SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Kliniczne podstawy fizjoterapii w pulmonologii - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Kliniczne podstawy fizjoterapii w pulmonologii
Kod przedmiotu 12.6-WL-FIZJO-KPFP
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Fizjoterapia
Profil praktyczny
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 3
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 20 1,33 - - Zaliczenie na ocenę
Zajęcia praktyczne 3 0,2 - - Zaliczenie na ocenę
Zajęcia kliniczne 7 0,47 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Opanowanie przez studentów wiedzy z zakresu chorób układu oddechowego z uwzględnieniem  mechanizmu, objawów, diagnostyki i rokowania w chorobach płuc. Nabycie podstawowej umiejętności oceny badań dodatkowych ze szczególnym uwzględnieniem spirometrii i badań obrazowych. Nabycie podstawowej wiedzy nt. ogólnych zasad prowadzenia fizjoterapii pulmonologicznej i stosowanych technik oraz umiejętności niezbędnych w postępowaniu terapeutycznym w zakresie rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego.

Wymagania wstępne

Znajomość anatomii, fizjologii i patofizjologii układu oddechowego

Zakres tematyczny

Wykłady:

1.      Profilaktyka chorób układu oddechowego – rola fizjoterapeuty.

2.      Rola fizjoterapii i rehabilitacji w postępowaniu z chorym z zaburzeniem funkcji oddechowych.

3.      Kliniczne aspekty fizjologii układu oddechowego; patofizjologiczne podstawy chorób płuc.

4.      Najczęstsze choroby obturacyjne i restrykcyjne układu oddechowego (astma,  przewlekła  obturacyjna  choroba  płuc,  mukowiscydoza, zapalenie  płuc,  zapalenie  opłucnej, sarkoidoza, gruźlica, choroby nowotworowe, zakażenie SARS-CoV2, niewydolność oddechowa) – objawy podmiotowe i przedmiotowe, diagnostyka i leczenie ze szczególnym uwzględnieniem metod fizjoterapeutycznych.

5.      Nikotynizm – konsekwencje zdrowotne, postępowanie terapeutyczne i fizjoterapeutyczne.

6.      Interpretacja badań dodatkowych w pulmonologii, w tym prób czynnościowych, dla potrzeb kwalifikacji i monitorowania fizjoterapii oddechowej.

7.      Niepełnosprawność chorych z dysfunkcją układu oddechowego. Ocena stopnia zaawansowania najczęściej spotykanych chorób oskrzeli oraz płuc (POCHP, astma oskrzelowa, zapalenia płuc, niewydolność oddechowa, zakażenie SARS-CoV2) w oparciu o Międzynarodową  Klasyfikację  Funkcjonowania,  Niepełnosprawności i Zdrowia.

8.      Wysiłek fizyczny w postępowaniu fizjoterapeutycznym u pacjenta z zaburzeniami czynności układu oddechowego. Charakterystyka prób wysiłkowych.

 

 

Zajęcia praktyczne i zajęcia kliniczne:

Ogólne założenia rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego. Podstawowe  wiadomości  o  schorzeniach dróg oddechowych oraz płuc z uwzględnieniem interpretacji badań dodatkowych, w tym prób czynnościowych, oraz konieczności podejmowania rehabilitacji i możliwości stosowania fizjoterapii.

Badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta z zaburzeniami czynności układu oddechowego. Ocena stanu funkcjonalnego, sprawności i wydolności fizycznej pacjenta pulmonologicznego dla potrzeb fizjoterapii. Przeprowadzenie podstawowych pomiarów, prób czynnościowych oraz wysiłkowych. Interpretacja wyników pomiarów, prób czynnościowych oraz wysiłkowych. Nabywanie umiejętności komunikacji i współpracy z pacjentem oraz z zespołem terapeutycznym.

Metody kształcenia

Wykłady – prezentacje multimedialne, metoda podająca.

Zajęcia praktyczne i zajęcia kliniczne - metoda rozwiązywania problemów klinicznych opartych na przypadkach z oddziału i/lub poradni chorób płuc. Przygotowanie sprawozdań z przypadków klinicznych z uwzględnieniem odpowiednich metod rehabilitacji w określonych chorobach płuc, dyskusja, ćwiczenia symulacyjne. Zajęcia realizowane w sali zajęć praktycznych oraz w oddziale klinicznym i w poradni chorób płuc w grupach 5-6-osobowych. Zajęcia praktyczne poprzedzają zajęcia w oddziale chorób płuc (kliniczne). W trakcie zajęć praktycznych student nabywa umiejętności zgodne z praktycznymi efektami uczenia się wskazanymi w aktualnych standardach, które później są wykorzystywane podczas uczestnictwa w zajęciach klinicznych.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć przewidzianych do realizacji przedmiotu w ramach programu zajęć jest podstawą do ich zaliczenia.

Zaliczenie wykładów: w formie pisemnej (pytania otwarte i/lub test jednokrotnego wyboru). Uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia jest warunkiem zaliczenia wykładów.

Odsetek prawidłowych odpowiedzi zostanie  przeliczony na stopnie wg skali:

94-100% = 5,0

85-93% = 4,5

76-84% = 4,0

68-75% = 3,5

60-67% = 3,0

0-59% = 2,0

W przypadku braku uzyskania zaliczenia – poprawa w formie odpowiedzi ustnej lub pisemnej. Zaliczenie zajęć praktycznych i klinicznych: kolokwium w formie ustnej lub pisemnej; praktyczne efekty uczenia się sprawdzane są poprzez obserwację studenta i bieżącą kontrolę w trakcie zajęć.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Nieobecności - dopuszcza się 1 usprawiedliwioną nieobecność, którą Student jest zobowiązany odrobić z inną grupą lub w godzinach konsultacyjnych u prowadzącego zajęcia. Godziny konsultacyjne są podane do wiadomości studentów z początkiem roku akademickiego.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Literatura podstawowa

1. Pulmonologia, Adrian Shifren. Edra Urban&Partner, Wrocław 2021

2. Standardy diagnostyczno-terapeutyczne w chorobach układu oddechowego, Ryszard Chazan. Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2018

3. Wybrane choroby dróg oddechowych u dorosłych, Tomasz Targowski. Termedia,  Poznań 2015

4. Badanie kliniczne w fizjoterapii, Jan Szczegielniak. Edra Urban&Partner, Wrocław 2018

5. Atlas ćwiczeń w wybranych chorobach układu krążenia i układu oddechowego. Dominika Szalewska. AsteriaMed, Gdańsk 2019

Literatura uzupełniająca

1. Fizjoterapia w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Jan Szczegielniak.  Oficyna Wydawnicza Politechniki Opolskiej, Opole 2016

2. Planowanie i stosowanie programów rehabilitacji pulmonologicznej według zaleceń Ameryka Stowarzyszenia Rehabilitacji Kardiologicznej i Pulmonologicznej, 3, wyd. spec. Rehabilitacja Medyczna, 1999, Connors G., Hilling L.

3. Rehabilitacja w chorobach układu oddechowego, Farnik-Brodzińska M., Trzaska M., Pierzchała W., Wydawnictwo Akademii Medycznej, Katowice 2002

Czasopisma i e-booki dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/

Uwagi

PROGRAM OPRACOWAŁ: dr hab. med. Magdalena Gibas-Dorna


Zmodyfikowane przez dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 30-08-2023 12:55)