SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Badania operacyjne w zarządzaniu przedsiębiorstwem - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Badania operacyjne w zarządzaniu przedsiębiorstwem
Kod przedmiotu 04.9-WZ-ZarzD-BOwZP
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Zarządzanie
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. inż. Marcin Relich, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Egzamin
Laboratorium 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem nauczania jest zrozumienie istoty badań operacyjnych w zarządzaniu współczesnym przedsiębiorstwem w całej jego złożoności i wielowymiarowości pozwalającej na rozwiązywanie problemów pojawiających się na płaszczyźnie operacyjnej. Realizowany program zajęć umożliwia wyrobienie umiejętności doboru i zastosowania konkretnych metod badań operacyjnych do rozwiązania praktycznych problemów, poprzez nabycie umiejętności efektywnego zarządzania ograniczonymi zasobami, doboru właściwych metod analitycznych do rozwiązywania zamodelowanych problemów i przygotowania wariantów decyzyjnych.

Wymagania wstępne

Zakres tematyczny

Wykład: Geneza, istota i obszary zastosowania metod badań operacyjnych. Model procesu decyzyjnego, metody badań operacyjnych. Modele programowania liniowego. Modele dualne. Zagadnienie transportowe. Metody planowania przedsięwzięć. Metody analizy sieciowej. Wielokryterialna analiza porównawcza w zagadnieniach optymalizacyjnych. 

Laboratorium: Rozwiązywanie zadań z zakresu programowania liniowego, zadań dualnych, zagadnienia transportowego, kosztów transportu, wykorzystania metod i narzędzi zarządzania strategicznego w planowaniu przedsięwzięć w przedsiębiorstwie. Analiza studium przypadku i przykłady zastosowań modeli decyzyjnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Metody kształcenia

Wykład konwencjonalny, metoda podająca, prezentacja multimedialna, analiza studium przypadku, projektowanie rozwiązań, symulacja, praca w zespołach zadaniowych, prezentacja, dyskusja.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład – egzamin; laboratorium – zaliczenie z oceną.

Zaliczenie laboratorium: warunkiem uzyskania zaliczenia na ocenę jest pozytywne zaliczenie projektu (80%), a także aktywność na zajęciach (20%). 

Zaliczenie wykładu: warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z laboratorium. Egzamin jest w formie pisemnej - rozwiązanie zadań i test z wiedzy. Na ocenę końcową z przedmiotu składa się ocena z laboratorium (50%) i wykładu (50%).

Literatura podstawowa

  1. Jędrzejczyk Z., Kukuła K., Skrzypek J., Walkosz A., Badania operacyjne w przykładach i zadaniach. Wyd. PWN, Warszawa 2005.
  2. Orzechowski A., Operations research. Wyd. Warsaw School of Economics, Warszawa 2015.
  3. Siudak M., Badania operacyjne. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2012.
  4. Trzaskalik T., Zadania testowe z badań operacyjnych z rozwiązaniami i pytania. Wyd. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Katowice 2020.
  5. Trzaskalik T. (red.), Zadania z badań operacyjnych. Cz. 1. Wyd. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Katowice 2020.
  6. Woźniak A., Badania operacyjne w logistyce i zarządzaniu produkcją. Wyd. Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Nowy Sącz 2010.

Literatura uzupełniająca

  1. Krupa K., Systemy wspomagania decyzji. Metody badań operacyjnych z zastosowaniem arkusza kalkulacyjnego. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2021.
  2. Pamuła T., Król A., Badania operacyjne w przykładach z rozwiązaniami w Excelu. Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2013.
  3. Trzaskalik T. (red.), Analiza i wspomaganie decyzji w praktyce gospodarczej. Wyd. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Katowice 2016.
  4. Trzaskalik T. (red.), Zadania z badań operacyjnych. Cz. 2. Wyd. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Katowice 2020.
  5. Winston W., Operations research: applications and algorithms. Wyd. Cengage Learning 2022.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. Marcin Relich, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 18-05-2023 12:42)