SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Zarządzanie kryzysowe - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Zarządzanie kryzysowe
Kod przedmiotu 04.9-WZ-BezD- ZK
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Bezpieczeństwo narodowe
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr inż. Krzysztof Graczyk
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Egzamin
Laboratorium 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest zapoznanie z problematyką z  zarządzania kryzysowego w państwie na szczeblu gminy/powiatu (elementy) oraz kształtowanie umiejętności praktycznych przygotowujących do wykorzystania zdobytej wiedzy podczas przyszłej pracy zawodowej.

Wymagania wstępne

Pozytywna ocena z przedmiotu Zarządzanie strategiczne

Zakres tematyczny

Wykład: zarys podstaw teoretycznych zarządzania kryzysowego; informatyczne wspomaganie zarządzania kryzysowego; Siły Zbrojne RP w zarządzaniu kryzysowym (niemilitarnym); narodowy system pogotowia kryzysowego; zarządzanie kryzysowe w samorządach; planowanie w zarządzaniu kryzysowym; zarządzanie kryzysowe w ujęciu praktycznym – wykonywanie dokumentów graficznych.

Laboratorium: w ramach prowadzonych zajęć laboratoryjnych: wykorzystanie informatycznego „Systemu Ostrzegania, Alarmowania i Informowania Województwa Dolnośląskiego” – treści i procedury zarządzania kryzysowego; przyczyny powstawania sytuacji kryzysowych; zadania instytucji, służb, inspekcji, straży i innych jednostek organizacyjnych na szczeblu powiatu i województwa w sytuacjach kryzysowych; podejmowanie zadań i pełnienie kompetencji organów władzy publicznej oraz instytucji i organizacji w sytuacjach kryzysowych; planowanie działań i podejmowanie decyzji w zakresie zarządzania kryzysowego; stosowanie zasad i procedur pracy sztabowej w zespołach zarządzania kryzysowego na szczeblu powiatu i województwa; wykonywanie dokumentów zarządzania kryzysowego na poziomie powiatu w ramach „treningu sztabowego”. Poza tym zapoznanie się z problematyką: klęsk żywiołowych i ich skutków dla ludności, mienia, infrastruktury i środowiska; zadań i kompetencji organów władzy publicznej oraz instytucji i organizacji państwowych w sytuacjach kryzysowych; organizacji i zadań centrum zarządzania kryzysowego w powiecie i województwie; sposobu tworzenia zespołów zarządzania; pracy powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego w czasie klęski żywiołowej; planowania i kierowania akcją przez powiatowy zespół zarządzania w sytuacji kryzysowej; organizacji łączności, obiegu informacji, roli i zadań mediów w sytuacjach kryzysowych.

 

Metody kształcenia

Wykład konwencjonalny, metoda przypadków, , klasyczna metoda problemowa, dyskusja, prezentacja.

Laboratorium: praca w grupach, burza mózgów, giełda pomysłów, klasyczna metoda problemowa, ćwiczenia z analizą przykładów, prezentacja i wykorzystanie informatycznego „Systemu Ostrzegania, Alarmowania i Informowania Województwa Dolnośląskiego”, planowanie użycia sił i środków wybranych służb w możliwej sytuacji kryzysowej (trening sztabowy).

 

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład - egzamin pisemny – lista pytań z zakresu tematycznego wykładów przesłana studentom z miesięcznym wyprzedzeniem (K_W02, K_W03) ; pytania otwarte z progami punktowymi. Z  zakresu podanych pytań na kolokwium studenci udzielają odpowiedzi na  5  pytań wybrane  przez  prowadzącego. Łączna suma punktów do zdobycia – 50. Suma punktów uzyskanych z testu decydować będzie o ocenie: bardzo dobry (46 – 50 pkt.), dobry plus (42 – 45 pkt.), dobry (38 – 41 pkt.), dostateczny plus (34 - 37pkt.), dostateczny (30 – 33 pkt.).

Warunkiem zaliczenia laboratorium jest obecność na zajęciach, pozytywna ocena z ćwiczenia grupowego, aktywność studenta na zajęciach, wykazanie się znajomością aktualnych problemów dotyczących zarządzania kryzysowego w powiecie/gminie w trakcie zajęć.

Na ocenę końcową składają się następujące elementy:

Efekty kształcenia będą weryfikowane trzema sposobami: poprzez systematyczną kontrolę wykonania zadań w trakcie opracowania przez grupę dokumentacji użycia sił i środków danej służby w sytuacji kryzysowej, okresowe sprawdziany (kolokwium).

