SylabUZ

Generate PDF for this page

TRANSPORT AND FORWARDING - course description

General information
Course name TRANSPORT AND FORWARDING
Course ID 02.6-WZ-LogD-TiS
Faculty Faculty of Economics and Management
Field of study Logistics
Education profile practical
Level of studies Second-cycle studies leading to MS degree
Beginning semester summer term 2022/2023
Course information
Semester 3
ECTS credits to win 2
Available in specialities Logistics in Business
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr Agnieszka Perzyńska
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Class 15 1 9 0,6 Credit with grade

Aim of the course

Poznanie podstawowych pojęć związanych z transportem i spedycją. Zrozumienie roli transportu i spedycji w funkcjonowaniu gospodarki narodowej.

Prerequisites

Podstawowe wiadomości z zakresu: logistyki, zarządzania.

Scope

Transport osobowy i towarowy w systemie gospodarczym. Znaczenie transportu w gospodarce. Transport jako usługa – cechy i konsekwencje. Charakterystyka gałęzi transportu. Charakterystyka i porównanie wszystkich gałęzi transportu. Infrastruktura poszczególnych gałęzi transportu. Podstawowe pojęcia związane z transportem intermodalnym, multimodalnym. Spedycja, przedsiębiorstwa spedycyjne. Rynek usług transportowych. Rodzaje i specyfika działalności spedycyjnej, rynek spedycyjny. Czynności, funkcje i zadania spedytora. Charakterystyka przedsiębiorstw spedycyjnych. Dokumenty w działalności spedycyjnej. Umowy i formuły handlowe w pracy spedytora. Ubezpieczenia w spedycji. Ładunki w systemach transportowych. Klasyfikacja ładunków i sposobów ich formowania do transportu. Opakowania transportowe, jednostki logistyczne, ich funkcje i rodzaje. Wymagania stawiane opakowaniom transportowym. Przewóz ładunków specjalnych – technologia, przepisy krajowe i międzynarodowe. Polityka europejska ws. Transportu. Porównanie polityki polskiej i europejskiej w sprawach transportu. Dyrektywy i umowy europejskie dotyczące transportu. Wybrane zagadnienia logistyki międzynarodowej. Istota i specyfika logistyki międzynarodowej. Zadania logistyki międzynarodowej. Procesy logistyki międzynarodowej. Dokumentacja w systemach transportu i logistyki (międzynarodowej). Dokumenty w transporcie krajowym i międzynarodowym.

 

Teaching methods

Ćwiczenia - prezentacje multimedialne,  analiza przypadków, praca w grupach,  case study, dyskusja, kolokwium

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Zaliczenie obejmuje problematykę transportu i spedycji. Na ćwiczeniach studenci zobowiązani są do także uzyskania zaliczenia projektu na ocenę. Warunkiem uzyskania zaliczenia jest przygotowanie i prezentacja referatu w grupach o zadanej tematyce z wykorzystaniem technik multimedialnych. Czas prezentacji od 40-60 min. Po wygłoszeniu referatu odbywa się dyskusja i oceniana jest aktywność studentów w prowadzonej dyskusji. Drugim warunkiem zaliczenia zajęć ćwiczeniowych jest pozytywna ocena z oddania pracy zaliczeniowej (projektu) w postaci elektronicznej (edytor Word, prezentacja PowerPoint) zaliczenie kolokwium  (zakres punktowy dla oceny – jak przy egzaminie). 

Recommended reading

  1. A. Koźlak, Ekonomika transportu – Teoria i praktyka gospodarcza, Wydawnictwo UG, Gdańsk, 2007
  2. T. Szczepaniak, Transport i spedycja w handlu zagranicznym, PWE, Warszawa, 2002

Further reading

  1. J. Burniewicz, Sektor samochodowy Unii Europejskiej, WKiŁ, Warszawa, 2005
  2. J. Neider, Transport miedzynarodowy, PWE, Warszawa, 2008

Notes


Modified by dr Paweł Szudra (last modification: 23-05-2022 20:31)