SylabUZ

Generate PDF for this page

Intensive Care - course description

General information
Course name Intensive Care
Course ID 12.0-WL-RMP-IT
Faculty Faculty of Medicine and Health Sciences
Field of study Medical Rescue
Education profile practical
Level of studies First-cycle studies leading to Bachelor's degree
Beginning semester winter term 2022/2023
Course information
Semester 6
ECTS credits to win 4
Course type obligatory
Teaching language polish
Author of syllabus
  • dr n. med. Bartosz Kudliński
Classes forms
The class form Hours per semester (full-time) Hours per week (full-time) Hours per semester (part-time) Hours per week (part-time) Form of assignment
Zajęcia kliniczne 30 2 - - Credit with grade
Warsztaty 10 0,67 - - Credit with grade
Seminar 15 1 - - Credit with grade
Lecture 15 1 - - Exam

Aim of the course

Wykład - kontynuacja z poprzedniego semestru

Zaznajomienie z  procedurami i  przyswojenie umiejętności z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii dla ratownika medycznego ze szczególnym uwzględnieniem : traumatologii dorosłych i dzieci, diagnostyki i postepowania w ostrych stanach zagrożenia życia w zakresie chorób układu nerwowego, przewodu pokarmowego, nerek, śpiączki metabolicznej i zaburzeń endokrynologicznych, zakaźnych, psychicznych, hematologicznych i onkologicznych.

Seminarium - kontynuacja z poprzedniego semestru

Przedstawienie rodzajów interwencji terapetycznych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii możliwych do zastosowania w medycynie ratunkowej : płynoterapia, drenaż opłuncej, nakłucie osierdzia, zastosowanie usg w medycynie ratunkowej, zabiegi i interwencje związane z traumatologia dorosłych i dzieci.

Warsztaty - kontynuacja z poprzedniego semestru - przeprowadzane w centrum symulacji medycznej

Analiza przypadkow symulacyjnych ilustrujących założenia i wiedzę z zakresu wykładów i seminariów.

Zajęcia kliniczne - kontunuacja z poprzedniego semestru

Zajęcia w klinicznym oddziale anestezjologii i intensywnej terapii szpitala uniwersyteckiego.Uczestniwctwo w procedurach przyjęcia i terapii pacjentów w stanach bezpośredniego zagrożenia zycia.

Prerequisites

Zaliczenie dotychczasowych zajęć z BLS, ALS z wynikiem pozytywnym. Ukończenie przedmiotu "intensywna terapia" w semestrze 5 z wynikiem pozytywnym.

Scope

Anestezjologia - rodzaje znieczuleń stosowanych w medycynie ratunkowej : sedacja, znieczulenie ogólne, znieczulenie regionalne i przewodowe. Omówienie przypadków klinicznych obrazującuch rolę i znaczenia znieczulenia w poszczególnych stanach klinicznych bedących domeną medycyny ratunkowej. Leki anestetyczne - charkatrystyka grup i poszczególnych leków - farmakologia leków anestezjologicznych w medycynie ratunkowej. Standardowe prosedury anestezjologiczne : udroznienie dróg oddechowych przyrządowe i bezprzyrzadowe, elementy wentylacji mechanicznej, skale oceny anestezjlogicznej, prtokoły kwalifikacjie do danego rodzaju znieczuelenia z uwzględnieniem specyfiki medycyny ratunkowej.

Intensywna terapia - problematyka stanów zagrożenia życia w podziale na poszczególne układy i narzady ludzkiego orgaizmu : ukłąd krążenia (ostry zespoł wieńcowy, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, rozwarstwienie aorty, niewydolność krążenia, ostre niedokrwienie kończyny, obrzęk płuc i zatorowość płucna); układ oddechowy (ostra niewydolność oddechowa, zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astma, ostre stany zapalne dróg oddechowych i odma opłucnowa;

Teaching methods

Zajęcia kliniczne w grupach w centrum symulacji medycznej, salach operacyjnych, w klinicznym oddziale oddziale anestezjologii i intensywnej terapii szpitala uniwersyteckiego oraz w poradni leczenia bólu i poradni anestezjologicznej. Wykłady w formie prezentacji multimedialnych. Seminaria - przygotowanie do ćwiczeń, analiza przypadków, nauczanie problemowe.

Learning outcomes and methods of theirs verification

Outcome description Outcome symbols Methods of verification The class form

Assignment conditions

Przygotowanie do zajęć klinicznych weryfikowane w formie ustnej lub pisemnej. Egzamin końcowy w formie testowej. Uzyskanie 36 pkt (60%) na 60 pkt. możliwych do zdobycia jest warunkiem zdania egzaminu. Do egzaminu student jest dopuszczany na podstawie zaliczenia ćwiczeń i seminariów.

Ocena końcowa to średnia arytmetyczna wszystkich form przewidzianych do realizacji przedmiotu. Wyniki średniej arytmetycznej ustala się zgodnie z zasadą: średnia 3,25 stanowi ocenę końcową 3,5; średnia 3,75 stanowi ocenę końcową 4,0; średnia 4,25 stanowi ocenę końcową 4,5; średnia 4,75 stanowi ocenę końcową 5,0.

W przypadku nieobecności na zajęciach lub/i niezaliczenia przedmiotu na zajęciach klinicznych czy seminariach, odrobienie przedmiotu Student powinien uzupełnić braki w terminie uzgodnionym z prowadzącym zajęcia. 

Pozostałe warunki, nie wymienione w tym punkcie określa Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim https://www.uz.zgora.pl/index.php?regulamin-studiów

Recommended reading

1. Machała W. "Wykłady z anestezjologii" PZWL Warszawa 2017

2. Aitkenhead A. Anestezjologia red. wyd. pol. A. Kubler Elsevier Urban & Partner Wrocław 2008, wyd.2

3. red.Olli Takkeun,Tero Ala-Kokko, Juha Perttila,Esko Ruokonen , "Intensywna Terapia-Vademecum" Termedia Poznań 2008, wyd.1

4. Rybicki Z. Intensywna Terapia Dorosłych t.I i t.II wydawnictwo Makmed, Lublin wyd. III 2015

Further reading

  1. Larsen R. Anestezjologia pod. red. A. Kublera Edra Urban & Partner wyd. III 2013
  2. Marino P. Intensywna Terapia pod red. A. Kublera Edra Urban & Partner wyd IV 2019
  3. Wytyczne resuscytacji 2015 red. Janusz Andres J. Polska Rada Resuscytacji, 2016,

  4. Czasopisma dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ, cyfrowe bazy danych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu; http://www.bu.uz.zgora.pl/

Notes


Modified by dr hab. n. med. Magdalena Gibas-Dorna, prof. UZ (last modification: 15-09-2022 12:47)