SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Zarządzanie łańcuchem dostaw - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Zarządzanie łańcuchem dostaw
Kod przedmiotu 04.9-WZ-ZarzD-ZŁD-W-S14_pNadGenVEEXE
Wydział Wydział Ekonomii i Zarządzania
Kierunek Zarządzanie / Zarządzanie logistyczne
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów drugiego stopnia z tyt. magistra
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2016/2017
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Katarzyna Huk
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia 15 1 9 0,6 Zaliczenie na ocenę

Cel przedmiotu

Przekazanie wiedzy i umiejętności oraz kształtowanie kompetencji społecznych związanych z  wykorzystywaniem nowoczesnych koncepcji, metod, technik i procedur zarządzania do kreowania i  oceny procesów tworzenia wartości w łańcuchach dostaw.

Wymagania wstępne

Zaliczenie przedmiotu kierunkowego z zakresu podstaw zarządzania logistycznego.

Zakres tematyczny

Wykład:

1. Teoretyczne podstawy zarządzania łańcuchami dostaw (pojęcie i ogniwa łańcuchów dostaw,  zarządzanie łańcuchami dostaw jako etap rozwoju zarządzania logistycznego, efekt Forrestera, fizyczny i informacyjny punkt graniczny, zarządzanie łańcuchem dostaw w kontekście synchronizacyjnym, macierz obszarów współdziałania ogniw łańcucha dostaw, zewnętrzne uwarunkowania partnerstwa w łańcuchu dostaw).

2. Strategie i organizacja łańcuchów dostaw (etapy integrowania łańcucha dostaw według Ch.C.Poriera i modelu Kompasu, struktury organizacyjne przedsiębiorstw w łańcuchach dostaw, zarządzanie relacjami w łańcuchach dostaw, strategia szybkiej reakcji QR i efektywnej obsługi klientów ECR).

3. Benchmarking i ocena łańcuchów dostaw (istota i zakres bechmarkingu w łańcuchach dostaw, procesy w modelach referencyjnych łańcuchów dostaw SCOR i GSCF, metody i techniki do 212 analizy tworzenia wartości w łańcuchu dostaw, pomiar sprawności i efektywności łańcuchów dostaw).

4. Technologie teleinformatyczne w łańcuchach dostaw (rola Internetu, zastosowania i standardy EDI i automatycznej identyfikacji w łańcuchach dostaw, GPS, systemy klasy SCM z aplikacjami biznesowymi CRM i APS, techniki wspólnego zarządzania zapasami VMI i CPFR).

5. Makroekonomiczne i kulturowe uwarunkowania zarządzania łańcuchami dostaw (rozwój i funkcjonowanie japońskich łańcuchów dostaw w grupach Keiretsu, funkcjonowanie i tendencje rozwojowe sieci dostaw w krajach UE, outsourcing w europejskich sieciach dostaw, kulturowe bariery upowszechniania koncepcji zarządzania łańcuchami dostaw w krajach Europy Środkowej i Wschodniej).

 

Ćwiczenia: Pogłębienie oraz weryfikacja wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych zakresu zarządzania łańcuchami dostaw zgodnie z tematyką wykładu w formie zajęć aktywizujących studentów.

Metody kształcenia

Wykład z zastosowaniem prezentacji multimedialnej.

Ćwiczenia: dyskusja oraz przygotowanie i prezentacja prac projektowych.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Zaliczenie na wykładzie obejmuje problematykę logistyki w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw. Zaliczenie jest w formie pisemnej – pytania opisowe (5 pytań, każde po 20 punktów) Zasady ustalania oceny końcowej: 0-50 pkt. „ndst”, 51-60 pkt. „dost”, 61-70 pkt. „dst plus”, 71-80 pkt. „dobry”, 81-90 pkt. „db plus”, 91-100 pkt. „bdb”.

Na ćwiczeniach studenci przygotowują projekt dotyczący zarządzania łańcuchem dostaw. W ramach zajęć studenci realizują poszczególne etapy projektu. W trakcie ćwiczeń przewidziane są dwa kolokwia. Ocena jest uzależniona od:

  • zaliczenia kolokwiów – każde kolokwium 25% oceny końcowej (25 punktów),
  • zaliczenia projektu – 25% oceny końcowej (25 punktów),
  • aktywnego udziału w zajęciach (15% oceny końcowej) oraz systematycznej pracy studenta podczas całego semestru (10% oceny końcowej).

Warunek zaliczenia ćwiczeń: oddanie pracy zaliczeniowej (projektu) w postaci elektronicznej (edytor Word, prezentacja PowerPoint) zaliczenie dwóch kolokwiów (min. 13 punktów) oraz uzyskanie minimum 51 punktów (zakres punktowy dla oceny – jak przy egzaminie). Ocena końcowa przedmiotu stanowi średnią arytmetyczną pozytywnych ocen z poszczególnych form ćwiczeń (tj. wykładów, ćwiczeń, laboratorium, seminariów) prowadzonych w ramach przedmiotu.

Literatura podstawowa

1.     Witkowski J. (2010), Zarządzanie łańcuchem dostaw. Koncepcje, procedury i doświadczenia. PWE, Warszawa

2.     Ciesielski M. (2009), Instrumenty zarządzania łańcuchami dostaw, PWE Warszawa

Literatura uzupełniająca

1.   Bozarth C., Handfield R.B. (2007), Wprowadzenie do zarządzania operacjami i łańcuchami dostaw, Helion, Gliwice

2.   Schary P.B., Skjott- Larsen T. (2002), Zarządzanie globalnym łańcuchem podaży, PWN, Warszawa

3.   Strategie łańcuchów dostaw. Praca zbior. pod red. M.Ciesielskiego i J. Długosza, PWE, Warszawa

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr hab. inż. Joanna Zarębska, prof. UZ (ostatnia modyfikacja: 11-09-2016 14:26)