SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Techniki akwarelowe - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Techniki akwarelowe
Kod przedmiotu 03.0-WA-P-TechAkw-N23
Wydział Wydział Artystyczny
Kierunek Ilustracja i komiks z elementami concept art
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów podyplomowe
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 1
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • mgr Cezary Bednarczyk
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Ćwiczenia - - 3
(w tym jako e-learning)
0,2
(w tym jako e-learning)
Zaliczenie 

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest zrozumienie, poznanie i opanowanie warsztatu techniki akwarelowej, znajomość budowy obrazu, funkcji koloru, materii malarskiej, transparentności plamy, budowy przestrzeni, uzyskiwania światła. Stworzenie warunków dla zdobycia wiedzy na temat doboru odpowiednich materiałów, specyfiki papieru, pędzli oraz farb dedykowanych technice oraz mediów dodatkowych wzbogacających warsztat studenta. Ważnym celem jest również uświadomienie znaczenia transponowania rzeczywistości na język akwareli. Może się to przyczynić się do poszukiwania bardziej autorskich, indywidualnych środków wyrazu w obszarze techniki akwarelowej. 

Wymagania wstępne

Podstawowe kompetencje rysunkowe i malarskie. 

Zakres tematyczny

Wstęp teoretyczny to zapoznanie się z najważniejszymi obecnie artystami posługującymi się techniką akwarelową, zwrócenie uwagi na autorski aspekt ich prac oraz sposób interpretowania rzeczywistości na przykładzie wielu uniwersalnych tematów takich jak: pejzaż, architektura miejska czy portret. Kluczowy dla rozwoju studenta jest ten teoretyczny aspekt zajęć - analiza prac stworzonych przez mistrzów techniki i próby prześledzenia drogi do osiągnięcia konkretnych efektów czy też rezultatów kształtowanego obrazu. Równie ważne jest też poznanie metodyki pracy nad akwarelą, jej kluczowe momenty oraz schematy działania, które bezpośrednio przekładają się na realizację prac akwarelowych.  

Metody kształcenia

Przedmiot uczy interpretowania różnych zagadnień na język akwareli. Ćwiczenia obejmują realizację prac w ramach warsztatów prowadzonych w formie online polegających na interpretacji tego samego dla wszystkich tematu. Studenci nabywają umiejętności zastosowania odpowiednich metod i technik do uzyskania określonych rezultatów, które następnie znajdą zastosowanie już we własnych, autorskich propozycjach prac. 

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Podstawą oceny jest realizacja tematów, które zmierzają do osiągnięcia zakładanych efektów kształcenia. Indywidualne korekty w trakcie realizacji zadań oraz rozmowy i konsultacje.

Literatura podstawowa

1. Krzysztof Ludwin, "Nauka malowania akwarelą", wyd. Park Edukacja, 2011.

2. Simon Tiute, "Szkoła rysowania i malowania", wyd. Arkady, 2011.

3.  Ray Smith,"Tajemnice warsztatu artysty", wyd. Muza SA, 1997.

4. Vance Studley, "Making Artist Tools", wyd. Van Nostrand Reinhold, 1979.

 

 

Literatura uzupełniająca

  1. Katalogi i albumy Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich - https://sap-art.pl/
  2. Link do strony internetowej na platformie youtube zawierającej filmy instruktażowe Tim'a Wilmot'a: https://www.youtube.com/@TimWilmot/about.

 

 

Uwagi


Zmodyfikowane przez mgr Cezary Bednarczyk (ostatnia modyfikacja: 23-05-2023 11:56)