SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Technologie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Technologie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków
Kod przedmiotu 06.9--ISMP-TUWiOŚ- 22
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Inteligentne systemy miejskie
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 8
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. Izabela Krupińska, prof. UZ
  • dr hab. inż. Sylwia Myszograj, prof. UZ
  • dr inż. Ewelina Płuciennik-Koropczuk
  • dr inż. Anita Jakubaszek
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 18 1,2 Egzamin
Laboratorium 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z podstawowymi wskaźnikami fizyczno-chemicznymi stosowanymi do oceny jakości wody i ścieków, a także  procesami jednostkowymi i układami technologicznymi  oczyszczania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz oczyszczania ścieków komunalnych.

Wymagania wstępne

Formalne: brak

Nieformalne: wiedza z zakresu chemii i biologii na poziomie szkoły średniej

Zakres tematyczny

Program wykładów:

Zadania JTS w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków.  Wymagania stawiane wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz ocena jakości wody. Źródła wody ujmowanej  na cele wodociągowe. Układy technologiczne oczyszczania wód powierzchniowych, podziemnych i infiltracyjnych. Zasada działania i obsługa poszczególnych urządzeń w układach technologicznych oczyszczania wód. Wtórne zanieczyszczenie wody w systemie dystrybucji. Przyczyny awarii na SUW i dystrybucja wody w czasie awarii. Procesy oraz układy technologiczne oczyszczania ścieków komunalnych.  Ochrona odbiorników ścieków przed zanieczyszczeniem, jakość ścieków oczyszczonych. Gospodarka ściekami na terenie aglomeracji i poza aglomeracją oraz na terenach nieskanalizowanych. Zasady działania i obsługa poszczególnych urządzeń w oczyszczalni ścieków. Przyczyny awarii w oczyszczalni ścieków i dobre praktyki eksploatacyjne. Usuwanie ze ścieków nowych zanieczyszczeń. Wysokosprawne procesy oczyszczania ścieków. Powstanie i przeróbka odpadów z oczyszczalni ścieków. Gospodarka o obiegu zamkniętym - wykorzystanie ścieków oczyszczonych jako źródła wody, możliwości odzysku, energii i substratów ze ścieków i osadów. 

Program ćwiczeń: 

Praktyczne zajęcia w obiektach technicznych, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków. Ocena skuteczności działania obiektów.  

Program laboratorium: 

Podstawowe wskaźniki fizyczno-chemiczne jakości wody i ścieków. Charakterystyka jakości wód powierzchniowych, podziemnych i uzdatnionych. Procesy jednostkowe oczyszczania wody: koagulacja, filtracja, dezynfekcja. Charakterystyka ścieków surowych i oczyszczonych. Procesy jednostkowe oczyszczania ścieków i przeróbki osadów ściekowych, sedymentacja zawiesin, charakterystyka osadu czynnego, usuwanie związków biogennych, zagęszczanie i odwadnianie osadów. Substancje toksyczne w ściekach. Produkcja biowodoru z substratów odpadowych.

Metody kształcenia

Metody podające: wykład informacyjno - problemowy z wykorzystaniem technik multimedialnych.
Metody poszukujące, ćwiczeniowo – praktyczne, metoda laboratoryjna.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Ćwiczenia: podstawą zaliczenia jest odbycie wszystkich zajęć praktycznych w stacjach uzdatniania wody i oczyszczalniach ścieków oraz oddanie w terminie prawidłowo wykonanych ekspertyz dotyczących ocen skuteczności działania tych obiektów. Ocena końcowa z ćwiczeń jest średnią arytmetyczną ocen uzyskanych z wykonanych ekspertyz.

Laboratorium: podstawą zaliczenia jest wykonanie wszystkich przewidzianych w programie ćwiczeń laboratoryjnych, pozytywne zaliczenie teoretycznych wiadomości z zakresu wykonywanych ćwiczeń oraz oddanie w terminie prawidłowo wykonanych sprawozdań. Ocena końcowa z zajęć laboratoryjnych jest średnią arytmetyczną ocen uzyskanych ze sprawdzianów wiadomości teoretycznych z zakresu wykonywanych ćwiczeń.

Wykład: egzamin - warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń i laboratorium, egzamin ma formę pisemną i/lub ustną. Skala ocen: Uzyskane punkty/Ocena: 0 – 50%/ niedostateczny; 51 – 60%/ dostateczny; 61- 70% / dostateczny plus; 71 – 80%/ dobry; 81 -90%/ dobry plus; 91 -100%/ bardzo dobry.

Ocena końcowa: Podstawą ustalenia oceny końcowej jest średnia ważona uzyskana przez dodanie: 0,6 oceny z wykładu, 0,2 oceny z ćwiczeń oraz 0,2 oceny z laboratorium. Średnią ważoną zaokrągla się do dwóch miejsc po przecinku. Ocena końcowa ustalona jest na podstawie średniej ważonej zgodnie z zasadą: poniżej 3,24 – dostateczny, od 3,25 do 3,74 – dostateczny plus, od 3,75 do 4,24 – dobry, od 4,25 do 4,74 – dobry plus, od 4,75 – bardzo dobry.

Literatura podstawowa

  1. Kowal A. L., Świderska-Bróż M., Wolska M., Oczyszczanie wody. Tom.1 Zasoby, wymagania, ocena jakości i monitoring, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022
  2. Kowal A. L., Świderska-Bróż M., Wolska M., Oczyszczanie wody. Tom. 2 Procesy jednostkowe oczyszczania wody, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022
  3. Dymaczewski Z. Poradnik eksploatatora oczyszczalni ścieków, Wydawnictwo Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, Poznań 2011 

 

Literatura uzupełniająca

  1. Wolska M., Urbanowska A., Projektowanie zakładów oczyszczania wody. Oficyna Wydawnicza PWr, Wrocław 2020

Uwagi

Brak


Zmodyfikowane przez dr inż. Ireneusz Nowogoński (ostatnia modyfikacja: 05-02-2023 19:58)