykorozyjne. Zasady doboru materiałów w zależności od przeznaczenia. Zapoznanie studentów z zagadnieniem trwałości materiałów budowlanych, a także z ekologią i wpływem na środowisko w aspekcie zrównoważonego rozwoju. Tendencje rozwojowe materiałoznawstwa budowlanego np. z grupy nano-technologii. 

Program ćwiczeń:

Wyznaczanie wybranych właściwości fizycznych i mechanicznych materiałów budowlanych. Metale i ich stopy - klasyfikacja i oznaczenia. Stal i wyroby ze stali. Stal HPS. Liny i wyroby linowe. Tworzywa sztuczne – klasyfikacja, właściwości, rozpoznawanie. Przegląd wybranych systemów przemysłowych stosowanych w sieciach wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, gazowych i innych oraz sposoby ich łączenia. Elementy projektowania betonu. Dodatki i domieszki mineralne do betonu. Beton wysoko-wartościowy. Beton ultra-wysoko-wartościowy. Beton modyfikowany.  Nowoczesne wyroby szklane i ich stosowane do dużych przekryć pionowych i poziomych (np. dworce lotnicze). Konstrukcje i pokrycia z tworzyw sztucznych (np. do budowy stadionów). Drewno egzotyczne i drewno klejone i zasady jego stosowania w budownictwie. Nawierzchnie bitumiczne. Asfalty drogowe, dodatki i modyfikatory do asfaltów drogowych i mieszanek mineralno – asfaltowych, mieszanki mineralno – asfaltowe. Nowoczesne izolacje. Materiały do napraw i ochrony powierzchniowej konstrukcji betonowych. Materiały do iniekcji.

Program laboratorium: 

Badania makroskopowe i mikroskopowe. Analiza stopów dwuskładnikowych. Struktury surówek i żeliw. Struktury stali węglowych. Wpływ temperatury i szybkości chłodzenia na struktury stali węglowych. Struktury stali narzędziowych. Struktury stali o specjalnych właściwościach.

Metody kształcenia

Metody podające: wykład informacyjno- problemowy.

Metody poszukujące, ćwiczeniowo – praktyczne: metoda laboratorium i ćwiczeń.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Ćwiczenia:

Podstawą zaliczenia jest uzyskanie pozytywnej oceny ze wszystkich przewidzianych programem ćwiczeń.

Laboratorium:

Podstawą zaliczenia jest uzyskanie pozytywnej oceny ze wszystkich przewidzianych programem zadań laboratoryjnych.

Wykład:

Podstawą do zaliczenia wykładu są pozytywne wyniki z egzaminu. Egzamin w formie testu - jedno i wielokrotnego wyboru (pytania otwarte i zamknięte). Skala ocen: uzyskane punkty/ocena: 0 – 50%/ niedostateczny; 51 – 60%/ dostateczny; 61- 70%/ dostateczny plus; 71 – 80%/ dobry; 81 - 90%/ dobry plus; 91 - 100%/ bardzo dobry.

Ocena końcowa:

Podstawą ustalenia oceny końcowej jest średnia ważona uzyskana przez dodanie: 0,5 oceny z wykładu oraz 0,25 oceny z ćwiczeń i 0,25 oceny z laboratorium. Średnią ważoną zaokrągla się do dwóch miejsc po przecinku. Ocena końcowa ustalona jest na podstawie średniej ważonej zgodnie z zasadą: poniżej 3,24 – dostateczny, od 3,25 do 3,74 – dostateczny plus, od 3,75 do 4,24 – dobry, od 4,25 do 4,74 – dobry plus, od 4,75 – bardzo dobry.

Literatura podstawowa

  1. Cieślowski S., Krygier K., Instalacje sanitarne cz.1. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1998
  2. Dobrzański L., Materiały inżynierskie i projektowanie materiałowe. Podstawy nauki o materiałach i metaloznawstwo, WNT 2006
  3. Praca zb., Stefańczyk B. (red.), Budownictwo ogólne. Materiały i wyroby budowlane. T. 1. Arkady, Warszawa 2010, dodruk cyfrowy 2021
  4. Szymański E., Materiałoznawstwo budowlane z technologią betonu. Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 1999
  5. Kubiński W., Materiałoznawstwo. T. 1 i 2. Wydawnictwa AGH, Kraków 2012

Literatura uzupełniająca

Obowiązujące normy 

Uwagi

brak


Zmodyfikowane przez dr inż. Ireneusz Nowogoński (ostatnia modyfikacja: 04-02-2023 12:03)