SylabUZ

Generate PDF for this page

Prawo w procesie inwestycyjnym - course description

General information
Course name Prawo w procesie inwestycyjnym
Course ID 02.1-WI-ArchP-PwPI-S20
Faculty Faculty of Civil Engineering, Architecture and Environmental Engineering
Field of study Architecture
Education profile academic
Level of studies First-cycle studies leading to Engineer's degree in Architecture
Beginning semester winter term 2021/2022
Course information
Semester 6
ECTS credits to win 1
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • mgr inż. arch. Paweł Kochański
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 - - Credit with grade

Aim of the course

1. Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studenta z podstawami wymogami prawnymi procesu inwestycyjnego zgodnymi prawem budowlanym, ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawa o zamówieniach publicznych i przepisami pokrewnymi dotyczącymi np. ochrony środowiska, dróg, infrastruktury technicznej, które maja bezpośredni wpływ z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz prawidłowego wykonania, odbioru i użytkowania budynku.

2. Celem w zakresie umiejętności jest nauczenie studenta operowaniem wiedzą prawną przy projektowaniu i nadzorze inwestycji  na różnych etapach inwestycyjnych.

3. Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do samodzielnego kompletowania dokumentów prawnych przedstawienia ich i obrony w zespole realizującym określone inwestycje.

Prerequisites

brak wymagań

Scope

Omówienie niezbędnych wymogów zwiazanych prowadzeniem różnego rodzaju inwestycji budowlanych w celu uzyskania niezbędnych pozwoleń i decyzji wykonawczych takich jak:   decyzja o warunkach zabudowy,      decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego,  decyzje środowiskowe,   pozwolenia na budowę,   decyzje towarzyszące- branżowe,     pozwolenia na użytkowanie,  uzgodnienia z organami i jednostkami urzędowymi.

Teaching methods

Wykłady– przekaz konwencjonalny, problemowy, konwersatoryjny, informacyjny.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Wykład – warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium zaliczeniowe.    Zasada ustalania oceny:

Końcową oceną osiągniętych efektów kształcenia z przedmiotu jest wynik z pisemnego egzaminu, uzyskany na podstawie progów punktowych.

Zasada ustalania oceny:

Egzamin a formę pisemną – 6 pytań; oceniane od 0 do 5 punktów.

Pozytywnych odpowiedzi :

       < 60>

        60 -67%     (18 - 20pkt.)             dostateczny.

        68-74%      (21 - 23 pkt.)            dostateczny plus

        75-81%      (24 - 25 pkt.)            dobry

        82-89%      (26 -28 pkt.)             dobry plus

        > 90 %       (29 - 30 pkt.)               bardzo dobry

Recommended reading

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U.2018.1202, j.t.- z późn. zm.).
  2. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000r. - O samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (Dz.U.2016.1725 j.t.- ze zm.).
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. (Dz.U.2014.1278).
  4. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U.2012.462, - ze zm.).
  5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.
  6. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2015.1422 j.t. z  późn.zm.).
  7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzji o pozwoleniu na budowę, oraz zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego  załącznik nr 4 otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia (Dz. U.2015.146- ze zm.).
  8. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 grudnia 2015 r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (Dz.U.2015.2117)
  9.  Hoła B., Bezpieczeństwo pracy w procesach budowlanych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2016

Praca zbiorowa red. Dregen M., Bezpieczeństwo pożarowe. Znowelizowane warunki techniczne budynków – dział VI, Wyd. Polcen, 2018

Further reading

  1. Ast R. Aktualne problemy budownictwa. Architektura, projektowanie, technologia, Wydawnictwo PWSZ, 2014
  2. Biliński T., Kucharczyk E.: Prawo budowlane z omówieniem i komentarzem- stan prawny na 1 stycznia 2016r. 
  3. Podręcznik dla studentów kierunków: budownictwo i architektura oraz uczestników procesu budowlanego. Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu  Zielonogórskiego. Zielona   Góra 2016.

Notes

-


Modified by dr hab. inż. arch. Marta Skiba, prof. UZ (last modification: 26-04-2022 12:56)