SylabUZ

Generate PDF for this page

Dermatology - course description

General information
Course name Dermatology
Course ID 12.0-WL-LEK-D
Faculty Faculty of Medicine and Health Sciences
Field of study Medical
Education profile academic
Level of studies Long-cycle studies leading to MS degree (6 years)
Beginning semester winter term 2022/2023
Course information
Semester 6
ECTS credits to win 2
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr n. med. Marcin Błaszkowski
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Lecture 15 1 15 1 Exam
Seminar 15 1 15 1 Credit with grade
Zajęcia kliniczne 15 1 15 1 Credit with grade

Aim of the course

Student zna podstawowe wykwity skórne i potrafi je opisać stosując prawidłową terminologię dermatologiczną. Zna etiopatogenezę, epidemiologię, obraz kliniczny, najczęstszych chorób infekcyjnych i nieinfekcyjnych skóry, jej przydatków oraz błon śluzowych. Potrafi zdiagnozować te choroby oraz zaproponować podstawową terapię dermatologiczną. Student poznaje podstawowe zagadnienia z zakresu onkologii dermatologicznej, zatem potrafi rozpoznać wykwity o cechach potencjalnie złośliwych i niezłośliwych. Jest zaznajomiony z interdyscyplinarnością dermatologii i rozumie podstawy diagnostyki dermatologicznej na pograniczu innych specjalności medycznych, w szczególności na pograniczu chorób wewnętrznych, chirurgii naczyniowej, onkologii, chorób zakaźnych, ginekologii, laryngologii, okulistyki, psychiatrii, andrologii, urologii. Po zajęciach student powinien być zaznajomiony z etiologią, epidemiologią, obrazem klinicznym, diagnostyką, terapią chorób wenerologicznych.  Podczas zajęć z dermatologii student zapozna się z podstawami medycyny estetycznej oraz o jej związkach z etyką lekarską, psychosomatyką, immunologią. Powinien znać podstawy dermatologii zabiegowej. W trakcie zajęć student powinien posiąść umiejętność zebrania wywiadu, przeprowadzenia badania pod kątem schorzeń skóry i śluzówki, móc wyciągnąć wnioski z przeprowadzonego postępowania oraz podać propozycję rozpoznania, różnicowania, badań dodatkowych, leczenia.

Prerequisites

Znajomość podstaw budowy i funkcji skóry opanowane podczas nauki przedmiotów na poprzednich latach studiów takich jak histologia, fizjologia i inne. Znajomość anatomii w zakresie pozwalającym rozumieć specyfikę chorób skóry w zależności od okolicy ciała.

Scope

  1. Morfologia i czynności skóry. Podstawy diagnostyki dermatologii i wenerologii.
  2. Dermatozy infekcyjne: bakteryjne, wirusowe, grzybicze choroby skóry.
  3. Łuszczyca i dermatozy łuszczycopodobne.
  4. Choroby pęcherzowe.
  5. Alergologia dermatologiczna: alergie atopowe, kontaktowe, osutki polekowe, pokrzywka
  6. Choroby gruczołów łojowych.
  7. Choroby tkanki łącznej.
  8. Dermatozy dziecięca
  9. Choroby pasożytnicze skóry.
  10. Choroby naczyniowe skóry. Fotodermatozy.
  11. Onkologia dermatologiczna: stany przedrakowe, raki in situ, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy, czerniaki.
  12. Choroby wenerologiczne: kiła, rzeżączka i nierzeżączkowe zakażenia przenoszone drogą płciową, wirusowe zakażenia przenoszone droga płciową. Zasady badania pacjenta w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową.
  13. Diagnostyka laboratoryjna dermatoz i chorób wenerologicznych
  14. Zasady leczenia w dermatologii – leki zewnętrzne, leki systemowe, światłolecznictwo, dermatochirurgia, leczenie fizjoterapeutyczne w dermatologii
  15. Objawy niepożądane leków.
  16. Owrzodzenia tętnicze, żylne. Podstawy leczenia ran.

