SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Technologie monitorowania parametrów eksploatacyjnych - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Technologie monitorowania parametrów eksploatacyjnych
Kod przedmiotu 06.9--ISMP-TMPE- 22
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Inteligentne systemy miejskie
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. inżyniera
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 6
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. inż. Krzysztof Sozański, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Projekt 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Analiza czynników wpływających na rozwój systemów monitorowania i diagnozowania procesów i obiektów technicznych.

Wymagania wstępne

Elektrotechnika i automatyka, IoT (inernet rzeczy), Budownictwo inteligentne i systemy BMS, Podstawy informatyki, Matematyka

Zakres tematyczny

Program wykładów i projektu:

Analiza zależności systemów technicznych z międzynarodowymi i krajowymi standardami i uregulowaniami prawnymi. Rola systemów monitorowania w procesie rozwoju urządzeń i technologii wspomagających bezpieczną, racjonalną i ekonomiczną eksploatację infrastruktury technicznej, zwiększającą bezpieczeństwo techniczne i publiczne. Kierunki rozwoju urządzeń i metod diagnostycznych pozwalających na monitorowanie, zapobieganie i likwidowanie zagrożeń technicznych lub zmniejszenie częstości i skutków awarii zarówno w procesach produkcyjnych jak też w czasie eksploatacji maszyn i urządzeń. Wyodrębnione wiodące kierunki badawcze:Systemy techniczne wspomagające bezpieczeństwo procesów wytwarzania i eksploatacji; Inteligentne systemy sterowania z autodiagnostyką i tolerancją uszkodzeń; Systemy wspomagania operacji ratownictwa technicznego prowadzonych w warunkach niebezpiecznych; Systemy zabezpieczeń stosowane w elektronicznej identyfikacji obiektów.

Metody kształcenia

Wykład: wykład konwencjonalny (multimedialny), wykład problemowy, konwersatorium, praca grupowa z dokumentem.

Projekt: wykonanie zadań projektowych, rozwiązania zagadnień analitycznie i z wykorzystaniem programów komputerowych.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład: 

Zaliczenie w formie pisemnego kolokwium z treści wykładu weryfikującego znajomość podstawowych zagadnień. Warunkiem przystąpienia do zaliczenia jest uzyskanie pozytywnego zaliczenia z projektu.

Projekt:

Pozytywne zaliczenie wszystkich zadań projektowych wykonanych i opisanych w formie sprawozdań. Ocena z projektu jest średnią arytmetyczną ocen z przedstawionych sprawozdań.

Ocena końcowa:

Podstawą ustalenia oceny końcowej jest średnia ważona uzyskana przez dodanie: 0,5oceny z wykładu i 0,5 oceny z projektu. Średnią ważoną zaokrągla się do dwóch miejsc po przecinku. Ocena końcowa ustalona jest na podstawie średniej ważonej zgodnie z zasadą: poniżej 3,24 – dostateczny, od 3,25 do 3,74 – dostateczny plus, od 3,75 do 4,24 – dobry, od 4,25 do 4,74 – dobry plus, od 4,75 – bardzo dobry.

Literatura podstawowa

  1. Blanke M., Kinnaert M., Lunze J. and Staroswiecki M., Diagnosis and Fault-Tolerant Control, SpringerVerlag, 2004;
  2. Mierczyk Z., Zaawansowane technologie monitorowania zagrożeń bezpieczeństwa, XII edycja konferencji z cyklu ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE I RATOWNICTWO. Warszawa 12 lutego 2009 r.
  3. Kościelny J. M., Syfert M., Wnuk P., AMandD – system zaawansowanego monitorowania i diagnostyki. Chemia 1/2006, 41-44.  
  4. Kościelny J. M., Bartyś M., Syfert M., Problemy praktyczne lokalizacji uszkodzeń w złożonych systemach przemysłowych, Pomorskie Wydawnictwo Naukowo-Techniczne PWNT, str. 167-186.
  5. Mierczyk Z., Zaawansowane technologie monitorowania zagrożeń bezpieczeństwa, XII edycja konferencji z cyklu ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE I RATOWNICTWO. Warszawa 12 lutego 2009 r.
  6. Kościelny J. M., Syfert M., Wnuk P., AMandD – system zaawansowanego monitorowania i diagnostyki. Chemia 1/2006, 41-44.

Literatura uzupełniająca

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr inż. Ireneusz Nowogoński (ostatnia modyfikacja: 06-02-2023 19:03)