SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Pielęgniarstwo w perspektywie międzynarodowej - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Pielęgniarstwo w perspektywie międzynarodowej
Kod przedmiotu 12.6-WL-PIELD-PPM
Wydział Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Kierunek Pielęgniarstwo
Profil praktyczny
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra pielęgniarstwa
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2023/2024
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 4
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr n. med. Joanna Hoffmann-Aulich
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Ćwiczenia 20 1,33 20 1,33 Zaliczenie na ocenę
Wykład 20 1,33 20 1,33 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Zapoznanie studentów z perspektywą rozwoju pielęgniarstwa w Europie i na świecie. Zapoznanie z działalnością organizacji międzynarodowych. 

Wymagania wstępne

Wiedza i umiejętności pozyskane w zakresie studiów I stopnia z podstaw pielęgniarstwa, znajomość Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, prawa wykonywania zawodu. 

Zakres tematyczny

Wykład

  1. Systemy kształcenia przeddyplomowego i podyplomowego pielęgniarek w wybranych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
  2. Procedura uznawania kwalifikacji zawodowych pielęgniarek w Rzeczypospolitej Polskiej i innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
  3. Systemy opieki pielęgniarskiej i współczesne kierunki rozwoju opieki pielęgniarskiej w świetle ICN i innych organizacji pielęgniarskich.
  4. Zasady dostępu obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej do świadczeń zdrowotnych w świetle prawa Unii Europejskiej.
  5. Rola i priorytety polityki zdrowotnej Światowej Organizacji Zdrowia oraz Komisji Europejskiej.

Ćwiczenia

  1. Kształcenie zawodowe pielęgniarek w Polsce, Europie i na świecie w wybranych krajach z uwzględnieniem Pielęgniarstwa Zaawansowanej Praktyki APN oraz możliwości awansu zawodowego.

Metody kształcenia

Metoda podająca: wykład informacyjny z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, przykłady rozwiązywania problemów, dyskusja

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Wykład: Test jednokrotnego wyboru, aktywny udział studenta w zajęciach. Ocena pozytywna powyżej 60% punktów możliwych do uzyskania.

94-100% = 5,0, 85-93% = 4,5, 76-84% = 4,0, 68-75% = 3,5, 60-67% = 3,0, 0-59% = 2,0.

Ćwiczenia: Przygotowanie wybranego tematu i przedstawienie w formie referatu, prezentacji multimedialnej. Czynny udział w dyskusji. 

NIEOBECNOŚCI - dopuszcza się maksymalnie jedną nieobecność usprawiedliwioną odpowiednim dokumentem poświadczającym chorobę (zwolnienie lekarskie) lub wypadek losowy, które Student powinien nadrobić w porozumieniu z prowadzącym zajęcia i z uwzględnieniem możliwości osiągnięcia wszystkich zakładanych efektów uczenia się, nie później jednak niż do dnia zaliczenia. Usprawiedliwienie należy przedstawić prowadzącemu zajęcia w ciągu 5 dni od zaistnienia przyczyny nieobecności. Nieobecności nieusprawiedliwione oznaczają brak możliwości zaliczenia przedmiotu.

Nieobecność studenta podczas sprawdzania wiedzy, która została usprawiedliwiona odpowiednim dokumentem poświadczającym chorobę (zwolnienie lekarskie) lub wypadek losowy w ciągu 3 dni od zdarzenia, upoważnia do wyznaczenia przez Koordynatora przedmiotu terminu zaliczenia, który będzie traktowany jako pierwszy termin dla danego Studenta, przy czym forma zaliczenia/egzaminu może mieć charakter odpowiedzi ustnej lub pisemnej (pytania zamknięte i/lub otwarte).

Student jest zobowiązany do terminowego wypełniania zleconych przez nauczyciela zadań domowych.

Konsultacje: informacja odnośnie terminów konsultacji umieszczona będzie na stronie internetowej i/lub platformie edukacyjnej CM UZ.

Pozostałe warunki określa Regulamin Studiów Uniwersytetu Zielonogórskiego https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiow

W sprawach nieujętych w regulaminie decyduje koordynator przedmiotu w porozumieniu z Kierownikiem Katedry.

 

Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.
 

Literatura podstawowa

  1. Wrońska I. Krajewska-Kułak E. Wybrane zagadnienie z pielęgniarstwa europejskiego. Czelej  Lublin 2007
  2. Bill M.Pielęgniarstwo amerykańskie

     

Literatura uzupełniająca

1. Czasopisma dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/  

2.  Procedura uznawania kwalifikacji pielęgniarek NRPiP. Warszawa 2005

3. Dyrektywy: 36/ 2005, 452 / 77, 453/77, 36/ 2005

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr n. med. Joanna Hoffmann-Aulich (ostatnia modyfikacja: 16-08-2023 19:19)