SylabUZ

Generate PDF for this page

INTERNATIONAL ECONOMICS - course description

General information
Course name INTERNATIONAL ECONOMICS
Course ID 14.3-WZ-LogD-EM
Faculty Faculty of Economics and Management
Field of study Logistics
Education profile practical
Level of studies Second-cycle studies leading to MS degree
Beginning semester summer term 2022/2023
Course information
Semester 2
ECTS credits to win 3
Course type optional
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr Zbigniew Binek
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 9 0,6 Exam
Laboratory 30 2 18 1,2 Credit with grade

Aim of the course

Głównym celem przedmiotu jest przedstawienie zarówno teoretycznych, jak i praktycznych aspektów ekonomii międzynarodowej, globalnych stosunków gospodarczych oraz współczesnych wzorców wymiany międzynarodowej i związanej z nimi polityki ekonomicznej, a także jej skutków. Celem praktycznym jest kształtowanie wśród studentów wrażliwości na uwarunkowania instytucjonalne i rolę instytucji w koordynacji międzynarodowej wymiany oraz umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy. Kluczowym celem jest pozyskanie przez studentów umiejętności interpretowania danych związanych ze zmiennością cen różnych walorów w skali międzynarodowej oraz wykorzystanie tej wiedzy przy inwestowaniu lub zabezpieczaniu przed zmiennością tych wielkości.

Prerequisites

Brak.

Scope

Wykład Wprowadzenie do przedmiotu, zaznajomienie z programem wykładów i strukturą zajęć, zapoznanie z dostępną literaturą związaną z omawianymi zagadnieniami, ogólny zarys problematyki przedmiotu. Globalizacja i regionalizacja we współczesnej gospodarce światowej, motywy, przejawy i skutki międzynarodowej i regionalnej integracji gospodarczej. Formy regionalnej integracji gospodarczej. Przepływy kapitału, usług i towarów w skali międzynarodowej - inwestycje portfelowe i bezpośrednie inwestycje  zagraniczne. Korporacje transnarodowe i agencje ratingowe. Międzynarodowe systemy i rynki walutowe. Pieniądz międzynarodowy – korzyści, koszty, szanse i zagrożenia, warunki uczestnictwa: przykład strefy euro. Logistyka w procesie eurotransformacji. Wpływ czwartej rewolucji przemysłowej na funkcjonowanie gospodarki światowej.

Laboratorium: Wprowadzenie do przedmiotu, zaznajomienie z programem laboratorium i strukturą zajęć, zapoznanie z dostępną literaturą związaną z omawianymi zagadnieniami, ogólny zarys problematyki przedmiotu. Klasyczne i współczesne teorie wymiany międzynarodowej. Międzynarodowe przepływy czynników produkcji i międzynarodowy handel towarami i usługami. Polityka kursowa i kurs walutowy, pozycje walutowe, zyski i straty dewizowe. Inwestowanie i spekulowanie w skali międzynarodowej - surowce, akcje, obligacje, waluty, kryptowaluty, instrumenty pochodne: wykorzystanie analizy fundamentalnej i technicznej przy analizie poszczególnych walorów (przykłady liczbowe). Analiza wpływu zmiany kursu walutowego na opłacalność eksportu i importu (case study). Transakcje zabezpieczające przed ryzykiem kursowym (przykłady liczbowe). Przepływ kapitału międzynarodowego w różnej formie. Międzynarodowe rynki finansowe. Zadłużenie międzynarodowe.  Kryzysy finansowe – źródła i efekty. Rozwiązania logistyczne w procesie eurotransformacji.

Teaching methods

Wykład konwencjonalny i problemowy, metoda przypadków. Wykład z prezentacją.