Teaching methods

Przedmiot przeprowadzony jest w formie wykładów dla studentów całego roku oraz zajęć klinicznych i seminariów w podziale na grupy. Podczas zajęć przekazywana jest wiedza w formie wykładu, prezentacji przypadków klinicznych, zajęć praktycznych z chorym. Prowadzona jest dyskusja, analiza literatury. Student jest zachęcany także do samodzielnego zdobywania wiedzy. Możliwe są  konsultacje z lekarzami prowadzącymi przedmiot.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

  1. Obecność na wszystkich zajęciach dydaktycznych przewidzianych w planie studiów. W razie nieobecności – konieczne jest jej udokumentowane usprawiedliwienie i odrobienie w porozumieniu z prowadzącym zajęcia. Dopuszcza się jedną usprawiedliwioną nieobecność na seminariach i zajęciach klinicznych oraz jedną na wykładach.
  2. Nieobecność na zajęciach należy odrobić z inną grupą studencką lub zaliczyć zajęcia u lekarzy prowadzących zajęcia do końca semestru.
  3. Zajęcia zaliczane są oddzielnie u lekarzy prowadzących zajęcia praktyczne (przychodnia, oddział szpitalny, seminaria). Po zaliczeniu tych zajęć możliwe jest przystąpienie do egzaminu z całego przedmiotu, który odbywa się dla wszystkich studentów z danego roku w wyznaczonym, wspólnym terminie. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie zaliczenia z zajęć praktycznych.
  4. Zajęcia praktyczne (przychodnia, oddział szpitalny, seminaria) zaliczane są w formie kolokwium, dyskusji, badania pacjenta, przeprowadzenia wywiadu, podania propozycji leczenia, diagnostyki różnicowej. Zaliczenie tych zajęć jest warunkiem obowiązkowym, by móc przystąpić do egzaminu teoretycznego.
  5. Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu pisemnego, w sesji letniej. Test składa się z 80 pytań. Warunkiem zaliczenia egzaminu testowego jest udzielenie prawidłowych odpowiedzi na 60% pytań. Egzamin obejmuje materiał omówiony podczas wykładów.
  6. W teście pisemnym skala ocen  jest następująca:

    dostatecznie (3,0)               -  ≥ 60% prawidłowych odpowiedzi,

    dość dobrze (3,5)                -  ≥ 70% prawidłowych odpowiedzi,

    dobrze (4,0)                         -  ≥ 80% prawidłowych odpowiedzi,

    ponad dobrze (4,5)             -  ≥ 88% prawidłowych odpowiedzi,

    bardzo dobrze (5,0)            -  ≥ 94% prawidłowych odpowiedzi.

    Egzamin poprawkowy w formie pisemnej lub ustnej Student zdaje w sesji poprawkowej u nauczyciela prowadzącego przedmiot lub u koordynatora przedmiotu. Regulacje dotyczące warunków zaliczenia odpowiadają warunkom zaliczania bezpośredniego, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian w przypadku konieczności przejścia na zaliczanie zdalne w czasie regulaminowym, przed rozpoczęciem sesji.
    Pozostałe nie wymienione regulacje określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-stud.

Recommended reading

S. Jabłońska, S. Majewski : „Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową”, PZWL Warszawa, 2005 r.

 

Further reading

  1. J. Szepietowski, A.Reich: „Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową”, PZWL Warszawa, 2008 r.
  2. W.H.C. Burgdorf, G. Plewig, H.H. Wolff, M. Landthaler // Redakcja naukowa wydania polskiego: Wiesław Gliński oraz M. Czarnecka-Operacz, D. Krasowska, A. Serwin, H. Wolska, Dermatologia BraunFalco, Lublin, 2017 r.

 

Notes


Modified by dr hab. n. med. Agnieszka Ziółkowska, prof. UZ (last modification: 13-05-2022 10:39)