SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Język angielski - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Język angielski
Kod przedmiotu 09.0-WL-POŁ-JA
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Położnictwo
Profil praktyczny
Rodzaj studiów pierwszego stopnia z tyt. licencjata położnictwa
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 1
Liczba punktów ECTS do zdobycia 3
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • mgr Barbara Szura
  • mgr Agnieszka Florkowska
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Laboratorium 60 4 - - Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest doskonalenie kompetencji językowych i komunikacyjnych do poziomu umożliwiającego posługiwanie się językiem angielskim dla potrzeb studiowania oraz w pracy zawodowej; zaznajomienie Studenta z terminologią specjalistyczną w języku angielskim wykorzystywaną w pracy położnej.

Wymagania wstępne

Znajomość języka angielskiego na poziomie szkoły średniej.

Zakres tematyczny

Lektorat obejmuje doskonalenie rozumienia wypowiedzi ustnej i pisemnej oraz mówienia i pisania w języku obcym poprzez utrwalenie i pogłębienie wiedzy na temat wybranych struktur gramatycznych oraz leksykalnych. 

Zakres tematyczny realizowanego przedmiotu obejmuje zagadnienia:

1. dotyczące wybranego kierunku studiów i studiowania, tj. terminologii akademickiej oraz ogólnych zasad funkcjonowania uczelni wyższych w Polsce i krajach anglojęzycznych,

2. związane z ogólną terminologią medyczną w zakresie sprawowania opieki zdrowotnej oraz funkcji i budowy organizmu ludzkiego,

3. wprowadzające elementy języka specjalistycznego z dziedziny położnictwa, w tym: etyki zawodu położnej, zdrowia kobiety, oznak i objawów ciąży oraz sprawowaniem opieki nad kobietą w przebiegu ciąży fizjologicznej i ciąży wysokiego ryzyka.

Metody kształcenia

Lektorat z języka angielskiego (z możliwością wykorzystania pracy zdalnej e-learning); forma zajęć interaktywnych z wykorzystaniem anglojęzycznych materiałów źródłowych oraz literatury specjalistycznej; praca z tekstem, analiza przypadków, ćwiczenia gramatyczno-leksykalne i komunikacyjne, konwersacje.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Ćwiczenia - warunkiem zaliczenia jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich ćwiczeń przewidzianych do realizacji w ramach programu zajęć. Ocenie podlegają sprawdziany i kolokwia weryfikujące wiedzę, odpowiedź ustna – ocena pozytywna powyżej 50% uzyskanych punktów. W przypadku nieobecności, Student zobowiązany jest uzupełnić braki w terminie i formie uzgodnionych z prowadzącym zajęcia. Nieobecności nieusprawiedliwione oznaczają brak możliwości zaliczenia przedmiotu.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

Literatura podstawowa

1. Czubak M., Hansen E., English for Medical Professions; English for Midwives, MediPage, Warszawa 2015

Literatura uzupełniająca

  1. Grice T., Greenan J., Nursing 1 and Nursing 2, Oxford University Press
  2. Riley D., Vocabulary for Medicine, Peter Collin Publishing

Uwagi


Zmodyfikowane przez (ostatnia modyfikacja: 27-09-2023 14:33)