SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Fizjoterapia kliniczna w chorobach wewnętrznych w: chirurgii - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Fizjoterapia kliniczna w chorobach wewnętrznych w: chirurgii
Kod przedmiotu 12.6-WL-FIZJO-FKCHWCH
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Fizjoterapia
Profil praktyczny
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 4
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 10 0,67 - - Zaliczenie na ocenę
Zajęcia praktyczne 10 0,67 - - Zaliczenie na ocenę
Zajęcia kliniczne 20 1,33 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studenta z metodami fizjoterapeutycznymi w chirurgii w odniesieniu do rozpoznania, rodzaju i rozległości zabiegu operacyjnego, umiejscowienia rany pooperacyjnej, wieku chorego, zaawansowania choroby i stanu funkcjonalnego. Nabycie umiejętności doboru odpowiednich metod.

Wymagania wstępne

Znajomość zagadnień przedmiotu Kliniczne podstawy fizjoterapii w chirurgii.

Zakres tematyczny

WYKŁADY:

Zasady kwalifikacji do zabiegów chirurgicznych.

Rola postępowania fizjoterapeutycznego u dorosłych i u dzieci w okresie okołooperacyjnym oraz w czasie odległym od zabiegu (zasady ogólne, wskazania, przeciwwskazania).

Zasady i metody usprawniania chorych po operacjach jamy brzusznej, klatki piersiowej i kończyn ze szczególnym uwzględnieniem amputacji i instruktażu w posługiwaniu się protezą.

Zasady postępowania z pacjentem: nieprzytomnym, w okresie ostrej niewydolności krążenia, w okresie ostrej niewydolności oddechowej, we wstrząsie, ze zdiagnozowaną sepsą, wentylowanym mechanicznie. Zasady postępowania z pacjentem: nieprzytomnym, po urazie wielomiejscowym i wielonarządowym.

Profilaktyka powikłań oraz fizjoterapia w powikłaniach pooperacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki przeciwzakrzepowej i zapobieganiu zatorowości płucnej.

Unieruchomienie - potencjalne konsekwencje zdrowotne. Rehabilitacja pacjenta leżącego - metodyka i znaczenie.

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE I KLINICZNE:

Powtórzenie podstawowych informacji z przedmiotu Kliniczne podstawy fizjoterapii w chirurgii.

Badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta chirurgicznego, interpretacja podstawowych wyników badań. Postępowanie fizjoterapeutyczne w chirurgii ogólnej z uwzględnieniem chirurgii jamy brzusznej, torakochirurgii i  chirurgii naczyniowej - wskazania i przeciwskazania, metody profilaktyki i rehabilitacji oraz ich zastosowanie w zależności od lokalizacji i rozległości rany pooperacyjnej. Powikłania pooperacyjne - postępowanie fizjoterapeutyczne.

Metody kształcenia

Wykłady - prezentacje multimedialne - metoda podająca, dyskusja.

Zajęcia praktyczne i kliniczne - zajęcia realizowane w sali zajęć praktycznych oraz w oddziale klinicznym i w poradni chirurgicznej w grupach 5-6-osobowych. Zajęcia praktyczne poprzedzają zajęcia w oddziale chirurgii (kliniczne). W trakcie zajęć praktycznych student nabywa umiejętności zgodne z praktycznymi efektami uczenia się wskazanymi w aktualnych standardach, które później są wykorzystywane podczas uczestnictwa w zajęciach klinicznych. Zajęcia kliniczne - czynny udział w procesie leczenia pacjentów z uwzględnieniem odpowiednich metod rehabilitacji w okresie przed- i pooperacyjnym, pod nadzorem specjalistów; dyskusja.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich zajęć przewidzianych do realizacji przedmiotu w ramach programu zajęć jest podstawą do ich zaliczenia.

Zaliczenie wykładów: w formie pisemnej (pytania otwarte i/lub test jednokrotnego wyboru). Uzyskanie 60% punktów możliwych do zdobycia jest warunkiem zaliczenia wykładów.

Odsetek prawidłowych odpowiedzi zostanie  przeliczony na stopnie wg skali:

94-100% = 5,0

85-93% = 4,5

76-84% = 4,0

68-75% = 3,5

60-67% = 3,0

0-59% = 2,0

W przypadku braku uzyskania zaliczenia – poprawa w formie odpowiedzi ustnej lub pisemnej. Zaliczenie zajęć praktycznych i klinicznych: kolokwium w formie ustnej lub pisemnej; praktyczne efekty uczenia się sprawdzane są poprzez obserwację studenta i bieżącą kontrolę w trakcie zajęć.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Nieobecności - dopuszcza się 1 usprawiedliwioną nieobecność, którą Student jest zobowiązany odrobić z inną grupą lub w godzinach konsultacyjnych u prowadzącego zajęcia. Godziny konsultacyjne są podane do wiadomości studentów z początkiem roku akademickiego.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Literatura podstawowa

  1. Woźniewski M.: Fizjoterapia w chirurgii. WYDANIE II PZWL. WARSZAWA 2020.
  2. Kasprzak W. Fizjoterapia kliniczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2011r.

Literatura uzupełniająca

Domaniecki J.: Diagnostyka funkcjonalna w fizjoterapii. PZWL. Warszawa 2013.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 30-08-2023 12:55)