SylabUZ

Generate PDF for this page

Biochemistry of food and nutrition - course description

General information
Course name Biochemistry of food and nutrition
Course ID 13.6-WB-BTD-BioAn-S19
Faculty Faculty of Biological Sciences
Field of study Biology / Biologia molekularna
Education profile academic
Level of studies Second-cycle studies leading to MS degree
Beginning semester winter term 2021/2022
Course information
Semester 4
ECTS credits to win 2
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr hab. inż. Dżamila Bogusławska, prof. UZ
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 30 2 - - Credit with grade

Aim of the course

Przekazanie wiedzy z biochemii żywności i żywienia umożliwiającej zrozumienie mechanizmów przemian metabolicznych zachodzących w organizmach, a także przemian biochemicznych zachodzących w trakcie obróbki i przechowywania żywności. Poznanie biochemicznych podstaw procesów trawienia i wchłaniania spożywanego pożywienia. Nabycie umiejętności oceny skutków biologicznych genetycznie uwarunkowanych procesów metabolicznych. Poznanie metabolizmu wyspecjalizowanych narządów i tkanek roślinnych i zwierzęcych będących źródłem żywności. Przekazanie wiedzy na temat roli pożywienia i składników pokarmowych w zaspokajaniu potrzeb żywieniowych człowieka. Uzyskanie podstawowych umiejętności planowania żywienia stosownie do potrzeb organizmu człowieka. Zapoznanie z zasadami racjonalnego odżywiania, skutkami nieprawidłowego odżywiania i profilaktyką chorób metabolicznych i  dietozależnych. Dostarczenie wiedzy z zakresu zastosowania metod biologii molekularnej i biotechnologii w produkcji i analizie żywności.

Prerequisites

Student powinien mieć podstawową wiedzę z zakresu biochemii, biologii komórki, mikrobiologii, immunologii i biologii molekularnej.

Scope

 

Podział, rola i funkcje makro- i mikroskładników pokarmowych, trawienie, wchłanianie, przemiany pośrednie, normy żywienia i główne źródła w pożywieniu. Przemiana materii i energii u człowieka. Podstawowe przemiany białek, tłuszczów, cukrów w czasie przechowywania i przetwarzania żywności. Mechanizmy wchłaniania, transportu i utrzymania homeostazy witamin i składników mineralnych. Aminy biogenne. Technologia wybranych biopreparatów i ich zastosowanie w technologii żywności. Metody biotechnologiczne stosowane w produkcji żywności. Biologicznie aktywne peptydy i białka żywności.

Oddziaływanie prozdrowotne wybranych substancji bioaktywnych. Produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jako źródło składników o działaniu immunomodulującym. Prebiotyki, probiotyki i ich znaczenie żywieniowe. Funkcje żywności ekologicznej i funkcjonalnej w modelu prawidłowego żywienia człowieka. Wyjaśnienie znaczenia poszczególnych składników pokarmowych w etiologii, jak i w przebiegu leczenia wybranych chorób. Podłoże molekularne i diagnostyka wybranych chorób metabolicznych i dietozależnych. Wykorzystanie metod biologii molekularnej w monitorowaniu mikrobiologicznego bezpieczeństwa żywności i identyfikacji zafałszowań żywności.

Teaching methods

Wykład z prezentacją audiowizualną

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Wykłady: ocena z testu końcowego pisemnego.

Warunkiem uzyskania zaliczenia z przedmiotu jest uzyskanie co najmniej 51% punktów z testu końcowego pisemnego.

Recommended reading

  1. Berg J. M., Tymoczko J. L., Stryer L.: Biochemia. Krótki kurs. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2013.
  2. Jan Gawęcki 2012 Żywienie człowieka. 1, Podstawy nauki o żywieniu. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN
  3. Marian Grzymisławski, Jan Gawęcki 2012 Żywienie człowieka zdrowego i chorego. 2. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN
  4. Jan Gawęcki, Wojciech Roszkowski 2012 Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. 3 Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN

Further reading

Wybrane artykuły  z bieżącego piśmiennictwa naukowego

Notes


Modified by dr Katarzyna Dancewicz (last modification: 26-04-2021 13:33)