SylabUZ

Generate PDF for this page

Professional practice - course description

General information
Course name Professional practice
Course ID 01.3-WZS-ŻCZP-PZ
Faculty The Branch Faculty of the University of Zielona Góra in Sulechów
Field of study Human nutrition
Education profile practical
Level of studies First-cycle studies leading to Engineer's degree
Beginning semester winter term 2020/2021
Course information
Semester 6
ECTS credits to win 10
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr inż. Anna Gawrońska
  • dr inż. Halina Bartkiewicz
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Practical training 300 20 300 20 Credit

Aim of the course

Nabycie przez studenta praktycznych umiejętności w zakresie żywienia i poradnictwa żywieniowego dla różnych grup ludności oraz edukacji żywieniowej. Rozwijanie i konfrontacja wiedzy nabytej w trakcie studiów z rzeczywistością zawodową. Przygotowanie do pracy w zespole oraz brania odpowiedzialności za powierzone zadania, a także rozwijanie aktywności i przedsiębiorczości studentów. Poznanie środowiska potencjalnych pracodawców.

Prerequisites

Znajomość oraz rozumienie roli zagadnień z zakresu podstaw żywienia człowieka oraz podstawowych metod badania żywności. Umiejętność rozwiązywania złożonych zagadnień z zakresu żywienia człowieka oraz umiejętność doboru właściwych technik projektowania jadłospisu, dostosowanych do potrzeb różnych grup ludności. Umiejętność doboru metod i narzędzi pomiarowych do podstawowych badań wykorzystywanych do oceny stanu odżywienia człowieka.

 

Student zobowiązany jest do:

 - przekazania informacji o miejscu i terminie planowanej praktyki do 30.04. celem akceptacji przez koordynatora praktyk

- przedłożenia minimum 2 tygodnie przed rozpoczęciem praktyki (najpóźniej do 30.06) podpisanych przez pracodawcę dokumentów dotyczących praktyki (2 x porozumienie, 2 x skierowanie, 1 x ramowy program praktyk) 

- posiadania na czas trwania praktyki orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych lub książeczki zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne (książeczka Sanepidu) oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków

Scope

  1. Zapoznanie się z zasadami organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem (struktura organizacyjna, regulamin pracy, sprawy kadrowe, jawna dokumentacja planistyczno-księgowa (zasady księgowości, analiza kosztów, analiza sprzedaży), proces produkcji, marketing, wyposażenie techniczne) - żywienie specjalistyczne i opieka nad pacjentem oraz edukacja żywieniowa (działy żywienia w szpitalu, całodzienny dom opieki/dom spokojnej starości, poradnia dietetyczna  prywatna, przyszpitalna (metaboliczna, diabetologiczna, zaburzeń odżywiania), w ośrodku sanatoryjnym, ośrodki typu spa&welness, kluby fitness, zajmujące się dietetyką.
  2. Organizacja pracy na wybranym stanowisku pracy (zakres obowiązków, wymagana dokumentacja, przepisy bhp)
  3. Zapoznanie się z oceną stanu odżywienia człowieka i  procesem układania diet z wykorzystaniem odpowiednich programów komputerowych.
  4. Zapoznanie się z procesem edukacji i prowadzenia pojedynczych pacjentów i grup.
  5. Zapoznanie się z technikami i technologiami wykorzystywanymi do przygotowywania posiłków (w tym z programami komputerowymi do układania posiłków dla grup ludności), tworzenia nowych posiłków i przetwarzania żywności.
  6. Zapoznanie się z oceną jakościową surowców i gotowych posiłków,  serwowaniem posiłków.
  7. Zapoznanie się z procesem układania jadłospisów dostosowanych do potrzeb różnych grup ludności.

Zaleca się zapoznanie się studentów z możliwością realizacji pracy dyplomowej związanej z działalnością firmy w oparciu o analizę danych i potrzeb zgłaszanych przez firmę.

Teaching methods

Praktyczne wykonywanie czynności zawodowych w wybranych  zakładach pracy.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Zaliczenie praktyki odbywa się na podstawie przedłożenia koordynatorowi praktyk dla kierunku:

-prawidłowo wypełnionego i poświadczonego przez opiekuna praktyki z zakładu pracy dziennika praktyk, dokumentującego opis przebiegu praktyki umożliwiający weryfikację osiągnięcia przez studenta zakładanych dla przedmiotu efektów uczenia się

- pozytywnej opinii o przebiegu praktyki zawodowej wystawionej przez opiekuna z zakładu pracy

- pozytywnej oceny uzyskanej ze wszystkich efektów uczenia się przewidzianych dla praktyki, wystawionej przez opiekuna z zakładu pracy

-wypełnionej ankiety ewaluacyjnej część B (część A student wypełnia elektronicznie w systemie StudNet po zakończeniu praktyki)

Recommended reading

Further reading

Notes

Termin realizacji praktyki: 1.07. - 10.09. (zgodę na przyspieszenie terminu praktyki wyraża dziekan)

Czas trwania praktyki: 10 tygodni (300 godzin)

Termin dostarczenia dokumentacji po praktyce: 7 dni od daty zakończenia praktyki


Modified by dr hab. Mariusz Kasprzak, prof. UZ (last modification: 13-01-2023 19:38)