SylabUZ

Wygeneruj PDF dla tej strony

Międzynarodowe i unijne prawo podatkowe - opis przedmiotu

Informacje ogólne
Nazwa przedmiotu Międzynarodowe i unijne prawo podatkowe
Kod przedmiotu WX--MUPP-POD16
Wydział Wydział Prawa i Administracji
Kierunek Podatki i postępowanie podatkowe
Profil ogólnoakademicki
Rodzaj studiów podyplomowe
Semestr rozpoczęcia semestr zimowy 2016/2017
Informacje o przedmiocie
Semestr 2
Liczba punktów ECTS do zdobycia 2
Typ przedmiotu obowiązkowy
Język nauczania polski
Sylabus opracował
  • dr Rafał Bucholski
Formy zajęć
Forma zajęć Liczba godzin w semestrze (stacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (stacjonarne) Liczba godzin w semestrze (niestacjonarne) Liczba godzin w tygodniu (niestacjonarne) Forma zaliczenia
Wykład - - 10
(w tym jako e-learning)
0,67
(w tym jako e-learning)
Zaliczenie 

Cel przedmiotu

Wiedza:

Wyposażenie słuchaczy w wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat istoty unikania podwójnego opodatkowania oraz na temat harmonizacji prawa podatkowego w Unii Europejskiej.

Przedstawienie słuchaczom regulacji prawnych Unii Europejskiej w zakresie prawa podatkowego oraz wybranych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę.

Wyposażenie słuchaczy w wiedzę na temat zasad przestrzegania prawa podatkowego przez podatników objętych ww. regulacjami.

 

Umiejętności:

Wykształcenie w słuchaczach umiejętności diagnozowania korzyści i zagrożeń wynikających z prawo podatkowego UE oraz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Wykształcenie w słuchaczach umiejętności korzystania z instrumentów ochrony przed podwójnym opodatkowaniem.

 

Kompetencje społeczne:

Wykształcenie w słuchaczach dzięki dyskusjom w trakcie zajęć umiejętności dokonywania wyboru państwa będącego beneficjentem podatków oraz przestrzegania unijnego prawa podatkowego.

Wymagania wstępne

Słuchacze powinni znać podstawy prawa.

Zakres tematyczny

Międzynarodowe prawo podatkowe zajmuje się kolizją systemów podatkowych różnych państw, problemem wielokrotnego opodatkowania, jak również braku opodatkowania w kontekście międzynarodowym. Z uwagi na powszechny proces globalizacji gospodarki, rozwój inwestycji zagranicznych, czy też migrację zarobkową problematyka podwójnego opodatkowania zyskuje na znaczeniu. W ostatnich latach jest to także wyraźnie widoczne w Polsce. Przedmiot jest adresowany do studentów, którzy chcą poznać przyczyny i skutki wielokrotnego opodatkowania, metody unikania podwójnego opodatkowania przyjęte w ramach bilateralnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W ramach przedmiotu omawiana jest też rola umowy modelowej OECD oraz oficjalnego Komentarza do tej umowy. Zagadnieniem omawianym na wykładzie jest też stosunek umów o unikaniu podwójnego opodatkowania do przepisów prawa krajowego. W ramach przedmiotu przedstawione są także działanie UE zmierzające do harmonizacji prawa podatkowego.

Metody kształcenia

Wykład problemowy z prezentacjami multimedialnymi, praca własna z zalecaną literaturą, projekty polegające na rozwiązywaniu zadań, analizie aktów prawnych i stanów faktycznych.

Efekty uczenia się i metody weryfikacji osiągania efektów uczenia się

Opis efektu Symbole efektów Metody weryfikacji Forma zajęć

Warunki zaliczenia

Zaliczenie z oceną

Literatura podstawowa

1.      H. Hamaekers, K. Holmes, J. Głuchowski, T. Kardach, W. Nykiel. Wprowadzenie do międzynarodowego prawa podatkowego, Warszawa 2005.

2.      B. Brzeziński, Model Konwencji OECD – Komentarz, Warszawa 2010.

3.      W. Nykiel, A. Zalasiński, Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach podatkowych, Warszawa 2014.

Literatura uzupełniająca

1.       Modelowa Konwencja w sprawie podatku od dochodu i majątku, Wersja skrócona lipiec 2005, wyd. Dom Wydawniczy ABC 2005.

2.       M. Zasiewska, A. Oktawiec, J. Chorązka, Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Komentarz, Warszawa 2011.

3.       H. Litwińczuk, Wspólna korporacyjna podstawa opodatkowania w UE a opodatkowanie dochodu spółek w Polsce, Warszawa 2011.

Uwagi


Zmodyfikowane przez dr Rafał Bucholski (ostatnia modyfikacja: 11-04-2017 01:23)