SylabUZ

Generate PDF for this page

Safety and ergonomics of work - course description

General information
Course name Safety and ergonomics of work
Course ID Bezpieczeństwo pracy 02BUD_pNadGenKCUYB
Faculty Faculty of Civil Engineering, Architecture and Environmental Engineering
Field of study Environmental Engineering
Education profile academic
Level of studies First-cycle studies leading to Engineer's degree
Beginning semester winter term 2020/2021
Course information
Semester 7
ECTS credits to win 3
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr inż. Dariusz Królik
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Credit with grade
Class 15 1 9 0,6 Credit with grade

Aim of the course

Zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami, cela mi i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii na stanowiskach pracy.

Prerequisites

Formalne: zaliczenie przedmiotów: Podstawy Budownictwa, Oczyszczanie wody, Oczyszczanie ścieków, Rysunek techniczny z geometrią wykreślną.

Scope

Program wykładów: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy (BHP): rys historyczny, akty prawne, podstawowe definicje, służby zajmujące się przestrzeganiem przepisów. Mikroklimat środowiska pracy. Higiena pracy fizycznej i umysłowej. Hałas. Oświetlenie. Drgania. Wentylacja. Wibracje. Szkolenia pracowników. Profilaktyczne badania lekarskie. Wypadki przy pracy i choroby zawodowe. Środki ochrony indywidualnej, odzież ochronna. Sygnały alarmowe. Z naki ostrzegawcze, oznakowanie, barwy. Zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych. Porażenia: prądem, piorunem, udar cieplny, porażenia słoneczne. Uszkodzenia ciała. Zatrucia: kwasami, zasadami, alkoholowe, pokarmowe, zaczadzenia. Niebezpieczne substancje chemiczne (kwasy: solny, siarkowy, azotowy; chlor, ługi: potasowy, sodowy; wapno, metanol, substancje stałe). BHP pracy w obiektach: gospodarki odpadami, na oczyszczalniach ścieków, w stacjach uzdatniania wody i na terenach budów. Roboty ziemne. Przewóz materiałów niebezpiecznych. Przyczyny i zapobieganie pożarom. Ergonomia na stanowiskach pracy.

Program ćwiczeń: Analizowanie ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy. Modelowanie ergonomicznego stanowiska pracy. Sporządzanie instrukcji użytkowania maszyn, urządzeń i sprzętu technicznego. Tworzenie programów szkoleń w dziedzinie BHP. Zasady udzielania pierwszej pomocy.

Teaching methods

Metody podające: wykład informacyjno – konwersatoryjny.

Metody poszukujące, ćwiczeniowo – praktyczne: metoda ćwiczeniowa (ćwiczeń przedmiotowych, ćwiczebna).

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Ćwiczenia: podstawą zaliczenia jest oddanie w terminie prawidłowo wykonanych sprawozdań z ćwiczeń oraz wykazanie się wiedzą z zakresu zasad organizacji bezpiecznych i ergonomicznych stanowisk pracy.

Wykład: zaliczenie na ocenę: warunkiem przystąpienia do zaliczenia jest uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń, zaliczenie na ocenę ma formę ustną, opisową, testową lub inną. W przypadku formy zaliczenia pisemnego – 4 pytania, każde oceniane od 0 do 4 punktów, maksymalna liczba punktów 16; Uzyskane punkty/Ocena: 0-7 niedostateczna; 8-9 dostateczna; 10-11plus dostateczny; 12-13 dobra; 14-15 plus dobry; 16 bardzo dobra.

Podstawą ustalenia oceny końcowej jest średnia ważona uzyskana przez dodanie: 0,5 oceny z wykładu oraz 0,5 oceny z ćwiczeń projektowych. Średnią ważoną zaokrągla się do dwóch miejsc po przecinku. Ocena końcowa ustalona jest na podstawie średniej ważonej zgodnie z zasadą: poniżej 3,24 – dostateczny, od 3,25 do 3,74 – dostateczny plus, od 3,75 do 4,24 – dobry, od 4,25 do 4,74 – dobry plus, od 4,75 – bardzo dobry.

Recommended reading

  1. Rybarczyk W., Rozważania o ergonomii w gospodarce, Centrum Zastosowań Ergonomii, Zielona Góra 1999
  2. Górska E., Tytyk E., Ergonomia o projektowaniu stan owisk pracy i podstawy teoretyczne, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 1998
  3. Rączkowski B., BHP w praktyce, Wydawnictwo Tarbonus, Tarnobrzeg 2015

Further reading

  1. Nycz T., BHP w przepisach prawnych, Wydanie IX. Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, Warszawa 2004

Notes

brak


Modified by dr hab. inż. Sylwia Myszograj, prof. UZ (last modification: 16-04-2020 14:17)