Na ocenę końcową składają się następujące elementy:

  1. Obecność i aktywność na zajęciach (20%) – studenci zobowiązani są do aktywnego i systematycznego uczestnictwa w zajęciach w ramach realizowanego projektu. W przypadku nieobecności wynikłych z ważnych przyczyn należy uzgodnić z prowadzącym sposób odrobienia zaległych zajęć. W celu usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach student przedstawia stosowne zaświadczenie w ciągu 14 dni. Dodatkowe punkty mogą być uzyskane za udokumentowaną aktywność związaną z tematyką przedmiotu prowadzoną w ramach zajęć pozaobowiązkowych, np. projekty realizowane w kołach naukowych, dodatkowe indywidualne projekty, publikacje w czasopismach (K_U03, K_U07, K_K02, K_K03).
  2. Wykazanie się znajomością aktualnych problemów dotyczących zarządzania kryzysowego na danym terytorium samorządowym (10%) - student przygotowuje się do rozmowy nt. aktualnych problemów zarządzania kryzysowego studiując literaturą wskazaną przez prowadzącego. Przyswojoną wiedzę prezentuje w trakcie rozmowy podczas konsultacji (K_K02, K_K03).
  3. Prezentacja dokumentacji użycia sił i środków danej służby w reagowaniu kryzysowym wraz z mapą – załącznikiem (10%) – studenci zainteresowani uzyskaniem wyższej oceny końcowej przygotowują w grupach bądź indywidualnie krótkie wystąpienia nt. zagadnień wskazanych przez prowadzącego(K_U02, K_U03, K_U07). Prezentacje przedstawiane będą na wskazanych przez prowadzącego zajęciach i nawiązywać będą bezpośrednio do omawianego na nich tematu.

Miarą zaliczenia przedmiotu jest ocena końcowa, która jest wypadkową oceny z laboratorium i egzaminu.

Literatura podstawowa

  1. USTAWA z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym. Wersja od: 24 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.261).
  2. Staniszewska L., Funkcjonowanie samorządu terytorialnego oraz administracji państwowej w czasie pandemii COVID-19 – na wybranych przykładach, Przegląd Ekonomiczny PTE Oddział w Poznaniu nr 20/2020 (Wydanie specjalne,  Pandemia – skutki ekonomiczne i społeczne).
  3. Graczyk K., Nakielski G., Tabaczniuk T., Wybrane elementy zarządzania kryzysowego w administracji państwowej i samorządowej na podstawie wytypowanych województw, Oficyna Wydaw. Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2019.
  4. Graczyk K., Nakielski G., Tabaczniuk T., Elementy zarządzania kryzysowego w administracji terytorialnej, Oficyna Wydaw. Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2015.
  5. Gephart Jr.,  Chet Miller C., Svedberg Helgesson Karin , The Routledge Companion to Risk, Crisis and Emergency Management, Routledge  2023.
  6. Grocki R., Zarządzanie kryzysowe. Dobre praktyki, Difin, Warszawa 2012.
  7. Kurkiewicz A. (red.), Zarządzanie kryzysowe w samorządzie, Municipium SA, Warszawa 2008.
  8. Krynojewski F., Sienkiewicz-Małyjurek K., Zarządzanie kryzysowe w administracji publicznej, Wyd. Difin SA, Warszawa 2010.
  9. Majrzak D. Sobolewski G., Zarządzanie kryzysowe, AON, Warszawa 2013.
  10. Mroczko F., Zarządzanie kryzysowe w sytuacjach zagrożeń niemilitarnych, WWSZiP Wałbrzych 2012.
  11. Nowak E., Zarządzanie kryzysowe w sytuacjach zagrożeń niemilitarnych, AON, Warszawa 2007.
  12. Sobolewski G., Zagrożenia kryzysowe, AON, Warszawa 2011.
  13. Sobolewski G., Organizacja i funkcjonowanie centrum zarządzania kryzysowego, AON, Warszawa 2011.
  14. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP, Warszawa 2015.
  15. Ziarko J., Walas-Trębacz J., Podstawy zarządzania kryzysowego cz. I, KA, Kraków 2010.

Literatura uzupełniająca

  1. Vanvactor Jerry D.Crisis Management: A Leadership Perspective, NOVA 2015.
  2. Gryz J., Kitler W., System reagowania kryzysowego, Adam Marszałek, Toruń 2007.
  3. Nowak E., Kitler W., Piątek Z., Procedury i przedsięwzięcia reagowania kryzysowego, AON, Warszawa 2006.
  4. Lidwa W., Krzeszowski W., Więcek W., Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych, AON, Warszawa 2009.
  5. Skrabacz A., Gąsiorek K., Zarządzanie kryzysowe w sytuacji zagrożeń niemilitarnych, Warszawa 2007.
  6. Sobolewski G., Zarządzanie kryzysowe w systemie bezpieczeństwa państwa, AON, Warszawa 2011.
  7. Zieliński K., Bezpieczeństwo obywateli podczas kryzysów niemilitarnych oraz reagowanie kryzysowe w razie katastrof i klęsk żywiołowych, AON, Warszawa 2004.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr inż. Krzysztof Graczyk (ostatnia modyfikacja: 26-05-2023 20:32)