SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Etyka zawodu architekta - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Etyka zawodu architekta
Kod przedmiotu 02.1-WI-ArchM-EZA- 22
Wydział Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Kierunek Architektura
Profil praktyczny
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 9
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. arch. Alicja Maciejko
  • mgr inż. arch. Rafał Dudzik
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Laboratorium 20 1,33 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studenta z zasadami etyki zawodu architekta oraz znajomością prawa autorskiego.

Celem w zakresie umiejętności jest nauczenie studenta stosowania w praktyce zawodowej zasad etyki i zasad prawa autorskiego obowiązujących w szczególności w wypadku pracy nad dziełem architektonicznym, architektoniczno - urbanistycznym i urbanistycznym. Jednocześnie celem jest uświadomienie studentom negatywnych skutków społeczno-ekonomicznych w przypadku omijania lub łamania podstawowych pryncypiów etyki i praw autorskich, które obowiązują w Polsce, w Europie oraz na świecie.

Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do przestrzegania właściwych wzorców etycznych w zawodzie architekta oraz w zakresie przestrzegania prawa autorskiego, właściwego rozpoznawania działań negatywnych oraz opanowanie umiejętności diagnozy zaistniałych w związku z tym problemów społecznych.

Wymagania wstępne

Podstawowa wiedza z zakresu procesu projektowania architektonicznego i urbanistycznego.

Zakres tematyczny

W części teoretycznej prowadzący objaśnia  podstawowe pojęcia oraz ogólny podział i reguły zasad etyki zawodu architekta, wykonywania zawodu  oraz zakres usług architekta. Zapoznaje studentów z obowiązującymi rozporządzeniami: „Zasady etyki zawodu architekta, stan prawny obowiązujący od 18 grudnia 2005. Krajowa Rada Izby Architektów, Warszawa 2006  oraz „Standardy wykonywania zawodu i zakres usług architekta, przyjęte uchwałą KRIA 13 stycznia 2006. Krajowa Rada Izby Architektów, Warszawa 2006”

Filozoficzne podstawy etyki zawodowej. Rola etyki w codziennej działalności zawodowej architekta. Sposób pojmowania pojęcia etyki oraz etyki zawodowej; przyczyny formułowania kodeksów branżowych. Definicje zasad postępowania architekta, określonych w literaturze przedmiotu oraz w świetle kodeksu etycznego obowiązującego członków Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz wybranych europejskich i pozaeuropejskich związków zawodowych, w których wymagane jest obowiązkowe członkostwo dla możliwości samodzielnego uprawiania zawodu architekta. Różnice w zapisach kodeksów etyki zawodowej IARP oraz SARP. Przedstawienie przykładów negatywnych postaw i dokonań architektów, kwalifikujących się do podjęcia stosownych przeciwdziałań przez komisje dyscyplinarne związków zawodowych. Sposoby ochrony własności intelektualnej - przykłady. Definicja utworu architektonicznego i architektoniczno - urbanistycznego – przykłady. Właściwa interpretacja Ustawy Prawo Autorskie do utworów architektonicznych, architektoniczno-urbanistycznych i urbanistycznych. Praca kursowa, dyplomowa, uwagi dotyczące praw autorskich. Prawa autorskie w praktyce. Przedmiot i podmiot prawa autorskiego. Prawa autorskie architekta osobiste i majątkowe. Sposoby pozyskiwania zleceń w pracy zawodowej architekta i urbanisty - rola konkursów architektonicznych, ochrona praw autorskich w pracach konkursowych.

Metody kształcenia

Wykłady wprowadzające na zajęciach seminaryjnych – przekaz konwencjonalny, problemowy, konwersatoryjny, informacyjny.
Praca w grupach realizowana wg szczegółowego harmonogramu zajęć, opracowanie zagadnień problemowych (analiza przypadku), jego prezentacja i dyskusja w grupie.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Student poddaje się weryfikacji wiedzy dotyczącej problematyki etycznej zawodu architekta oraz prawa autorskiego, której podstawą jest spełnienie łącznie poniższych wymagań: obecność na zajęciach oraz złożenie i wygłoszenie w ustalonym terminie poprawnych merytorycznie prezentacji/ referatów oraz eseju w zakresie tematyki dotyczącej etyki w praktyce.

W szczególnych wypadkach dopuszcza się ustalenie oceny końcowej poprzez weryfikację zdobytej wiedzy i umiejętności w formie kolokwium zaliczeniowego (wg skali ocen min. 3,0 – maks. 5,0).

Zasada ustalania oceny:

Ocena z kolokwium zależna jest od progów procentowych uzyskanych na podstawie pozytywnych odpowiedzi:

50% - 60% Dostateczny

61%- 70% Dostateczny plus

71% -80% Dobry

81% - 90% Dobry plus

91% - 100% Bardzo dobry

Literatura podstawowa

Lisak Marcin, Elementy etyki w zawodzie architekta, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, 2006

Kucza-Kuczyński Konrad, Zawód – architekt. O etyce zawodowej i moralności architektury, Warszawa 2004

Prawo autorskie w kształceniu i badaniach naukowych architektów, I Konferencja naukowa z cyklu Prawo Autorskie w Architekturze, Wrocław 10-11 kwietnia 2003, Ofic. Wyd. Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2003.

KODEKS ETYKI ZAWODOWEJ ARCHITEKTÓW opracowany przez Izbę Architektów RP z 2005 roku

ZASADY ETYKI ZAWODU ARCHITEKTA. KODEKS POSTĘPOWANIA ARCHITEKTA opracowane przez Stowarzyszenia Architektów Polskich z 2003 roku

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. , Dz. U. nr 80/2000, poz.904 z późniejszymi zmianami.

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r.

Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

Literatura uzupełniająca

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej architektów oraz inżynierów budownictwa.

Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 października 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu w stosunku do członków samorządów zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów.

Kodeks Postępowania Administracyjnego (KPA) - tekst ujednolicony

Ustawa z dnia 6 września 2001 r  o dostępie do informacji publicznej

Ustawa Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. - tekst ujednolicony

Matlak Andrzej, Utwór architektoniczny w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, „Architektura i Biznes” kwiecień 1995.

Matlak Andrzej, Prawo autorskie w europejskim prawie wspólnotowym, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prace z Wynalazczości i Ochrony Własności Intelektualnej, Z. 79 .- (2002), s. 1-428

Kasprzycki Dariusz, Problematyka pojęcia utworu jako przedmiotu prawa autorskiego, aspekty psycho- i socjologiczne, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace z Wynalazczości i Ochrony Własności Intelektualnej .- Z. 71 .- (1999), s. 5-20

Anzenbacher Arno,  Wprowadzenie do etyki

Ślipto Tadeusz, Zasady etyki ogólnej

Styczeń Tadeusz, ABC etyki. Wprowadzenie do etyki

Szostek Andrzej, Pogadanki z etyki

Bourke Vernon, Historia etyki

McIntyre Alasdair, Krótka historia etyki

Lazari –Pawłowska Ija, Etyka zawodowa

Fischer, Thomas, Ethics for Architects. 50 Dilemmas of Professional Practice, Princeton Architectural Press, 2011

Ray Nicholas  ed., Architecture and its ethical dilemmas, Taylor and Francis, London and New York 2005

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr inż. arch. Alicja Maciejko (ostatnia modyfikacja: 01-06-2023 06:27)