SylabUZ

Generate PDF for this page

BASES OF THE WASTE DISPOSAL - course description

General information
Course name BASES OF THE WASTE DISPOSAL
Course ID 04.2-WZ-LogP-PGO
Faculty Faculty of Economics and Management
Field of study Logistics
Education profile practical
Level of studies First-cycle studies leading to Engineer's degree
Beginning semester winter term 2022/2023
Course information
Semester 5
ECTS credits to win 3
Available in specialities Logistics management in enterprises
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr inż. Janusz Adamczyk, prof. UZ
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Credit with grade
Class 30 2 18 1,2 Credit with grade

Aim of the course

Zapoznanie studenta z tematyką z zakresu gospodarki odpadami oraz nabycie umiejętności identyfikacji metod unieszkodliwiania odpadów. Zapoznanie studenta z  zagadnieniami legislacyjnymi gospodarowania odpadami komunalnymi oraz przemysłowymi, szczególnie w zakresie wymagań prawnych w zakresie gospodarowania odpadami przemysłowymi.

Prerequisites

Brak

Scope

Wykład: Regulacje prawne w krajach Unii Europejskiej oraz Polsce. Klasyfikacja odpadów. Gospodarka odpadami w Polsce. Odpady komunalne i przemysłowe. Monitoring i systemy informacji w gospodarce odpadami.

Ćwiczenia: Kompostowanie i fermentacja odpadów, podstawy fizykochemiczne i biochemiczne procesów, jakość i wykorzystanie produktów, systemy klasyfikacji technologii kompostowania i fermentacji odpadów; oddziaływanie instalacji na środowisko. Omówienie technologii najczęściej realizowanych w praktyce. Odzyskiwanie i przetwarzanie surowców wtórnych. Termiczne unieszkodliwianie odpadów.

Teaching methods

Wykład konwencjonalny, wykład konwersatoryjny.

Ćwiczenia audytoryjne realizowane są w oparciu o przygotowanie i wygłoszenie referatu w grupach studenckich i/lub alternatywnie przygotowanie projektu w grupach 4-8 osobowych. Studenci biorą udział w dyskusji panelowej, wielokrotnej oraz okrągłego stołu.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Studenci zobowiązani są do zdania egzaminu z wykładu. Zaliczenie z wykładu otrzymuje student, który uzyska przynajmniej 60 % poprawnych odpowiedzi na pytania otwarte sformułowane w kolokwium zaliczającym.

Studenci zobowiązani są do uzyskania zaliczenia na ocenę z ćwiczeń audytoryjnych. Zaliczenie otrzymuje student, który poprawnie przygotuje i zaprezentuje referat o zadanej tematyce korzystając z technik multimedialnych. Alternatywnie studenci przygotowują projekt na zadany temat. Czas prezentacji od 20-30 min. Po prezentacji odbywa się dyskusja i oceniany jest stopień zaangażowanie w niej studentów. Weryfikacja wiedzy z teorii prezentowanej na ćwiczeniach audytoryjnych odbywa się przy pomocy kolokwium. Kolokwium realizowane jest na zasadzie testu wyboru wielokrotnego lub pytań otwartych na zakończenie kursu. Pozytywną ocenę otrzymuje student, który odpowiedział poprawnie na co najmniej 60 % pytań.

Recommended reading

1. Rosik-Dulewska C., Podstawy gospodarki odpadam. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019.

2. Jędrczak A., Biologiczne przetwarzanie odpadów, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.

3. Klatka J., Kuźniak M., Gospodarowanie odpadami komunalnymi, Wydawnictwo Wolters Kluwer, 2012.

4. Bilitewski B., Härdtle G., Marek K., – Podręcznik gospodarki odpadami. Teoria i praktyka, Wyd. „Seidel-Przywecki”, Warszawa 2003.

Further reading

1. Ustawy, dyrektywy, czasopisma w zakresie gospodarowania odpadami

Notes


Modified by dr inż. Janusz Adamczyk, prof. UZ (last modification: 25-05-2022 12:19)