SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Zarządzanie sieciami miejskimi - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Zarządzanie sieciami miejskimi
Kod przedmiotu 06.9--ISMP-ZSM- 22
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Inteligentne systemy miejskie
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 7
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Ewa Ogiołda
  • dr inż. Ireneusz Nowogoński
  • mgr inż. Radosław Wiekiera
  • dr inż. Marzena Jasiewicz
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 30 2 18 1,2 Egzamin
Ćwiczenia 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę
Projekt 30 2 18 1,2 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z zasadami zarządzania i projektowania typowych sieci miejskich.

Wymagania wstępne

Brak

Zakres tematyczny

Program wykładów:

Elementy mechaniki płynów. Systemy monitorowania i zarządzania eksploatacją systemów zaopatrzenia w wodę. Systemy monitorowania, kamerowania i zarządzania eksploatacją siecią kanalizacyjną.  Ocena awaryjności i niezawodności sieci. Sposoby naprawy elementów sieci w przypadku awarii. Prawne uwarunkowania prowadzenia poprawnej eksploatacji. Zbiorniki retencyjne i „mała retencja”.

Infrastruktura techniczna w jednostkach osadniczych i jej właściwości. Podstawowe pojęcia i cechy infrastruktury. Uwarunkowania rozmieszczenia infrastruktury technicznej. Podział infrastruktury technicznej. Infrastruktura i jej rola w gospodarce. Podziały systemów wodociągowych. Zapotrzebowanie na wodę. Ujęcia wód. Zbiorniki wodociągowe. Sieci wodociągowe. Uzdatnianie wody. Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. Systemy usuwania ścieków. Ilość ścieków i ich charakterystyka jakościowa. Wymagania stawiane ściekom oczyszczonym. Oczyszczanie ścieków. Sieci gazowe w planowaniu przestrzennym. Podstawowe definicje i określenia dotyczące sieci gazowej, podział paliw gazowych, podział sieci gazowych, materiały do budowy sieci gazowych. Sieci ciepłownicze jako element infrastruktury przestrzennej. Podział sieci ciepłowniczych, prowadzenie sieci ciepłowniczych, elementy sieci ciepłowniczej. 

Wyposażenie sanitarne budynków mieszkalnych. Zaopatrzenie budynków w wodę i odprowadzanie ścieków na terenach uzbrojonych i nieuzbrojonych.  

Zagadnienia związane z wymogami techniczno-formalnymi oraz p.poż. wykonania instalacji  wewnętrznych w budownictwie jednorodzinnym.

Układy instalacji wody zimnej, ciepłej, cyrkulacji  oraz kanalizacji w budynkach mieszkalnych. Informacje dotyczące wpływu zastosowanych rozwiązań architektoniczno-konstrukcyjnych na projekt oraz wykonanie instalacji wewnętrznych w budynku.

Program projektu:

Identyfikacja sieci uzbrojenia terenu na mapie i rozpoznawanie typów sieci, rodzaje map - branżowe i ogólne.  Wymagania prawne i zasady lokalizacji poszczególnych elementów systemu wodociągowego. Wymagania prawne i zasady lokalizacji poszczególnych elementów systemu kanalizacyjnego. Wymagania prawne i zasady lokalizacji poszczególnych elementów systemu dostarczania gazu. Wymagania prawne i zasady lokalizacji poszczególnych elementów systemu ciepłowniczego.

Zasady projektowania podstawowych sieci infrastruktury technicznej dla małych obiektów budowlanych, zasady posadowienia, niezbędna dokumentacja na przykładzie prostego projektu sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej.     

Program ćwiczeń audytoryjnych:

Obliczenia hydrauliczne rurociągów (zastosowanie równania Bernoulliego, obliczanie oporów przepływu), Obliczanie przelewów (warunki zatopienia, wydatek i szerokość przelewu. Bilans zapotrzebowania na wodę i odpływu ścieków. Obliczanie opadu efektywnego. Dobór urządzeń i obiektów pomiarowych i technologicznych. Przykłady obliczeń obiektów retencyjnych. 

Metody kształcenia

Metody podające: wykład informacyjno- problemowy.

Metody poszukujące, ćwiczeniowo-praktyczne: metoda projektu.

Metody poszukujące, ćwiczeniowo – praktyczne: metoda laboratoryjna.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Ćwiczenia projektowe:

Podstawą zaliczenia jest oddanie w terminie prawidłowo wykonanych dokumentacji projektowych oraz wykazanie się wiedzą z ich zakresu.

Ćwiczenia audytoryjne:

Podstawą zaliczenia jest zaliczenie kolokwiów cząstkowych i końcowego. 

Wykład:

Egzamin - warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń laboratoryjnych i projektowych, egzamin ma formę pisemną i/lub ustną.

Ocena końcowa:

Podstawą ustalenia oceny końcowej jest średnia ważona uzyskana przez dodanie: 0,4 oceny z wykładu, 0,3 oceny z projektu oraz 0,3 oceny z ćwiczeń laboratoryjnych. Średnią ważoną zaokrągla się do dwóch miejsc po przecinku.Ocena łączna ustalona jest na podstawie średniej ważonej zgodnie z zasadą: poniżej 3,24 – dostateczny, od 3,25 do 3,74 – dostateczny plus, od 3,75 do 4,24 – dobry, od 4,25 do 4,74 – dobry plus, od 4,75 – bardzo dobry.

Literatura podstawowa

  1. Prywer J., Zarzycki R., Mechanika płynów, PWN 2021
  2. Orzechowski Z., Prywer J., Zarzycki R., Mechanika płynów w inżynierii środowiska, PWN 2018
  3. Denczew S., Królikowski A., Podstawy nowoczesnej eksploatacji układów wodociągowych i kanalizacyjnych. Arkady 2002
  4. Geiger W., Dreiseitl H., Nowe sposoby odprowadzania wód deszczowych. Projprzem-EKO, Bydgoszcz 1999
  5. Kotowski A. Podstawy bezpiecznego wymiarowania odwodnień terenów - Tom I - Sieci Kanalizacyjne, Tom II - Obiekty Specjalne. Seidel-Przywecki 2015
  6. Chmielniak T., Energetyka cieplna. Obsługa i eksploatacja urządzeń, sieci i instalacji, Europex, 2003
  7. Chmielniak T., Technologie energetyczne, WNT 2008

Literatura uzupełniająca

  1. Bajer J., Knapik, K., Wodociągi. Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki 2010
  2. Grzebielec A., Pluta Z., Ruciński A., Rusowicz A.,  Czynniki chłodnicze i nośniki energii, Oficyna Wydawnicza PW, 2009.
  3. Krygier K., Sieci ciepłownicze. Materiały pomocnicze do ćwiczeń, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej 2010

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr inż. Ireneusz Nowogoński (ostatnia modyfikacja: 05-02-2023 20:05)