SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Projektowanie architektoniczno-budowlane VII - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Projektowanie architektoniczno-budowlane VII
Kod przedmiotu 02.1-WI-ArchM-PAB-VII- 22
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Architektura
Profil praktyczny
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 7
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. inż. arch. Marta Skiba, prof. UZ
  • mgr inż. arch. Rafał Dudzik
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Projekt 30 2 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

1. Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studenta z zasadami lokalizacji i projektowania wybranych  obiektów użyteczności publicznej związanych ze sportem takich jak: wielofunkcyjne hale sportowe z zapleczem dla zawodników i medycyną sportową, kryte baseny z centrami spa, siłownie, hale gimnastyczne, sztuczne lodowiska, stadiony sportowe, budynki i obiekty infrastruktury turystycznej, przystanie wodne. - uwzględniającymi współczesne normatywy, wytyczne technologiczne i ergonomiczne kształtowanie form i estetyki budynków, rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne, wyposażenie stref ogólnodostępnych, otoczenie budynku z rozwiązaniem dojść, dojazdów, parkingów, miejsc rekreacyjnych, zieleni izolacyjnej, rekreacyjnej i ozdobnej,  komunikację pieszo-rowerową, dostęp do szybkiej komunikacji publicznej i innych obiektów towarzyszących.

2. Celem w zakresie umiejętności jest nauczenie studenta opracowywania projektów  wybranych elementów architektoniczno-budowlanych. Szczególną uwagę zwraca się na zasady kształtowania form budynków oraz rozwiązania ekologiczne, ekonomiczne i społeczne.

3. Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do zaprezentowania i obrony w zespole własnego rozwiązania projektowego wybranego elementu obiektu.

Wymagania wstępne

formalne: brak

nieformalne: brak

 

Zakres tematyczny

Przedmiot zintegrowany z problematyką i zakresem wykładów w ramach  przedmiotów Projektowanie architektoniczne VII, Projektowanie architektoniczne konstrukcji budynku V.

W części teoretycznej prowadzący omawia ogólne problemy budowlane i inżynieryjne związane z projektowaniem elementów terenu i budynków z zakresu  trudności PROJEKT A7.

Komunikacje pionowa i pozioma ze względu na przepisy przeciwpożarowe, napełnianie widowni, konstrukcja widowni i wykres widoczności, dźwigi osobowe i towarowe. Zachowanie dostępności dla osób niepełnosprawnych. 

Fundamentowanie budynków o dużych rozpiętościach, ściany zewnętrzne i wewnętrzne nośne i działowe, izolacje wodochronne, cieplne i akustyczne. Oświetlenie i akustyka budynków wielkogabarytowych, konstruowanie świetlików, rodzaje elewacji powłokowych i strukturalnych, systemy mobilne , zaciemnienia, detale nowoczesnych materiałów elewacyjnych. Przekrycia dużych rozpiętości w odniesieniu do wód opadowych i obciążenia śniegiem.

W części projektowej studenci rozwiązują projekt budowlany, detale budowlane i wykonawcze elementów terenu i budynków z zakresu  trudności PROJEKT A7.  Projekt budowlany, projekt wykonawczy oraz wybrane detale budowlane na bazie projektu z przedmiotu Projektowanie architektoniczne VI

Rysunki  w szczególności dotyczą elementów widowni, i elementów przegród budowlanych

Dobór materiałów budowlanych oraz wykonywanie zestawień materiałowych, konsultowanie rozwiązań dla przedmiotu  Projektowanie architektoniczne VII.

Metody kształcenia

Metody podające:przekaz konwencjonalny, problemowy, konwersatoryjny, informacyjny, przygotowanie rozwiązań projektowych na podstawie przeprowadzonych studiów i analiz funkcjonalno-przestrzennych, zasad technicznych i wiedzy ogólnobudowlanej.

Metody poszukujące: projekt - kształcenie interaktywne i kreatywne, praca w grupach realizowana wg szczegółowego harmonogramu zajęć.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Opracowanie detalu budowlanego do projektu architektonicznego (projektowanie architektoniczne) wskazanego w toku zajęć przez prowadzącego projekt architektoniczny PROJEKT A7, w celu wspomagania  i uzupełnienia przedmiotu Projektowanie architektoniczne.

Literatura podstawowa

Hoffmann H.W., Museum buildings., München: Detail; Berlin: DOM publishers, 2016.
Kowicki M., Współczesna agora, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 2003.
Neufert E., Podręcznik projektowania architektonicznego, Arkady, 1996-2009.
Niezabitowski A.M., O strukturze przestrzennej obiektów architektonicznych., Śląsk 2017.
Żórawski J., O budowie formy architektonicznej., Arkady, WPK 2017.
Prawo budowlane z dnia 07.1994 r. (Dz.U. Nr 89) z póź. zmianami.

Kappler H.,P.: Baseny kąpielowe” Arkady, Warszawa 1977

Wirszyłło R., Urządzenia sportowe, Arkady Warszawa 1982

 

Obowiązujące normy i rozporządzenia w zakresie rysunku technicznego i materiałów budowlanych, projektowania architektonicznego

Literatura uzupełniająca

-

Uwagi


Zmodyfikowane przez mgr inż. arch. Jarosław Piesik (ostatnia modyfikacja: 05-07-2023 22:14)