SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Logistyka międzynarodowa - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Logistyka międzynarodowa
Kod przedmiotu 04.9-WZ-EkoPD-LOM
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Ekonomia
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Agnieszka Perzyńska
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Projekt 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studenta z tematyką  logistyki międzynarodowej, procesami planowania, kontrolowania i realizowania przepływów dóbr oraz informacji między poszczególnymi krajami.

Wymagania wstępne

Podstawy zarządzania.

Zakres tematyczny

Wykład: Istota logistyki międzynarodowej. Organizacja zaopatrzenia i zbytu w skali międzynarodowej. Międzynarodowe sieci logistyczne. Globalne i regionalne powiązania logistyczne. Podmioty uczestniczące w międzynarodowych sieciach logistycznych. Międzynarodowe centra logistyczne. Strategie logistyki międzynarodowej. Rozwój eurologistyki. Projekt: Specyfika logistyki międzynarodowej. Rola i funkcje centrów logistycznych w gospodarce światowej. Kierunki rozwoju logistyki międzynarodowej. Logistyka globalna. Outsourcing usług logistycznych. Logistyka zwrotna. Prawne aspekty logistyki międzynarodowej.

Metody kształcenia

Wykład z zastosowaniem prezentacji multimedialnej, ćwiczenia, praca grupowa, metoda projektu.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Zaliczenie obejmuje problematykę logistyki międzynarodowej. Zaliczenie otrzymuje student, który uzyska co najmniej 60 % poprawnych odpowiedzi sformułowanych w kolokwium zaliczającym wykład. Na ćwiczeniach studenci zobowiązani są do także uzyskania zaliczenia projektu na ocenę. Warunkiem uzyskania zaliczenia jest przygotowanie i prezentacja referatu w grupach o zadanej tematyce z wykorzystaniem technik multimedialnych. Czas prezentacji od 40-60 min. Po wygłoszeniu referatu odbywa się dyskusja i oceniana jest aktywność studentów w prowadzonej dyskusji. Drugim warunkiem zaliczenia zajęć ćwiczeniowych jest pozytywna ocena z oddania pracy zaliczeniowej (projektu) w postaci elektronicznej (edytor Word, prezentacja PowerPoint) zaliczenie kolokwium. Ocena końcowa przedmiotu stanowi średnią arytmetyczną pozytywnych ocen z poszczególnych form ćwiczeń (tj. wykładów, ćwiczeń, laboratorium, seminariów) prowadzonych w ramach przedmiotu.

Literatura podstawowa

1. S. Abt, Logistyka w teorii i w praktyce, Akademia Ekonomiczna, Poznań 2001.

2. Gołembska E., Logistyka międzynarodowa, Wydawnictwo Naukowe PWN 2017

2. Gołembska E. Logistyka w gospodarce światowej. Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2009.

3. Gołembska E., Podstawowe problemy logistyki globalnej, międzynarodowej, eurologistyki, Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Kupieckiej, Łódź 2007.

4. Gołembska E., D. Kempny, J. Witkowski, Eurologistyka w zarządzaniu międzynarodowym, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005.

 

 

Literatura uzupełniająca

1. P.R. Murphy, D. Wood, Contemporary Logistics, Prentice Hall 2010.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Agnieszka Perzyńska (ostatnia modyfikacja: 28-05-2023 09:31)