SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Przedmiot do wyboru - Żywienie w zdrowiu i chorobie - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Przedmiot do wyboru - Żywienie w zdrowiu i chorobie
Kod przedmiotu 12.6-WL-FIZJO-PDWŻZC
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Fizjoterapia
Profil praktyczny
Rodzaj studiów jednolite magisterskie
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 10
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Ćwiczenia 15 1 - - Zaliczenie na ocenę
Wykład 15 1 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zdobycie wiedzy na temat aktualnych problemów zdrowotnych wynikających z nieprawidłowego żywienia oraz niezbilansowania diety. Znajomość zaleceń w żywieniu współczesnego człowieka w oparciu o wiedzę o wzajemnych korelacjach między żywnością i sposobem żywienia a zdrowiem człowieka. Znajomość metod oceny stanu odżywiania i postępowania w niedożywieniu. Umiejętność przekazywania zdobytej wiedzy osobom zdrowych i chorym. Kształtowanie świadomości pacjenta na temat możliwości zarządzania ryzykiem zdrowotnym i leczenia chorób dietozależnych poprzez właściwą dietę.

Wymagania wstępne

Znajomość podstaw anatomii, biochemii i fizjologii człowieka.

Zakres tematyczny

  1. Znaczenie podstawowych składników odżywczych (białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik pokarmowy, cholesterol, woda, witaminy i składniki mineralne) i ich rola w żywieniu człowieka zdrowego i chorego w odniesieniu do planowania skutecznej diety.
  2. Zasady prawidłowego żywienia dzieci, osób dorosłych i osób starszych w oparciu o aktualne zalecenia żywieniowe Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny i normy żywienia dla populacji Polski
  3. Ocena stanu odżywienia osób zdrowych i chorych z wykorzystaniem pomiarów antropometrycznych, metody BIA i kwestionariuszy przesiewowej oceny stanu odżywienia. Diagnozowanie i leczenie dietetyczne pacjentów niedożywionych.
  4. Zasady układania i planowania strategii żywieniowej w aspekcie żywienia człowieka zdrowego i chorego.
  5. Leczenie dietetyczne otyłości i żywienie pacjentów po zabiegu bariatrycznym.
  6. Żywienie w chorobach przewodu pokarmowego: chorobie refluksowej przełyku, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zespole jelita drażliwego, nieswoistych chorobach zapalnych jelit, ostrym i przewlekłym zapaleniu trzustki
  7. Żywienie w chorobach układu krążenia i nadciśnieniu tętniczym
  8. Żywienie w chorobach nerek
  9. Podstawy żywienia parenteralnego 

Metody kształcenia

Wykłady - metoda podająca, prezentacja multimedialna

Ćwiczenia są realizowane w formie prezentacji multimedialnej i analizy z dyskusją problemową dotyczącą wyników uzyskanych w pracy indywidualnej i grupowej, wraz z wykorzystaniem opisów przypadków klinicznych.

 

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Warunkiem zaliczenia jest uczestnictwo we wszystkich wykładach oraz aktywny udział w realizacji zadań problemowych omawianych na zajęciach, odpowiednie przygotowanie do zajęć; uzyskanie zaliczenia ze wszystkich zajęć przewidzianych do realizacji w ramach programu ćwiczeń oraz uzyskanie zaliczenia z kolokwium końcowego.

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.

Nieobecności - Studentowi przysługuje limit jednej dozwolonej i usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach. Nieobecności Student powinien skonsultować z prowadzącym zajęcia w czasie trwania ogólnouczelnianych konsultacji dla Studentów (informacja na temat terminów konsultacji znajduje się na stronie internetowej oraz na platformie Collegium Medicum) i nadrobić je w ciągu do 7 dni, nie później jednak niż do dnia kolokwium zaliczeniowego z ćwiczeń.

Pozostałe warunki określa Regulamin Studiów Uniwersytetu Zielonogórskiego https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

Literatura podstawowa

1. Jarosz M (red.). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Wyd. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, Warszawa 2020 - format pdf (do pobrania link: https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf) 

2. Grzymisławski M. Dietetyka kliniczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020

3. Sobotka L. i wsp.: Podstawy żywienia klinicznego. Edycja czwarta. Krakowskie wydawnictwo Scientifica, Kraków 2013

Literatura uzupełniająca

1. Szawłowski A. (red.): Żywienie w chorobach nowotworowych. PZWL, Warszawa 2020

2. Jarosz M. (red.): Praktyczny podręcznik dietetyki. Wyd. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012

3. Czasopisma dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 30-08-2023 12:55)