SylabUZ

Generate PDF for this page

Seminarium promotorskie - course description

General information
Course name Seminarium promotorskie
Course ID 02.1-WI-ArchP-SP-S21
Faculty Faculty of Civil Engineering, Architecture and Environmental Engineering
Field of study Architecture
Education profile academic
Level of studies First-cycle studies leading to Engineer's degree in Architecture
Beginning semester winter term 2021/2022
Course information
Semester 8
ECTS credits to win 2
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr hab. inż. arch. Marta Skiba, prof. UZ
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Laboratory 30 2 - - Credit with grade

Aim of the course

Celem w zakresie wiedzy jest zapoznanie studenta z wymaganiami dotyczącymi opracowania założeń do wybranego przez studenta tematu pracy dyplomowej, uzgodnionego z promotorem pracy. Student w pracy inżynierskiej powinien wykazać się wiedzą zdobytą podczas studiów

Celem w zakresie umiejętności jest nauczenie studenta korzystania z literatury naukowej, z zaawansowanych komputerowych programów inżynierskich, umiejętność zbierania różnych źródeł (nośników) danych, niezbędnych przy redagowaniu swojego dyplomu i opracowywania zagadnień badawczo-projektowych.

Celem w zakresie kompetencji personalnych i społecznych jest przygotowanie studenta do podjęcia zatrudnienia w samodzielnych pracowniach projektowych architektonicznych i urbanistycznych oraz przedsiębiorstwach budowlanych, w jednostkach administracji samorządowej i państwowej, w instytutach naukowo-badawczych i w ośrodkach rozwojowo-badawczych oraz w zawodowych jednostkach doradczych, a także do podjęcia studiów trzeciego stopnia.

 

Prerequisites

brak

Scope

Zajęcia mają charakter seminaryjno-konsultacyjny, realizowane są w grupach pod kierunkiem Promotora i jego zespołu. Mają za zadanie wspierać aspekty praktyczne (projektowe) i teoretyczne związane z opracowaniem pracy dyplomowej i przygotowaniem do egzaminu dyplomowego.

Zakres tematyczny przedmiotu obejmuje materiał z całych studiów. Szczegółowa tematyka zajęć jest bardzo różnorodna i każdorazowo określona aktualnymi tematami projektów dyplomowych opracowywanych przez studentów uczestniczących w seminarium. Istotnym elementem jest zapoznanie studentów z zasadami posługiwania się warsztatem badawczym w procesie pisania pracy dyplomowej o charakterze naukowym przy jednoczesnym doskonaleniu umiejętności takich jak: korzystanie ze źródeł, archiwaliów, literatury, poprawne dokumentowanie opracowania przez 

tworzenia przypisów i odniesień do stosownych źródeł i pozycji literatury. Do pracy dyplomowej dołączyć należy płytę CD- R zawierającą wersję elektroniczną pracy.

Przygotowanie studenta do napisania i obrony dyplomowej pracy inżynierskiej, obejmuje: usprawnienie metodologii pisania tekstów spełniających formalne wymogi prac naukowych,usprawnienie redakcji tekstu i pracy z tekstem,usprawnienie pracy ze źródłami z zakresu książek, dokumentacji technicznej itd.,usprawnienie tworzenia przypisów z książek, z dokumentacji, czasopism techniczno-naukowych i źródeł elektronicznych,podwyższenie umiejętności wypowiadania się w dyskusji i przed grupą słuchaczy, ze szczególnym uwzględnieniem różnicy między tekstem pisanym i wygłaszanym,ćwiczenie umiejętności konstruktywnego, merytorycznego komentowania wysłuchanej wypowiedzi (zaprezentowanego referatu z zagadnień dotyczących tematu dyplomu),pogłębienie wiedzy poprzez zapoznanie się z materiałami innych uczestników grupy dyskusyjnej.

Umiejętność pozyskiwania informacji z literatury oraz innych właściwie dobranych źródeł, integrowanie uzyskanych informacji, dokonywanie ich interpretacji a także wyciąganie wniosków. Rozwiązywanie skomplikowanych zadań projektowych dokonując trafnej oceny kontekstu, przedstawiając nowatorskie rozwiązania przestrzenne i estetyczne oraz zapewniając techniczne środki realizacji projektu. Umiejętność korzystania i doświadczenie w korzystaniu z norm, reguł (prawnych, zawodowych i moralnych), ustaw, rozporządzeń w zakresie projektowania architektonicznego.

Teaching methods

metody podające: przekaz konwencjonalny, problemowy, konwersatoryjny, informacyjny;

metody poszukujące: praca w grupach lub indywidualna realizowana wg szczegółowego harmonogramu zajęć, opracowanie poszczególnych zagadnień /etapów pracy (analiza przypadku), jego prezentacja i dyskusja w grupie;

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Pracownia dyplomowa jest miejscem do dyskusji i konsultacji opracowywanych przez studenta w ramach dyplomu, zadań badawczych i projektowych oraz weryfikacji ich wyników w ustalonym terminie - konwersacja inicjowana przez prowadzącego. Podstawą zaliczenia pracowni na ocenę jest prezentacja pracy finalnej oraz dyskusja nad wybranymi pytaniami z listy pytań egzaminacyjnych – przegląd postępów pracy dyplomowej.

Recommended reading

Zestawienie źródłowych pozycji bibliograficznych zgodne z zakresem tematycznym pracy dyplomowej.

Kozłowski R. Praktyczny sposób pisania prac dyplomowych. Z wykorzystaniem programu komputerowego i Internetu, Warszawa 2009.

Rawa T. Metodyka wykonywania inżynierskich i magisterskich prac dyplomowych, Olsztyn 2012.

Szkutnik Z., Metodyka pisania pracy dyplomowej. Skrypt dla studentów, Poznań 2005.

Zasady Dyplomowania Na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska z 03. 12.2019 r. (Uchwała Nr 558 Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego z dnia 25 września 2019 r.)

Further reading

Notes


Modified by dr inż. arch. Alicja Maciejko (last modification: 26-04-2022 13:34)