SylabUZ

Generate PDF for this page

INTERNATIONAL ECONOMIC RELATIONS - course description

General information
Course name INTERNATIONAL ECONOMIC RELATIONS
Course ID 14.6-WZ-LogP-MSG
Faculty Faculty of Economics and Management
Field of study Logistics
Education profile practical
Level of studies First-cycle studies leading to Engineer's degree
Beginning semester winter term 2022/2023
Course information
Semester 4
ECTS credits to win 3
Course type optional
Teaching language polish
Author of syllabus
  • prof. dr hab. Eulalia Skawińska
  • dr Anna Niewiadomska
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Credit with grade
Class 15 1 9 0,6 Credit with grade

Aim of the course

Głównym celem przedmiotu jest przedstawienie teoretycznych aspektów międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz współczesnych wzorców wymiany międzynarodowej i związanej z nimi polityki ekonomicznej, a także jej skutków.

Celem praktycznym jest kształtowanie wśród studentów wrażliwości na uwarunkowania instytucjonalne i rolę  instytucji w koordynacji międzynarodowej wymiany oraz umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy.

Prerequisites

Znajomość podstaw ekonomii

Scope

Wykład: Globalizacja i problemy współczesnego świata. Ekonomiczno-teoretyczne podstawy i modele wymiany międzynarodowej. Przepływy kapitału, usług i towarów. Międzynarodowe organizacje gospodarcze.  Inwestycje portfelowe i bezpośrednie inwestycje  zagraniczne. Internacjonalizacja przedsiębiorstw i gospodarki. Korporacje transnarodowe.  Przesłanki i warunki międzynarodowej integracji gospodarczej. Pojęcie bilansu płatniczego i jego struktura. Determinanty kształtowania bilansu płatniczego. Równowaga i metody równoważenia bilansu płatniczego. Bilans płatniczy a kurs walutowy- interpretacja zależności. Międzynarodowe systemy i rynki walutowe.

Ćwiczenia: Klasyczne i współczesne teorie wymiany międzynarodowej. Międzynarodowy przepływ siły roboczej i jego konsekwencje dla gospodarek i społeczeństw. Rola i wpływ handlu zagranicznego na wielkość i strukturę DN. Międzynarodowe przepływy  dóbr materialnych i produktów opartych na wiedzy. Miejsce Polski w handlu międzynarodowym. Polityka handlowa – narzędzia i ich zastosowanie w handlu międzynarodowym. Polityka pieniężna. Polityka kursowa i kurs walutowy. Polityka handlowa w krajach rozwijających się i w krajach wysoko uprzemysłowionych. Teorie i strategie rozwoju oraz polityka państw w kontekście międzynarodowych stosunków gospodarczych.

Teaching methods

Wykład:  konwencjonalny, z wykorzystaniem metody wizualizacji (rzutnik pisma, rzutnik multimedialny). 

Ćwiczenia:   klasyczna metoda problemowa, dyskusja, praca w grupach.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Warunkiem zaliczenia wykładu jest uzyskanie pozytywnej oceny z  testu wielokrotnego wyboru obejmującego zagadnienia omawiane na wykładzie. Test zostaje zaliczony wówczas, gdy student uzyska wymagane minimum punktów, tj. 55 procent .

Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium w postaci testu wyboru i uzupełnień. Test składać się będzie z 15-20 pytań, a wymagane minimum do zaliczenia testu to uzyskanie 55 proc. pozytywnych odpowiedzi

Ponadto na wybranych zajęciach studenci będą mieli za zadanie przygotować w grupach 3-4 osobowych prezentację wybranych zagadnień omawianych na ćwiczeniach, które następnie będą oceniane przez prowadzącego pod kątem zawartości merytorycznej, sposobu przedstawienia zagadnienia a także współpracy członków zespołów  Oceniane będzie także uczestnictwo studenta w dyskusjach podczas ćwiczeń.

Ocena z ćwiczeń będzie składała się w 60 proc. z oceny z kolokwium, 35 proc. z oceny prezentacji i 5 proc. z aktywności. Na ocenę z przedmiotu składać się będzie ocena uzyskana z ćwiczeń (50 proc.) i ocena z egzaminu (50 proc.).

Recommended reading

  1. Skawińska E., Kułyk P., Niewiadomska A., Międzynarodowe stosunki gospodarcze w XXI w. Poszukiwanie równowagi. CeDeWu, Warszawa 2018.
  2. Rymarczyk J.( red.), Międzynarodowe stosunki gospodarcze. PWE, Warszawa 2010.
  3. Skawińska E (red). Międzynarodowe stosunki gospodarcze (wybrane zagadnienia).  Wyd. Politechnika Poznańska, 2010.
  4. Oziewicz  E, Michałowski T (red) Międzynarodowe stosunki gospodarcze. PWE. Warszawa 2013.
  5. Bożyk P., Międzynarodowe stosunki ekonomiczne. PWE, Warszawa 2008.
  6. Puślecki Zdzisław W., Handel Zagraniczny. Transformacja biznesu międzynarodowego. PWN, Warszawa 2021.

Further reading

  1. Łaźniewska E., Deszczyński P (red). Kompendium wiedzy o organizacjach międzynarodowych.  PWN, Warszawa 2012.
  2. Guzek M., Międzynarodowe stosunki gospodarcze. PWE, Warszawa 2006.
  3. Oleksiuk A., Vashchenko M., Międzynarodowe stosunki ekonomiczne. Gospodarcze wyzwania XXI wieku. Wyd. Key Text, Warszawa 2010.
  4. Puślecki Z.W.  Unia Europejska-Chiny. Nowe zjawiska w stosunkach handlowo-ekonomicznych. Wydawnictwo Poznańskie. Poznań 2018.
  5. Rynarzewski T, Zielińska-Głębocka A., Międzynarodowe stosunki gospodarcze. PWN, Warszawa 2008.
  6. Raporty GUS, MF, OECD, Eurostat, ONZ, Banku Światowego, UNCTAD, WTO,FAO.

Notes


Modified by dr Paweł Szudra (last modification: 02-06-2022 22:48)