SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Wykład monograficzny specjalnościowy - Menedżer elektromobilności - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Wykład monograficzny specjalnościowy - Menedżer elektromobilności
Kod przedmiotu 04.9-WZ-ZarzD-WMmenElekt- 23
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Zarządzanie
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 4
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr hab. inż. Wiesław Danielak, prof. UZ
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem nauczania przedmiotu jest ukazanie uwarunkowań i trendów rozwoju elektromobilności. Analiza czynników wpływających na zmianę celów i oczekiwań interesariuszy oraz łańcucha wartości. Przedstawienie  infrastruktury i mapy inwestycji w Polsce. Analiza szans rynkowych i barier w rozwoju przedsiębiorstw. Zastosowanie współczesnych koncepcji i metod zarządzania przedsiębiorstwem. Ukazanie kluczowych czynników sukcesu.

Wymagania wstępne

Wprowadzenie do elektromobilności.

Zakres tematyczny

W ramach prowadzonych wykładów: Uwarunkowania i trendy rozwoju elektromobilności. Czynniki wpływające na zmianę celów i oczekiwań interesariuszy oraz łańcucha wartości. Obecna infrastruktura i mapy inwestycji w Polsce. Analiza szans rynkowych i barier wewnętrznych i zewnętrznych w rozwoju przedsiębiorstw. Problemy i wyzwania w poszczególnych fazach cyklu życia firmy. Zastosowanie współczesnych koncepcji i metod zarządzania przedsiębiorstwem. Ukazanie kluczowych czynników sukcesu, w tym kompetencji i zdolności dynamicznych w uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa.

Metody kształcenia

Wykład konwencjonalny, metoda podająca, prezentacja danych i informacji (rzutnik, foliogram), prezentacja multimedialna, komunikacja interaktywna, analiza studium przypadku, projektowanie rozwiązań, symulacja, praca w zespołach zadaniowych, metoda projektów, prezentacja, dyskusja.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład – zaliczenie z oceną. Zaliczenie z wykładu w formie pisemnej - odpowiedź na trzy pytania z zagadnień obowiązujących. Zagadnienia podane zostaną studentom miesiąc przed terminem zaliczenia.

Literatura podstawowa

1. Attias D. (2017), The Automobile Revolution: Towards a New Electro-Mobility Paradigm, Springer.
2. Gajewski J., Paprocki W., Pieriegud J. (2019), Elektromobilność w Polsce na tle tendencji europejskich i globalnych, CeDeWu, Warszawa.
3. Kompendium elektromobilności, https://pspa.com.pl/wp-content/uploads/2020/08/kompendium_elektromobilnosci_raport_2020_S.pdf, (dostęp: 02.03.2023).
4. Miętkiewska M., Mistrzak J,. Elektromobilność wyzwaniem i szansą współczesnej logistyki miejskiej, file:///C:/Users/xfx/Downloads/Elektromobilność_wyzwaniem_i_szansą.pdf, (dostęp: 02.03.2023).
5. Ziemniewicz K. (2009), Współczesne koncepcje i metody zarządzania, PWE Warszawa.

Literatura uzupełniająca

  1. Baraniak J., Pawlicki B. , Wincenciak S., Elektromobilność: szanse i zagrożenia dla sieci dystrybucyjnej, https://www.researchgate.net/profile/Joanna-Baraniak/publication/340979639_Elektromobilnosc_szanse_i_zagrozenia_dla_sieci_dystrybucyjnej/links/5ea8588592851cb267608e99/Elektromobilnosc-szanse-i-zagrozenia-dla-sieci-dystrybucyjnej.pdf, (dostęp: 02.03.2023).
  2. Czyżak P., Wrona A., (2021) Sieci dystrybucyjne i elektromobilność Planowanie i rozwój, https://www.forum-energii.eu/public/upload/articles/files/Sieci dystrybucyjne. Planowanie i rozwój.pdf, (dostęp: 02.03.2023).

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Robert Wysocki (ostatnia modyfikacja: 25-05-2023 07:40)