Laboratorium: praca w grupach, burza mózgów, giełda pomysłów, klasyczna metoda problemowa. Przez każdego studenta stworzony zostanie portfel inwestycyjny - na każdych laboratoriach omawiane będą wszystkie portfele z wirtualnym zakupem walorów na rynkach międzynarodowych (surowców, akcji, obligacji, walut, kryptowalut, instrumentów pochodnych) na platformie edukacyjnej (uzasadniane będą zmiany zachodzące w portfelach i perspektywy zarządzania nimi). Wybór walorów będzie uzasadniony analizą fundamentalną, analizą techniczną, bieżącą i/lub przeszłą/przyszłą sytuacją międzynarodową, notowaniami walorów, rekomendacjami, informacjami napływającymi z rynku i od instytucji działających na rynku finansowym. Na bieżąco będzie komentowana sytuacja panującą na rynkach międzynarodowych.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Warunkiem zaliczenia wykładów jest pozytywne zdanie egzaminu w formie ustnej składającej się z pięciu pytań (od 50% do 60% dostateczny; powyżej 60% do 70% dostateczny plus; powyżej 70% do 80% dobry; powyżej 80% do 90% dobry plus, powyżej 90% bardzo dobry) obejmujących zagadnienia omawiane na wykładzie.

Warunkiem zaliczenia laboratorium jest opracowanie i przedstawienie w grupach prezentacji na wybrany temat  przy wykorzystaniu podstawowych zagadnień teoretycznych przedstawionych na wykładzie oraz przykładów praktycznych. Liczbę uzyskanych punktów członkowie grupy dzielą sami zgodnie z indywidualnym wkładem pracy do prezentacji. Ocena z laboratorium będzie w 50% zależała od otrzymanych punktów za przygotowaną prezentację, w 25% z aktywności na innych prezentacjach oraz w 25% z aktywności w trakcie cyklicznego omawiania własnego oraz innych portfeli inwestycyjnych na wszystkich laboratoriach.

Na ocenę końcową składa się ocena z wykładu (50%) i ocena z laboratorium (50%).

 

Recommended reading

  1. Binek Z., Bezpośrednie inwestycje zagraniczne a wprowadzenie euro w Polsce, Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2009.
  2. Bożyk P., Międzynarodowe stosunki ekonomiczne, PWE, Warszawa 2008.
  3. Budnikowski A., Międzynarodowe stosunki gospodarcze, PWE, Warszawa 2006.
  4. Krugman P. R., Obstfeld M., Ekonomia międzynarodowa, PWN, Warszawa 2007.
  5. Rymarczyk J.( red.), Międzynarodowe stosunki gospodarcze, PWE, Warszawa 2010.
  6. Świerkocki J., Zarys ekonomii międzynarodowej, PWE, Warszawa 2011.
  7. Strony internetowe: Bank Światowy: http://www.worldbank.org/ Europejski Bank Centralny: www.ecb.int  Eurostat: http://epp.eurostat.ec.europa.eu Międzynarodowy Fundusz Walutowy: http://www.imf.org https://unctad.org/

Further reading

 

  1. Guzek M., Międzynarodowe stosunki gospodarcze, PWE, Warszawa 2006.
  2. Łaźniewska E., Deszczyński P. (red.), Kompendium wiedzy o organizacjach międzynarodowych, PWN, Warszawa 2012.
  3. Oleksiuk A., Vashchenko M., Międzynarodowe stosunki ekonomiczne. Gospodarcze wyzwania XXI wieku, Wyd. Key Text, Warszawa 2010.
  4. Skawińska E. (red.), Międzynarodowe stosunki gospodarcze (wybrane zagadnienia), Wyd. Politechnika Poznańska, Poznań 2010.
  5. Szmelter M., Uczestnicy światowego i polskiego rynku walutowego w: Problemy współczesnej gospodarki światowej. Prace i Materiały Instytutu Handlu Zagranicznego nr 29, Treder H. (red.), Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Sopot 2011.
  6. Strony internetowe: www.nbp.pl www.forex.pl

Notes


Modified by dr Paweł Szudra (last modification: 23-05-2022 20:31)