SylabUZ

Generate PDF for this page

Complementary techniques in painting workshop - course description

General information
Course name Complementary techniques in painting workshop
Course ID 03.1-WA-MalD-TMAL-Ć-S14_pNadGenN9T9B
Faculty Faculty of Arts
Field of study Painting
Education profile academic
Level of studies Second-cycle studies leading to MS degree
Beginning semester winter term 2021/2022
Course information
Semester 2
ECTS credits to win 1
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr Jarosław Jeschke
  • dr Barbara Bańda
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Class 30 2 - - Credit with grade

Aim of the course

Celem przedmiotu jest udoskonalenie wiedzy i doświadczeń w zakresu malarstwa i budowania dzieł mających cech obrazów malarskich, bądź będących powiązanymi z malarstwem. Owe powiązania mogą występować w obszarze formalnym i znaczeniowym, oraz w określonej formie odbioru poszczególnych dzieł.

Prerequisites

Wymaganiem wstępnym jest wiedza i doświadczenie zdobyte w dotychczasowym trybie studiów malarskich oraz idee i zagadnienia zainicjowane w semestrze poprzednim.

Scope

Zakres tematyczny obejmuje malarstwo sztalugowe, malarstwo ścienne, techniki około malarskie. Wskazane są wszelkie doświadczenia łączenia technik i materiałów z uwzględnieniem trwałości dzieła i świadomego mieszania ze sobą wybranych mediów. Możliwe jest posługiwanie się fotografią, grafiką, collagem, technikami video, jeśli ich przekaz ma mieć u potencjalnego widza wydźwięk odbioru malarskiego dzieła, tzn takiego, które pomimo innego niż klasycznie pojęte medium, swoimi wartościami artystycznymi stanowi o malarskim obiorze danego "obrazu". Elementem zakresu tematycznego mogą być propozycje scenografii, które zawierałyby wszystkie wcześniej wspomniane cechy i mogłyby być swoistym wejściem widza w przestrzeń obrazu. Zakresem tematycznym jest również konstrukcja, destrukcja i dekonstrukcja obrazu malarskiego w rozmaitych jego formach.

Teaching methods

W zakres metod kształcenia wchodzi cykl ćwiczeń z zakresu różnorodnych zagadnień technologii i technik malarskich, łączenie tych doświadczeń w praktycznych realizacjach. Do metod kształcenia należą też bieżące korekty, omawianie prac, wspólne podsumowywanie poszczególnych etapów powstawania dzieł. W zakres praktycznych realizacji mogą wchodzić realizacje studenckie, będące odpowiedziami na postawione na początku semestru tematy zadań semestralnych. Metodą pracy nad tematem jest wykonanie serii szkiców, propozycji wstępnych omawianie ich, zawężanie pola do wybranych pomysłów i omawianie na bieżąco realizacji, włącznie z finalnym omówieniem semestralnym. W zakres metod kształcenia wchodzi tez indywidualna praca studentów.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Warunkiem zaliczenia jest zrealizowanie programu wybranej przez studenta pracowni.

Recommended reading

Literatura dobierana jest przez prowadzącego według indywidualnych za potrzebowań studenta

https://www.dwutygodnik.com/

https://culture.pl/pl

https://magazynszum.pl/

Further reading

Wszelka literatura traktująca o współczesnym, XX i XXI-wiecznym  malarstwie, o aktualnych trendach i tendencjach dotyczących innych dziedzin sztuki i innych mediów. Albumy, opracowania krytyczne i teoretyczne, internet (www.artprice.com, www.artinfo.com, www.artfacts.net, www.obieg.pl, www.e-flux.com) . Także czasopisma poświęcone sztuce. Literatura piękna według własnego wyboru. Dostępne filmy o współczesnych artystach, Anselmie Kieferze, Daviedzie Hockneyu, Gerhardzie Richterze, Edwardzie Hopperze, Julianie Schnablu i innych. 

 

Notes

Przedmiot jest istotnym uzupełnieniem przedmiotu malarstwo i techniki malarskie, wzbogaca świadomość twórczą i pozwala studentowi na eksperymentowanie techniczne w zakresie szeroko pojętego malarstwa i działań około malarskich. Zaleca się studentom regularne uczęszczanie na wystawy, wizyty w muzeach, kontakt bezpośredni z dziełami sztuki. Do dyspozycji studentów jest doskonale wyposażona w księgozbiór biblioteka sztuki w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ przy ul. Wiśniowej 10 w Zielonej Górze, jak i biblioteka uniwersytecka.


Modified by dr Barbara Bańda (last modification: 12-04-2021 16:14)